Dnes Sobota - obcasny-dest 17°C
Zítra Neděle - prehanky-dest 20°C
Sobota 18. 5. 2024
Svátek má Nataša
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
V centru Prahy začnou platit změny. Dotknou se Hybernské, Havlíčkovy, Na Poříčí a dalších ulic
Před Prašnou branou a Obecním domem vznikne kruhový objezd. Foto(4x): Jan Puci, Mapa(1x): MČ Praha 1

V centru Prahy začnou platit změny. Dotknou se Hybernské, Havlíčkovy, Na Poříčí a dalších ulic

Řidiči jezdící do lokalit v historickém centru Prahy mezi Florencí a náměstím Republiky si budou muset již brzy zvyknout na změnu dopravního režimu v některých ulicích. Cílem je omezit tranzitní dopravu a tím zklidnit Petrskou čtvrť a blízké lokality Starého a Nového Města. Server Pražský patriot o záměru radnice Prahy 1 informoval radní pro dopravu Richard Bureš (ODS).  
hybernska

Přikázaný směr jízdy v Hybernské ulici

Zhruba 600 metrů dlouhá ulice Hybernská je obousměrná jen ve svém krátkém úseku mezi Opletalovou ulicí a magistrálou. Od křižovatky před Prašnou branou až po Opletalovu je Hybernská jednosměrná. Kdo se chce tedy autem dostat do západní části Hybernské, musí jet přes Jindřišskou, Panskou a ulici Na Příkopě.

„To je zbytečných pár stovek metrů, v ulici Jindřišská navíc auta jezdí přes koleje a překáží tramvajím. Prosadili jsme proto, že Hybernská bude obousměrná v celém svém úseku. V dávnější minulosti to tak bylo,“ sdělil radní Bureš.

„Na křižovatce u Prašné brány vznikne malý kruhový objezd. Zavedeme tak podobný režim jako v ulici Národní, kde se osvědčil a ulevilo se ulicím Perlová, Skořepka a Na Perštýně,“ pokračoval.

situace-dopravni-zmeny

Zelenými šipkami jsou vyznačeny změny dopravního režimu, které začnou platit v dubnu

Nový dopravní režim bude realizovat Praha 1 v průběhu letošního dubna, dohodla se na tom s magistrátem a dalšími zainteresovanými subjekty. Zpočátku bude provedeno jen vodorovné a svislé dopravní značení, až následně případné stavební úpravy, pokud se ukážou jako nutné.

havlickova

Z ulice Havlíčkova vjíždí auta do Hybernské

Se změnou v Hybernské ulici bude zaveden zákaz průjezdu ulicí Havlíčkova, která vede před hlavním vchodem do Masarykova nádraží. Povolen zůstane jen vjezd zásobování, popelářům a vozidlům integrovaného záchranného systému.

Ulicí Havlíčkovou často projíždí od ulice Na Poříčí auta, aby se dostala do Hybernské a dále na magistrálu v jižním směru.

„Uzavření Havlíčkovy nahradíme tím, že nově umožníme vjezd z ulice Na Poříčí do ulice Těšnov. Díky tomu se řidiči dostanou krátkou cestou na magistrálu, takže dosavadní delší variantu přes Havlíčkovu nebo Zlatnickou a Petrskou už nebudou potřebovat,“ řekl radní Bureš.

tesnov

Ulice Těšnov by měla být od dubna obousměrná

Podle něj pár těchto dopravních změn přispěje ke zklidnění dopravy v oblasti. Jejich provedení podle Bureše navíc dává smysl i s budoucí celkovou revitalizací ulice Na Poříčí. Tu má Praha 1 téměř celou připravenou s odhadovanými náklady 100 milionů korun.

„Taková investice je sice nad finanční možnosti Prahy 1, ale věřím, že ve spolupráci s hlavním městem se projekt podaří realizovat. Každopádně je smysluplné nejdříve zklidnit dopravu v lokalitě, což se těmito změnami režimu podaří,“ dodal radní Richard Bureš.


Autor: Jan Puci

Národní technické muzeum spouští v expozici Doprava mobilního průvodce TourStories

Včera ve 14:12

Přijďte oslavit Mezinárodní den muzeí do Národního technického muzea. Do všech poboček NTM bude v sobotu 18. května snížené vstupné. V Praze se muzeum připojuje k festivalu Máme otevřeno a pro návštěvníky připravilo zdarma program: poprvé si mohou vyzkoušet v Dopravní hale průvodce v aplikaci...

Stržená trolej zastavila provoz tramvají na Výtoni

16. května 2024 v 09:16

Provoz tramvají na Výtoni zastavila dnes ráno krátce před půl sedmou stržená trolej. Na svědomí to měl řidič nákladního auta, které projíždělo frekventovanou křižovatkou. K obdobným událostem dochází v místě opakovaně. Jak uvedl dopravní podnik na svém webu, ke stržení troleje a přerušení provozu...

Praha 6 slaví 45 let linky 180

16. května 2024 v 08:17

Třikrát byla zavedená, dvakrát zrušená. Od 28. května 1979 jezdí linka 180 v trase, která z velké části vede Prahou 6. Ve čtvrtek 30. května od 18 hodin můžete oslavit 45 let linky 180 na šestce jízdou muzejním autobusem jak v historické, tak současné trase.

Nové zóny placeného stání na Hradčanech a ve Vokovicích

15. května 2024 ve 14:25

Na základě požadavku Prahy 6 došlo k rozšíření zón placeného stání v oblasti Hradčan a Vokovic.

Kvůli závadě nejezdilo na soupravě nejezdilo metro na části linky B

15. května 2024 v 09:37

Technická závada na jedné ze souprav přerušila ve středu od 6:45 na půl hodiny provoz metra na lince B v úseku mezi stanicemi Českomoravská a Černý Most. Cestující mohli v době omezení využít autobusové a tramvajové linky, dopravní podnik jejich trasy prodloužil.

Setkání veřejnosti k plánovaným změnám křižovatky Táborská a Sezimova

13. května 2024 v 08:03

Praha 4 zve obyvatele na veřejné setkání k plánovaným změnám na křižovatce ulic Táborská a Sezimova. Dlouholetým problémem je zde přechod u základní školy, místo je nepřehledné a rizikové.

Uzavření Lednické ulice

11. května 2024 v 10:54

V termínu od 13. do 22. května bude obousměrně uzavřena Lednická ulice v úseku mezi nádražím Kyje a Morušovou ulicí. V celém úseku se bude opravovat povrch vozovky a mostní konstrukce.

Další články
Nahoru