Dnes Neděle - jasno 22°C
Zítra Pondělí - skorojasno 23°C
Neděle 28. 5. 2023
Svátek má Vilém
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
V centru Prahy začnou platit změny. Dotknou se Hybernské, Havlíčkovy, Na Poříčí a dalších ulic
Před Prašnou branou a Obecním domem vznikne kruhový objezd. Foto(4x): Jan Puci, Mapa(1x): MČ Praha 1

V centru Prahy začnou platit změny. Dotknou se Hybernské, Havlíčkovy, Na Poříčí a dalších ulic

Řidiči jezdící do lokalit v historickém centru Prahy mezi Florencí a náměstím Republiky si budou muset již brzy zvyknout na změnu dopravního režimu v některých ulicích. Cílem je omezit tranzitní dopravu a tím zklidnit Petrskou čtvrť a blízké lokality Starého a Nového Města. Server Pražský patriot o záměru radnice Prahy 1 informoval radní pro dopravu Richard Bureš (ODS).  
hybernska

Přikázaný směr jízdy v Hybernské ulici

Zhruba 600 metrů dlouhá ulice Hybernská je obousměrná jen ve svém krátkém úseku mezi Opletalovou ulicí a magistrálou. Od křižovatky před Prašnou branou až po Opletalovu je Hybernská jednosměrná. Kdo se chce tedy autem dostat do západní části Hybernské, musí jet přes Jindřišskou, Panskou a ulici Na Příkopě.

„To je zbytečných pár stovek metrů, v ulici Jindřišská navíc auta jezdí přes koleje a překáží tramvajím. Prosadili jsme proto, že Hybernská bude obousměrná v celém svém úseku. V dávnější minulosti to tak bylo,“ sdělil radní Bureš.

„Na křižovatce u Prašné brány vznikne malý kruhový objezd. Zavedeme tak podobný režim jako v ulici Národní, kde se osvědčil a ulevilo se ulicím Perlová, Skořepka a Na Perštýně,“ pokračoval.

situace-dopravni-zmeny

Zelenými šipkami jsou vyznačeny změny dopravního režimu, které začnou platit v dubnu

Nový dopravní režim bude realizovat Praha 1 v průběhu letošního dubna, dohodla se na tom s magistrátem a dalšími zainteresovanými subjekty. Zpočátku bude provedeno jen vodorovné a svislé dopravní značení, až následně případné stavební úpravy, pokud se ukážou jako nutné.

havlickova

Z ulice Havlíčkova vjíždí auta do Hybernské

Se změnou v Hybernské ulici bude zaveden zákaz průjezdu ulicí Havlíčkova, která vede před hlavním vchodem do Masarykova nádraží. Povolen zůstane jen vjezd zásobování, popelářům a vozidlům integrovaného záchranného systému.

Ulicí Havlíčkovou často projíždí od ulice Na Poříčí auta, aby se dostala do Hybernské a dále na magistrálu v jižním směru.

„Uzavření Havlíčkovy nahradíme tím, že nově umožníme vjezd z ulice Na Poříčí do ulice Těšnov. Díky tomu se řidiči dostanou krátkou cestou na magistrálu, takže dosavadní delší variantu přes Havlíčkovu nebo Zlatnickou a Petrskou už nebudou potřebovat,“ řekl radní Bureš.

tesnov

Ulice Těšnov by měla být od dubna obousměrná

Podle něj pár těchto dopravních změn přispěje ke zklidnění dopravy v oblasti. Jejich provedení podle Bureše navíc dává smysl i s budoucí celkovou revitalizací ulice Na Poříčí. Tu má Praha 1 téměř celou připravenou s odhadovanými náklady 100 milionů korun.

„Taková investice je sice nad finanční možnosti Prahy 1, ale věřím, že ve spolupráci s hlavním městem se projekt podaří realizovat. Každopádně je smysluplné nejdříve zklidnit dopravu v lokalitě, což se těmito změnami režimu podaří,“ dodal radní Richard Bureš.


Autor: Jan Puci

Dopravní vycházka v Praze 6: Elektrifikace linky 131

26. května 2023 v 11:59

Radní pro dopravu Prahy 6 Ondřej Matěj Hrubeš zve v pondělí 29. května na dopravní vycházku na téma elektrifikace linky 131.

Praha 11: Linku 213 se povedlo zachránit, změn v dopravě bude od soboty hodně

25. května 2023 ve 20:05

Od soboty 27. května dojde v souvislosti s prodloužením tramvajové tratě z Modřan na Libuš k několika změnám v dopravě v rámci Jižního Města. Například nová linka 126 nabídne od poslední květnové soboty obyvatelům Jižního Města časté spojení s Křeslicemi a nádražím v Uhříněvsi. Nahradí například...

ČD posílí dopravu na sobotní Pochod Praha – Prčice

18. května 2023 ve 12:26

České dráhy výrazně posílí dopravu na 56. ročník Pochodu Praha – Prčice, který se koná už tuto sobotu 20. května. Vzhledem k očekávanému velkému zájmu o přepravu do míst startů dopravce vypraví na trati z Prahy přes Benešov u Prahy a Olbramovice do Tábora a Sedlčan posilové vlaky a zvětší kapacitu...

Zklidňování dopravy na obou březích Vltavy? Zastupitelé Prahy 1 schválili memorandum

17. května 2023 ve 21:02

Na návrh radního pro dopravu Prahy 1 Vojtěcha Ryvoly (ANO) projednali zastupitelé Prahy 1 Memorandum o zklidnění dopravy na obou březích Vltavy.

Praha 6: Nové možnosti parkování pro dědinské

16. května 2023 v 08:49

Obyvatelé Dědiny mohou od května parkovat na nevyužívané odstavné ploše v blízkosti sídliště. Praha 6 se na tom dohodla s majitelem pozemku, ministerstvem obrany. Částečně se tak podaří nahradit parkovací místa, která dočasně chybí kvůli stavbě tramvajové trati a...

Další články
Nahoru