
U magistrátu vznikl městský holubník. Ptákům se budou odebírat vajíčka a nahrazovat umělými
13. září 2022 15:50

Interiér holubníku. Foto: Magistrát hl. m. Prahy
„Holubník, ve kterém se shlukují holubi a cíleně se jim snižují počty vajec, je efektivní možností, jak lze ve městech šetrným způsobem regulovat populaci holubů,“ představila nový projekt Plamínková. Pro tuto cestu se nyní rozhodla také Praha a pověřila městskou společnost Lesy hl. m. Prahy, pod níž patří i Záchranná stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy, vybudováním a provozem městského holubníku v centru města. Tato stanice se sídlem v Jinonicích bude zajišťovat provoz zařízení včetně veterinární péče.
Jako druh stojí holubi někde na pomezí mezi domácími zvířaty a volně žijícími živočichy. Holub „měšťák“ nebo „věžák“, jak se říká příslušníkovi holubí populace ve městech, pochází z původního druhu holuba skalního, který byl člověkem domestikován, využit na jídlo, poštu a později opět zdivočel.
Následně se křížil s chovnými druhy. Díky tomu je na člověku závislý a není schopen si v zimním období sehnat dostatek přirozené potravy, kterou je zrní a různá semena. Nejedná se tedy o volně žijícího živočicha, ale ani o typické domácí zvíře.
Řada měst proto hledá schůdná řešení, jak efektivně regulovat hejna holubů. Velmi účinným a zároveň šetrným způsobem je proto právě budování městských holubníků, kam se hejna stahují a lze u nich řízeně odebírat vejce i kontrolovat zdravotní stav.
„Holubník jsme vybudovali nedaleko sídla magistrátu na Mariánském náměstí v Praze 1. Vybrali jsme budovu, na jejíž půdě se již holubi dříve přirozeně shlukovali a dalo se předpokládat, že nalákání velkého hejna z okolní lokality bude snazší. Jedná se o jednoduchou dřevěnou půdní vestavbu, jejíž součástí jsou boxy určené k zahnízdění, sedáky, krmítka i zásobníky na vodu,“ sdělila Plamínková.
Městské holubníky podle ní fungují již mnoho let v hojném počtu například v Německu, Rakousku či Nizozemí. V přípravě je holubník na Vítkově, který plánuje Praha 3.