V centru Prahy se otevřelo nové krizové centrum pro děti a dospívající
10. září 2024 18:16
Duševních obtíží u dětí a dospívajících dramaticky přibývá. Národní monitoring duševního zdraví dětí, který v loňském roce realizoval Národní ústav duševního zdraví, ukázal, že 40 procent oslovených žáků reportuje známky střední až těžké deprese, 30 procent uvádí příznaky úzkosti. Víc jak 50 procent žáků devátých tříd v Česku projevuje známky zhoršeného well-beingu.
To potvrzují i data z Linky bezpečí, která je jednou z hlavních krizových linek pro děti. V roce 2023 zaznamenali její pracovníci výrazný nárůst u všech témat, s nimiž se na ně děti obracely, nárůst u psychických potíží meziročně stoupl o 28 procent. Meziroční nárůst byl zaznamenán také u tematiky sebevražd – o 33 procent, nebo sebepoškozování – 54 procent. Důležitá je tak včasná pomoc a podpora. Její nedílnou součástí je také krizová péče.
„Děti velmi citlivě reagují na to, co se kolem nich děje. Nezvládnuté emoce, se kterými je málokdo učí pracovat, mohou vyústit ve velké psychické problémy, sebepoškozování i sebevražedné myšlenky. Nedostatek psychoterapeutů a psychiatrů vede k tomu, že rodiny jsou často na své potíže samy a nemají možnost rychlé podpory. Chceme proto dětem a rodinám nabídnout pomocnou ruku. Síť duševního zdraví, kterou stavíme pro Pražany, je mojí prioritou, “ uvedla Alexandra Udženija (ODS), náměstkyně primátora Prahy pro oblast sociálních věcí, bydlení a zdravotnictví.
Předností nové krizové pomoci podle ní je, že se jedná o službu dobrovolnou, založenou na motivaci samotných dětí a mladých lidí. I v pobytové formě se klient může rozhodnout, že mu stačila třeba i na jediný den. Služba může fungovat jako prevence pobytu v nemocnici (na oddělení dětské psychiatrie) nebo jako následná péče po pobytu v nemocnici. Základem je laskavý, nehodnotící, respektující přístup.
„Naše krizová pomoc je určena všem dětem od šesti do osmnácti let a jejich blízkým lidem – rodičům i dalším příbuzným, přátelům, náhradním rodičům, pedagogickým pracovníkům, sociálním pracovníkům i kolegům z dalších organizací. Velkou výhodou je, že pomoc může vyhledat i dítě samo, v ambulantní části můžeme konzultovat i anonymně. Někdy stačí jednorázová konzultace, jindy jich poskytneme několik,“ sdělila Markéta Školoudová, ředitelka Domu tří přání.
Nejčastěji podle ní klienti řeší sebepoškozování či sebevražedné myšlenky, svou identitu a místo v životě. Část klientů přichází z náhradních rodin. Kromě ambulantní pomoci je k dispozici i pobytová forma pro děti od deseti let, neboť právě v této kategorii zaznamenáváme výrazný nárůst poptávkyDům Tří přání má s obdobnými službami bohaté zkušenosti, již několik let je poskytuje v Domě Přemysla Pittra pro děti v Ruzyni. Pomoci dětem a dospívajícím se přitom komplexně věnuje víc než 20 let.
Nová Krizová pomoc dětem našla svoje zázemí v centru Prahy. Na místě, kam se děti bezpečně a rychle dostanou i samy hromadnou dopravou. V situacích, kde každá minuta hraje svou roli, je i tento faktor velmi důležitý.
„Když jsem byla oslovena s dotazem, zda bychom na Praze 2 nenašli prostory pro poskytování této služby, ani chvíli jsem neváhala a pustila se s kolegy do hledání vhodného místa. U nás na Dvojce sídlí nejvíce neziskových a pomáhajících organizací z celé Prahy. Smysluplné projekty vždy rádi podpoříme,“ sdělila Lucie Pechová (ODS), radní pro sociální oblast a zdravotnictví Prahy 2.