Dnes Středa - zatazeno 11°C
Zítra Čtvrtek - obcasny-dest 15°C
Středa 29. 3. 2023
Svátek má Taťána
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
V centru Prahy se konají Svatováclavské slavnosti, světec nepřijede kvůli demonstraci
Svatováclavské slavnossti na Václavském náměstí. Foto: Taiko

V centru Prahy se konají Svatováclavské slavnosti, světec nepřijede kvůli demonstraci

V pondělí 26. září na náměstí Republiky a dnes na Václavském náměstí začaly dvoutýdenní Svatováclavské slavnosti. Pro návštěvníky jsou připraveny desítky stánků, převážně s občerstvením. Ve středu 28. září měl na Václavské náměstí přijet svatý Václav na koni se svou družinou, kvůli protivládní demonstraci se tato akce ruší. Slavnosti se na obou náměstích budou konat do neděle 9. října. Oznámila to v tiskové zprávě společnost Taiko, která slavnosti organizuje.

Na náměstí Republiky je dvacítka prodejních stánků, na Václavském náměstí pětadvacet prodejních míst, převážně s občerstvením. Stánky budou otevřené každý den v době od 10 do 22 hodin. Na obou místech vyrostla středověká tržiště, hosté si mohou prohlédnout například práci kovářů.

Na náměstích nebude chybět každodenní program, který bude v režii lidového souboru Studánka a Jagabab, který interpretuje středověkou gotickou, renesanční hudbu i vlastní tvorbu.  Program bude každý den odpoledne. Na Václavském náměstí ve všední dny v době od 15 do 19 hodin o víkendu pak od 14 do 19 hodin. Na náměstí Republiky mohou návštěvníci vidět vystoupení ve všední dny mezi 16:30 a 17:30 hodin a o víkendech mezi 16. a 17. hodinou.

„Na obou náměstích mohou zájemci vidět různá vystoupení. Mohou se také zapojit do tance a zkusit si polku, valčík nebo mazurku. Zazní také středověká – gotická a renesanční hudba,“ sdělila Simona Šteruská, manažerka programu společnosti Taiko, organizátora Svatováclavských oslav.

Po třech letech měl na Václavské náměstí přijet také patron české země svatý Václav na koni se svojí družinou. Návštěvníci oslav ho měli vidět hned ve dvou časech. První od 15 do 16 hodin, druhý pak od 17 do 18 hodin. Pestrý průvod v čele s knížetem měli oživit tanečnice, šermíři a muzikanti, kteří hrají na kopie dobových nástrojů, jako jsou například středověké píšťaly-Šalmaje, bubny nebo housle.

Chybět neměly typické dobové kostýmy a vystoupení šermířů a tanečnic. Své umění měla předvést skupina středověké hudby Gothien, dále šermíři Equites, dobové tanečnice Siderea. Nicméně tato akce plánovaná na sváteční den se ruší, protože na Václavském náměstí bude demonstrace proti vládě premiéra Petra Fialy. 


Autor: puc

V Letňanech půjdou prvňáčci k zápisu

Včera ve 14:49

Zápis do 1. ročníku základních škol pro školní rok 2023/2024 v Letňanech se bude konat v pondělí 3. dubna od 13 do 18 hodin a v úterý 4. dubna od 13 do 17 hodin.

S Euroklíčem na bezbariérová WC a plošiny ve veřejných budovách v Evropě

Včera v 11:14

S pomocí Euroklíče se dostane osoba se zdravotním postižením nebo rodiče/pěstouni pečující o dítě do 3 let na vybraná bezbariérová WC a plošiny ve veřejných budovách, metru, čerpacích stanicích ve většině států Evropy. Euroklíč si mohou obyvatelé Prahy 13 vyzvednout...

Jarní botanická burza Na Slupi

Včera v 09:28

Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy pořádá v pátek 21. dubna v 10:00 až 14:00 hodin burzu, které se zúčastní zejména drobní pěstitelé specialisté.

Ukliďme Jižní Město. Praha 11 se připojí k tradiční akci

Včera v 08:30

Praha 11 se tento týden připojí k celonárodní akci Ukliďme Česko. Hlavním úklidovým dnem akce bude sobota 1. dubna.

Vycházky, hudba i výlet. Dvojka pro přátele kultury zve na akce

27. března 2023 v 10:31

Tipy na akce v Praze 2, hudbu, výtvarné umění, literaturu nebo divadlo nabízí klub Dvojka pro přátele kultury.

V Praze 9 se bude podruhé uklízet

27. března 2023 v 10:24

Minulý týden proběhla v Praze 9 akce Pojďme spolu Uklidit Devítku. Druhý termín úklidu se koná první dubnový den od 9 hodin. Sraz je u Holetu Ivka. Radnice dodá pytle a rukavice a odveze odpad.

Základní škola Norbertov má vlastní školní hřiště

27. března 2023 v 09:23

Žáci ze základní školy Norbertov v Praze 6 se dočkali vlastního školního hřiště. Loni tato střešovická škola oslavila 130 let od svého založení, po celou dobu své historie však hřiště neměla. To se slavnostně otevřelo až minulý týden.

Praha 4: Blíží se termín splatnosti poplatku ze psů za rok 2023

27. března 2023 v 08:52

Odbor finanční správy Prahy 4 upozorňuje držitele psů na splatnost místního poplatku ze psů v roce 2023. Poplatek je splatný bez vyměření předem, složenky na místní poplatek se nerozesílají.

Radnice odstraní suché a poškozené dřeviny, nahrazeny budou novou výsadbou

27. března 2023 v 08:23

V současném končícím období vegetačního klidu přistoupí radnice Prahy 11 k pěstebním opatřením zahrnujícím kácení zejména suchých a poškozených dřevin, které jsou na svých stanovištích neperspektivní a hlavně nebezpečné.

Výstavu Jen tak najdete na radnici do konce března

26. března 2023 v 07:52

Výstavu fotografií autorek Vlasty Vobecké, Slávky Matouškové a Zuzany Janečkové s názvem Jen tak najdete do konce měsíce na radnici Prahy 11.

Veletrh: Starožitnosti jako investice

24. března 2023 v 10:56

Asociace starožitníků pořádá na Novoměstské radnici v Praze 2 již 48. veletrh starožitností Antique. Ve dnech 20. – 23. dubna několik desítek starožitníků představí to nejzajímavější ze své nabídky.

Dvojka kulturní. Radnice spustila novou facebookovou stránku

24. března 2023 v 10:20

Hudba, divadlo, literatura, výtvarné umění. Nová facebooková stránka nabídne nejrůznější tipy, kam v Praze 2 vyrazit za kulturou.

V Praze 10 se budou uklízet veřejná prostranství

23. března 2023 ve 21:24

V letošním roce se v desáté městské části iniciativa „Společně ukliďme Prahu 10“ opět zapojuje do národních kampaní „Ukliďme Česko“ – www.uklidmecesko.cz a „Ukliďme svět“ – www.uklidmesvet.cz. Obě dobrovolnické kampaně se hlásí k čistotě přírody a dalších veřejných prostor mimo město i v něm....

Další články
Nahoru