Dnes Středa - polojasno 19°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 17°C
Středa 5. 10. 2022
Svátek má Eliška
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
V centru Prahy se konají Svatováclavské slavnosti, světec nepřijede kvůli demonstraci
Svatováclavské slavnossti na Václavském náměstí. Foto: Taiko

V centru Prahy se konají Svatováclavské slavnosti, světec nepřijede kvůli demonstraci

V pondělí 26. září na náměstí Republiky a dnes na Václavském náměstí začaly dvoutýdenní Svatováclavské slavnosti. Pro návštěvníky jsou připraveny desítky stánků, převážně s občerstvením. Ve středu 28. září měl na Václavské náměstí přijet svatý Václav na koni se svou družinou, kvůli protivládní demonstraci se tato akce ruší. Slavnosti se na obou náměstích budou konat do neděle 9. října. Oznámila to v tiskové zprávě společnost Taiko, která slavnosti organizuje.

Na náměstí Republiky je dvacítka prodejních stánků, na Václavském náměstí pětadvacet prodejních míst, převážně s občerstvením. Stánky budou otevřené každý den v době od 10 do 22 hodin. Na obou místech vyrostla středověká tržiště, hosté si mohou prohlédnout například práci kovářů.

Na náměstích nebude chybět každodenní program, který bude v režii lidového souboru Studánka a Jagabab, který interpretuje středověkou gotickou, renesanční hudbu i vlastní tvorbu.  Program bude každý den odpoledne. Na Václavském náměstí ve všední dny v době od 15 do 19 hodin o víkendu pak od 14 do 19 hodin. Na náměstí Republiky mohou návštěvníci vidět vystoupení ve všední dny mezi 16:30 a 17:30 hodin a o víkendech mezi 16. a 17. hodinou.

„Na obou náměstích mohou zájemci vidět různá vystoupení. Mohou se také zapojit do tance a zkusit si polku, valčík nebo mazurku. Zazní také středověká – gotická a renesanční hudba,“ sdělila Simona Šteruská, manažerka programu společnosti Taiko, organizátora Svatováclavských oslav.

Po třech letech měl na Václavské náměstí přijet také patron české země svatý Václav na koni se svojí družinou. Návštěvníci oslav ho měli vidět hned ve dvou časech. První od 15 do 16 hodin, druhý pak od 17 do 18 hodin. Pestrý průvod v čele s knížetem měli oživit tanečnice, šermíři a muzikanti, kteří hrají na kopie dobových nástrojů, jako jsou například středověké píšťaly-Šalmaje, bubny nebo housle.

Chybět neměly typické dobové kostýmy a vystoupení šermířů a tanečnic. Své umění měla předvést skupina středověké hudby Gothien, dále šermíři Equites, dobové tanečnice Siderea. Nicméně tato akce plánovaná na sváteční den se ruší, protože na Václavském náměstí bude demonstrace proti vládě premiéra Petra Fialy. 


Autor: puc

Praha 11 se zapojila do kampaně 100 gramů pro přírodu

Včera v 17:52

Kampaň na podporu recyklace mobilních telefonů k umožnění opětovného využití surovin. V rámci grantu hl. m. Prahy a ve spolupráci se společností Remobil se k ní od 3. do 21. října připojila jedenáctá městská část.

Praha 1 zve na trhy, budou sýry

Včera v 16:05

Na Malostranském náměstí se ve čtvrtek 6. října opět konají trhy. Kromě běžné nabídky můžete nakoupit francouzské sýry, které už nějakou dobu na trzích schází, ale také vína, zavařeniny a další lahůdky.

Semínkovna oslaví narozeniny, už sedm let učí Čechy semenařit

Včera v 09:44

Iniciativa Semínkovna slaví. Už sedmým rokem si Češi mohou vyměňovat semínka v rámci semínkových knihoven neboli Semínkoven. Letošní rok je pro iniciativu v mnoha ohledech zlomový. Zájemci najdou semínkovnu již na více než 200 místech v České republice, a několik jich je také na...

Praha 6: Nejlepší učitelé převzali ocenění

3. října 2022 v 16:22

Radnice Prahy 6 pravidelně oceňuje nejlepší učitele ve svých základních školách. Titul Vynikající učitel převzali pedagogové, kteří do své náročné práce přinášejí něco navíc, ať už jsou to atraktivní metody práce, inovace, spolupráce s dalšími institucemi, integrace znevýhodněných žáků nebo...

Opatření pro pražské domácnosti ohrožené inflací

3. října 2022 v 08:30

Balíček pomoci Pražanům, kteří jsou nejvíce ohroženi chudobou či ztrátou bydlení, je připraven. Informoval o tom pražský magistrát.

Anketa a vycházky. Zapojte se do tvorby budoucí podoby Trojmezí

3. října 2022 v 07:11

Od 3. do 13. října mohou zájemci navštívit informační a participační kontejner, kde se dozví všechny důležité informace o návrhu podoby území tzv. Trojmezí. Zároveň se bude moci zapojit do jeho finální podoby prostřednictvím ankety, která bude připravena on-line i v papírové verzi a k dispozici na...

Dobročinný bazar v kapli sv. Václava

2. října 2022 v 09:03

V kapli sv. Václava ve Fakultní Thomayerově nemocnici v Praze 4 proběhne od čtvrtka 6. října do soboty 8. října Dobročinný bazar, kde si můžete nakoupit něco slušivého, potřebného nebo hezkého.

Hasičský bál v Malostranské besedě

2. října 2022 v 07:08

Sbor dobrovolných hasičů Praha 1 pořádá v sobotu 8. října v Malostranské besedě již desátý Hasičský bál.

Praha 14: Retro Party na Plechárně

30. září 2022 v 10:08

Přijďte si v pátek 7. října zatančit na Plechárnu, začíná se ve 14 hodin.

Praha 2 podporuje recyklaci starých telefonů

30. září 2022 v 09:56

Radnice Prahy 2 se zapojuje do podzimní kampaně neziskového projektu REMOBIL s názvem 100 gramů pro přírodu. Staré a nepotřebné mobilní telefony budou moci občané od 3. do 21. října odevzdat jak v prostorách úřadu městské části, tak i v místní knihovně na Vinohradské...

Dobrobazar: Darujte druhý život nevyužitým věcem

30. září 2022 v 07:29

Výtěžek z prodeje podpoří komunitní život Dolních Měcholup a okolí, akce se koná 8. října.

Zbraslav ožije festivalem ZbrasLOVE

30. září 2022 v 07:17

Široké spektrum kulturních, kreativních a komunitních programů čeká již tento pátek 30. září na všechny obyvatele a návštěvníky pražské Zbraslavi, kde se vůbec poprvé uskuteční pouliční festival ZbrasLOVE. 

Další články
Nahoru