Dnes Pátek - obcasny-dest 6°C
Zítra Sobota - jasno 3°C
Pátek 23. 2. 2024
Svátek má Svatopluk
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
V centru Prahy se konají Svatováclavské slavnosti, světec nepřijede kvůli demonstraci
Svatováclavské slavnossti na Václavském náměstí. Foto: Taiko

V centru Prahy se konají Svatováclavské slavnosti, světec nepřijede kvůli demonstraci

V pondělí 26. září na náměstí Republiky a dnes na Václavském náměstí začaly dvoutýdenní Svatováclavské slavnosti. Pro návštěvníky jsou připraveny desítky stánků, převážně s občerstvením. Ve středu 28. září měl na Václavské náměstí přijet svatý Václav na koni se svou družinou, kvůli protivládní demonstraci se tato akce ruší. Slavnosti se na obou náměstích budou konat do neděle 9. října. Oznámila to v tiskové zprávě společnost Taiko, která slavnosti organizuje.

Na náměstí Republiky je dvacítka prodejních stánků, na Václavském náměstí pětadvacet prodejních míst, převážně s občerstvením. Stánky budou otevřené každý den v době od 10 do 22 hodin. Na obou místech vyrostla středověká tržiště, hosté si mohou prohlédnout například práci kovářů.

Na náměstích nebude chybět každodenní program, který bude v režii lidového souboru Studánka a Jagabab, který interpretuje středověkou gotickou, renesanční hudbu i vlastní tvorbu.  Program bude každý den odpoledne. Na Václavském náměstí ve všední dny v době od 15 do 19 hodin o víkendu pak od 14 do 19 hodin. Na náměstí Republiky mohou návštěvníci vidět vystoupení ve všední dny mezi 16:30 a 17:30 hodin a o víkendech mezi 16. a 17. hodinou.

„Na obou náměstích mohou zájemci vidět různá vystoupení. Mohou se také zapojit do tance a zkusit si polku, valčík nebo mazurku. Zazní také středověká – gotická a renesanční hudba,“ sdělila Simona Šteruská, manažerka programu společnosti Taiko, organizátora Svatováclavských oslav.

Po třech letech měl na Václavské náměstí přijet také patron české země svatý Václav na koni se svojí družinou. Návštěvníci oslav ho měli vidět hned ve dvou časech. První od 15 do 16 hodin, druhý pak od 17 do 18 hodin. Pestrý průvod v čele s knížetem měli oživit tanečnice, šermíři a muzikanti, kteří hrají na kopie dobových nástrojů, jako jsou například středověké píšťaly-Šalmaje, bubny nebo housle.

Chybět neměly typické dobové kostýmy a vystoupení šermířů a tanečnic. Své umění měla předvést skupina středověké hudby Gothien, dále šermíři Equites, dobové tanečnice Siderea. Nicméně tato akce plánovaná na sváteční den se ruší, protože na Václavském náměstí bude demonstrace proti vládě premiéra Petra Fialy. 


Autor: puc

Praha 6: StaroMatějská pouť 2024

Dnes v 09:29

První jarní pouť v historickém termínu, svátku sv. Matěje, 24. února.

V březnu začínají trhy na Kulaťáku

Dnes v 09:20

Patnáctá sezóna trhů na Kulaťáku v Praze 6 startuje v sobotu 2. března. Od 8 do 14 hodin se můžete těšit na oblíbené prodejce a na nový sortiment.

Park Rajská zahrada je opět otevřen

Dnes v 08:14

V parku Rajská zahrada v Praze 3 začala v konci loňského roku rozsáhlá oprava mlatových cest. Z toho důvodu byl park pro veřejnost do minulého týdne uzavřený.

Hloubětínská pobočka DDM Praha 9 nabízí řadu aktivit

Včera v 15:15

Od loňského podzimu na místě bývalého komunitního centra v ulici Kardašovská na Lehovci funguje nová, hloubětínská pobočka Domu dětí a mládeže Praha 9 (DDM), která stejně jako dříve centrum nabízí širokou škálu aktivit pro různé věkové skupiny.

Neděle: Procházka Ďáblickým hřbitovem

Včera ve 12:24

Komentované procházky hřbitovy přinášejí historické příběhy, zajímavé detaily a pohledy na architekturu a umělecká díla, která jim dodávají jedinečný charakter. V neděli 25. února ve 13:30 hodin se projdete Ďáblickým hřbitovem.

PVK: Do konce února nepoteče voda v těchto ulicích

Včera v 11:47

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 5: Den pro Život dětem

Včera v 09:41

Připojte se k Charitativnímu zážitkovému dnu pro Život dětem v sobotu 24. února. Akce se koná v Praze 5 v Aréně sportu, na Hořejším nábřeží. Začíná se v 10 hodin, program potrvá do 19 hodin.

Přednáška: Příběh Táborky

Včera v 08:35

Petr Kučera, ředitel NKP Vyšehrad, představí výsledky stavebně-historického průzkumu Táborské brány, který výrazně změnil pohled na její historii a význam v rámci vyšehradského opevnění. 

Zemědílna O vodní kapce

Včera v 07:49

Nechte se vtáhnout v sobotu 24. února od 10 hodin do koloběhu vody v přírodě. 

Radnice Prahy 13 vypsala výběrová řízení na další pracovní pozice

21. února 2024 v 15:18

Úřad MČ Praha 13 vypsal výběrová řízení na několik pozic. Informoval o tom na sociálních sítích.  

Praha 2 pomáhá s bydlením mladým rodinám, samoživitelům i sociálně potřebným

21. února 2024 v 10:58

Nová Pravidla sociální bytové politiky radnice Praha 2 reagují jak na vývoj situace na trhu s bydlením, tak i na změny v sociální politice. Cílí zejména na případy, kde selhává či nedostačuje státní podpora. Adresná a sociálně citlivá podpora se tak dostane těm, kteří ji opravdu potřebují,...

Praha 14: Přihlaste se na festival Antifetfest 2024

21. února 2024 v 08:18

Další ročník soutěžního festivalu Antifetfest je již tradiční přehlídkou žákovských a studentských filmů, které se zaměřují na palčivá témata dnešní doby – kriminalitu, drogy, šikanu, domácí násilí, záškoláctví a další patologické jevy.

Další články
Nahoru