Dnes Neděle - polojasno 19°C
Zítra Pondělí - jasno 24°C
Neděle 13. 6. 2021
Svátek má Antonín
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
V centru Prahy přetékají koše, zlobí se radnice. Zveličujete to, reaguje správce komunikací
Přeplněný koš v ulici Dlouhá nedaleko Staroměstského náměstí. Foto: Facebook R.B.

V centru Prahy přetékají koše, zlobí se radnice. Zveličujete to, reaguje správce komunikací

Radnice Prahy 1 si stěžuje, že hlavní město bez jejího vědomí snížilo četnost svoz košů v centru a kvůli tomu je v ulicích nepořádek. Správce komunikací to popírá, jedno se podle něj o umělé vytváření problému.   

„Nikým neavizovaná změna v četnosti úklidu a svozu košů způsobuje na území Prahy 1 problémy,“ uvedl radní městské části Richard Bureš, který má na starost dopravu, životní prostředí, úklid, informatiku a smart cities.

Přestože se zdá, že v ulicích Prahy je méně turistů a lidí celkově, na množství odpadu se podle Bureše situace až tak neprojevuje.

neporadek-centrum-1 „Je ho sice méně, ale to, jak třeba o víkendech k úklidu dochází, je zcela nesystémové. Například v sobotu a neděli, tedy po nocích, kdy je centrum bez ohledu na méně cizinců plné lidí, přijíždějí úklidové vozy do ulic až odpoledne. Lidé tedy logicky poukazují na nepořádek a plné koše od časného rána,“ sdělil Bureš, který na svůj facebookový profil nasdílel pár fotografií nepořádku kolem košů.

Městská část podle něj zřídila pro občany linku pohotovostního úklidu 601 101 001, která má reagovat na mimořádné události a znečištění ulic.

„V posledních týdnech ale volají denně na tuto linku desítky nespokojených lidí, kteří nechápu, proč byl radikálně omezen úklid. Z neoficiálních informací pak můžeme jen odhadovat, že četnost byla omezena na jedno celé kolo, tedy jednou celé území a všechny koše, a v druhém kole jen omezená část košů a ulic,“ řekl.

Podle městské akciové společnosti Technická správa komunikaci hl. m. Prahy (TSK) jsou údajné problémy s čistotou v okolí košů na území Prahy 1 v období druhého a třetího kvartálu letošního roku uměle vytvářeny a zveličovány.

„TSK v uvedeném období skutečně snížilo frekvenci vysypávání košů v reakci na omezení cestování a přílivu turistů do Prahy. Na základě všech dostupných kontrol (interních a kontrol dodavatele služeb) a na základě analýzy zpětných vazeb od veřejnosti můžeme jen konstatovat, že nastavená četnost je adekvátní a nastavený model tak nejen zajišťuje čistotu v ulicích Prahy 1, ale i zamezuje plýtvání veřejných prostředků v této, rozpočtově složité době,“ sdělila mluvčí TSK Barbora Lišková.

Zpětné vazby od veřejnosti podle ní byly například z aplikace Změňte.to, kterou nechal vytvořit magistrát. Aplikace dává komukoli možnost posílat podněty ke zlepšení veřejného prostoru a hlásit závady na území Prahy. Dalším zpětnou vazbou je databáze stížností TSK.

neporadek-centrum-2 Lišková v reakci na kritiku ze strany vedení první městské části serveru Pražský patriot připustila, že byl zaznamenán lokální problém s přeplněním košů v Dlouhé ulici, kde muselo v srpnu dojít dvakrát k dočištění místa nad rámec plánovaného úklidu.

„Po zjištění této skutečnosti TSK reagovala posílením výkonů vlastní hlídky čistoty, která provádí kontrolu – výsyp hlavně v lokalitách, kde jsou koše s četností jednou denně, u kterých je poslední vývoz v odpolední směně předešlého dne. Současně byla hlídka čistoty aktivována na dobu sedm dní v týdnu, přidáním výkonů i o víkendech,“ sdělila mluvčí.

Vyhodnocením stavu v lokalitě Dlouhá byl podle jejího sdělení navýšen vývoz všech košů v četnosti dvakrát denně a operativní kolo navíc, a to i o víkendu. „Dále jsme lokalitu zařadili do programu dezinfekčního splachu míst zasažených lidskou močí,“ dodala.

Podle radního Bureše Praha 1 posílá vlastní prostředky na  pohotovostní úklid nejhorších míst. „Je to ale zcela nesystémové, protože utrácíme peníze za něco, co nám nepřísluší a firma logicky nemá vyčleněno tolik techniky a pracovníků. Původně totiž stačila na pohotovost jedna parta s příslušnou technikou, která ale logicky není schopna za hlavní město a její společnosti centrum uklidit,“ řekl.

Nesouhlasí s tím, že by díky sníženému počtu turistů byly koše prázdnější. „Věřím, že jde jen o systémovou chybu, kdy si někdo neuvědomil, že snaha o úspory a sázka na menší počet turistů nebyla správným rozhodnutím. Pevně věřím, že to není tak, že jde o nějakou mstu ve smyslu  - ,odvolali jste mi bratra, tak tady máte přes držku´. Takovéto jednání si Praha ani Praha 1 nezaslouží,“ dodal.

V první městské části došlo letos v lednu k výměně vedení. Rozpadla se koalice Praha 1 Sobě, My, co tady žijeme, Piráti a Zelená pro jedničku. Vytvořena byla nová koalice My, co tady žijeme, TOP 09, ODS a ANO. V 25členném zastupitelstvu má těsnou většinu 13 hlasů. Odvolaného starostu Pavla Čižinského nahradil Petr Hejma, který byl v předešlé koalici místostarostou.


Poplatek za komunální odpad lze nově uhradit na Portálu Pražana

Dnes v 07:07

Termín splatnosti poplatku za komunální odpad se blíží a k obvyklým možnostem způsobu úhrady letos přibude novinka, díky které lze poplatek vyřešit z domova prostřednictvím Portálu Pražana. 

Dvě stovky hackerů budou řešit velké celosvětové problémy

10. června 2021 v 07:41

Ve dnech 11. a 12. června se v Praze uskuteční GreenHack, evropský inovační maraton, jehož cílem je posílit udržitelnost chování spotřebitelů stejně jako aktivit globálních firem. 

Na Černém Mostě byla dokončena hrubá stavba největšího parkoviště v Praze

10. června 2021 v 07:31

Hlavní město dokončilo hrubou stavbu nového parkovacího domu P+R v Praze na Černém Mostě. Čtyřpodlažní budova u Chlumecké ulice bude s kapacitou 880 míst největším samostatně stojícím parkovištěm v Praze. Investice převyšující půl miliardy korun pomůže dojíždějícím přesednout z automobilů do...

Další peníze na byty spravované městskými částmi

9. června 2021 v 11:36

Rada hlavního města Prahy projednala uvolnění dalších finančních prostředků z Fondu rozvoje dostupného bydlení. Díky nim vznikne nová výstavba a opravy také čekají bytové jednotky ve správě několika městských částí.

Další články
Nahoru