
V centru Prahy jsou zpět podvodníci vystupující se zvířaty. Třeba se vzácnou sovou
2. února 2023 12:16
Poslední lednový čtvrtek narazil strážník hodinu po poledni na Staroměstském náměstí na muže, který společně se dvěma asistenty veřejně vystupoval se sovami pálenými. Kolemjdoucím nabízel, ať si na ni sáhnou a nechají se s ní vyfotit. A za to zaplatí stovky až tisíce korun.
Když začal strážník situaci dokumentovat, muž si ho všiml a zvířata rychle schoval do klece. „Strážník muže následně vyzval k předložení potvrzení o ohlášení veřejné produkce. Dvaatřicetiletý cizinec vůbec netušil, že nějaké potvrzení potřebuje. Přivolaná pracovnice České inspekce životního prostředí pak potvrdila, že cizinec k produkci využíval chráněné sovy pálené a že zde docházelo k týrání zvířat. Proto obě zvířata odebrala a odvezla. Přestupkovým jednáním muže se bude zabývat správní orgán,“ sdělila Seifertová.
„Bohužel se nejedná o ojedinělý případ. Problematiku vystupování s chráněnými zvířaty strážníci z centra metropole řeší několik let. Ve většině případů se jedná o cizince, někdy i organizované skupiny, které nemají žádné zábrany. Díky organizovanosti není zcela jednoduché je strážníky v uniformě při produkci přistihnout. Pokud se jim to podaří, čelí verbálním útokům a vyhrožování právníky,“ dodala.
Kolem produkce se zvířaty se „točí“ poměrně velké peníze. Majitelé zvířat si mnohdy přijdou na desítky tisíc korun za jeden den. Přitom sova pálená se dá pořídit za několik stokorun. V centru Prahy, třeba na Karlově mostě, narazíte na lidi, kteří vystupují s obarvenými holuby, hlodavci nebo třeba hady.
I když je uvedené jednání evidentně protiprávní a jde o porušení tržního řádu, v centru Prahy se s ním bohužel běžně setkáte. Strážníci obdobné případy už opakovaně řešili, ale bez efektu. Vidina rychlého výdělku je evidentně silnější než obavy z hrozícího postihu.
Vzhledem k tomu, že toto jednání nejsou strážníci oprávněni řešit v příkazem na místě, oznamovali tuto skutečnost příslušnému správní orgánu. „Uvedené osoby byly oznámeny pro podezření z porušení tržního řádu (nabízely službu – foto s ptáky), pořádaly produkci se zvířaty bez patřičného oznámení a dále také použily komunikaci bez povolení (zábor veřejného prostranství),“ sdělila Seifertová.
Kontroly tržního řádu provádí pražský magistrát. Ten sice za venkovní produkci s holuby, králíky, hady a dalšími zvířaty uděluje pokuty, loni v celkové výši 15 000 korun, ale k vymýcení tohoto nešvaru to nevede. Výnos z produkce totiž směšnou výši pokut rychle pokryje.