Dnes Neděle - mlha 9°C
Zítra Pondělí - oblacno 7°C
Neděle 25. 2. 2024
Svátek má Liliana
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
V centru Prahy jsou zpět podvodníci vystupující se zvířaty. Třeba se vzácnou sovou
Muž vystupoval se sovami pálenými nedaleko Staroměstské radnice. Zdroj foto: Městská police hl. m. Prahy

V centru Prahy jsou zpět podvodníci vystupující se zvířaty. Třeba se vzácnou sovou

Už řadu let se v historickém centru Prahy pohybují podvodníci, kteří stojí s živými zvířaty a za tuto zakázanou produkci kasírují nemalé sumy. Nezdráhají si říct cizincům i v přepočtu o pár tisíc korun. S pandemií covidu-19 a odlivem turistů k vidění nebyli, ale v současnosti už se bohužel opět jedná o každodenní realitu. Aktuálně byl zadržen na Staroměstském náměstí muž vystupující s chráněnými sovami pálenými. Informovala o tom mluvčí Městské policie Irena Seifertová. Strážníci a úředníci jsou bohužel na tyto podvodníky krátcí a ostudu Prahy se nedaří vymýtit.    

Poslední lednový čtvrtek narazil strážník hodinu po poledni na Staroměstském náměstí na muže, který společně se dvěma asistenty veřejně vystupoval se sovami pálenými. Kolemjdoucím nabízel, ať si na ni sáhnou a nechají se s ní vyfotit. A za to zaplatí stovky až tisíce korun.

Když začal strážník situaci dokumentovat, muž si ho všiml a zvířata rychle schoval do klece. „Strážník muže následně vyzval k předložení potvrzení o ohlášení veřejné produkce. Dvaatřicetiletý cizinec vůbec netušil, že nějaké potvrzení potřebuje. Přivolaná pracovnice České inspekce životního prostředí pak potvrdila, že cizinec k produkci využíval chráněné sovy pálené a že zde docházelo k týrání zvířat. Proto obě zvířata odebrala a odvezla. Přestupkovým jednáním muže se bude zabývat správní orgán,“ sdělila Seifertová.

„Bohužel se nejedná o ojedinělý případ. Problematiku vystupování s chráněnými zvířaty strážníci z centra metropole řeší několik let. Ve většině případů se jedná o cizince, někdy i organizované skupiny, které nemají žádné zábrany. Díky organizovanosti není zcela jednoduché je strážníky v uniformě při produkci přistihnout. Pokud se jim to podaří, čelí verbálním útokům a vyhrožování právníky,“ dodala.

Kolem produkce se zvířaty se „točí“ poměrně velké peníze. Majitelé zvířat si mnohdy přijdou na desítky tisíc korun za jeden den. Přitom sova pálená se dá pořídit za několik stokorun. V centru Prahy, třeba na Karlově mostě, narazíte na lidi, kteří vystupují s obarvenými holuby, hlodavci nebo třeba hady.

I když je uvedené jednání evidentně protiprávní a jde o porušení tržního řádu, v centru Prahy se s ním bohužel běžně setkáte. Strážníci obdobné případy už opakovaně řešili, ale bez efektu. Vidina rychlého výdělku je evidentně silnější než obavy z hrozícího postihu.

Vzhledem k tomu, že toto jednání nejsou strážníci oprávněni řešit v příkazem na místě, oznamovali tuto skutečnost příslušnému správní orgánu.  „Uvedené osoby byly oznámeny pro podezření z porušení tržního řádu (nabízely službu – foto s ptáky),  pořádaly produkci se zvířaty bez patřičného oznámení a dále také použily komunikaci bez povolení (zábor veřejného prostranství),“ sdělila Seifertová.

Kontroly tržního řádu provádí pražský magistrát. Ten sice za venkovní produkci s holuby, králíky, hady a dalšími zvířaty uděluje pokuty, loni v celkové výši 15 000 korun, ale k vymýcení tohoto nešvaru to nevede. Výnos z produkce totiž směšnou výši pokut rychle pokryje.  


Autor: Jan Puci

Hasiči zabránili rozšíření plamenů na fotovoltaiku

22. února 2024 ve 14:05

Ve čtvrtek 22. února od 10:44 hodin zasahovali hasiči ze satalické a strašnické stanice v ulici K viaduktu v Praze-Kyjích u požáru na balkóně rodinného domu.

Agresivní cizinec napadal kolemjdoucí v parku u hlavního nádraží

15. února 2024 v 00:02

O velký rozruch se postaral třiačtyřicetiletý česky hovořící cizinec na konci ledna ve Vrchlického sadech. Kolem osmé hodiny ranní, na chodníku vedoucím od ulice Bolzanova směrem k vlakovému nádraží, nejprve s hořícími novinami v ruce ohrožoval mladou ženu a poté začal napadat náhodné kolemjdoucí....

V Praze 4 se auto po nehodě převrátilo na bok, pomohli hasiči

13. února 2024 v 11:18

Jednotka pražských profesionálních hasičů z krčské stanice zasahovala v pondělí 12. února  od 16:33 hodin v ulici Zálesí v Praze 4. Převrátilo se tam osobní auto po nehodě na bok.

Další články
Nahoru