dnes
Pátek - zatazeno
13°C
zítra
Sobota - obcasny-dest
9°C
pozítří
Neděle - zatazeno
5°C
V centru Prahy budou protestovat odpůrci migrantů i jejich zastánci
V létě se odpůci islámu sešli na Palackého náměstí, nyní budou protestovat na Václavském náměstí. Foto: archiv

V centru Prahy budou protestovat odpůrci migrantů i jejich zastánci

Na sobotu se v Praze svolávají odpůrci migrantů i jejich zastánci. Na protest proti islámu projedou městem motorkáři. Dva protesty s opačným zaměřením budou téměř ve stejnou dobu na Václavském náměstí. 

Motorkáři z iniciativy Bikers Against Islam plánují v sobotu odpoledne projet velkou část centra, ze Strahova vyjedou přes Bělohorskou, Milady Horákové, Hlávkův most, Wilsonovu, Václavské náměstí, Žitnou, Jiráskův a Palackého most na Podolské nábřeží a do Komořan.

Podle oznámení na Facebooku chtějí uctít památku obětí islámu. „Také chceme vyjádřit nesouhlas s ustupováním muslimským požadavkům na úkor těch, kteří se ve své rodné zemi cítí diskriminováni," píší pořadatelé. S projevem na akci vystoupí i Martin Konvička spojený s iniciativou Islám v ČR nechceme.

Na Václavském náměstí budou v sobotu odpoledne dvě proti sobě zaměřené akce. U Národního muzea se sejdou odpůrci imigrantů na akci Za naši kulturu a bezpečnou zem. Pořadatelé v oznámení akce na Facebooku požadují přísné kontroly na hranicích a vystoupení z EU.

„Jsme pro vystoupení z Evropské unie, jelikož má obrovský podíl na této nekontrolovatelné vlně imigrantů," uvádějí. K události se na Facebooku přihlásilo k pondělnímu odpoledni asi 1400 lidí.

Nedaleko, u sochy svatého Václava, se sejdou zastánci práv uprchlíků. Akce Za otevřenou Evropu, proti rasismu a xenofobii se odvolává na deklaraci lidských práv. „Zásadně protestujeme proti tomu, aby 70 let od skončení 2. světové války byla omezována práva určité skupině osob (uprchlíkům, muslimům či komukoliv jinému)," píše se v popisu akce. Svou účast na akci na Facebooku deklarovalo kolem 2000 lidí.

Zatím posledních podobných demonstrací v polovině srpna se pochodu proti údajnému podřadnému postavení žen v islámu zúčastnila asi padesátka lidí, několik dní předtím jich podobně zaměřený „tábor lidu" na Vyšehradě přilákal asi 200.

Iniciativa Islám v ČR nechceme uspořádala v Česku už několik protiislámsky zaměřených akcí. Odborníci z ministerstva vnitra ji zmiňují v pravidelných zprávách o extremismu, kde je označována za krajní pravici.

Lidé v Praze vyjadřují uprchlíkům podporu také sbírkou oblečení a dalšího materiálu, podle pořadatelů dary zaplnily několik místností. Žižkovské Autonomní sociální centrum Klinika je distribuuje do zařízení pro uprchlíky z Bělé pod Bezdězem, část dovezli také do Budapešti.


Další články
Nahoru