Dnes Úterý - polojasno 28°C
Zítra Středa - oblacno 27°C
Úterý 27. 7. 2021
Svátek má Věroslav
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
V centru metropole se probouzí byznys s krátkodobým ubytováním, Praha 1 požaduje ponechat jeho zákaz
Centrum Prahy se po vyhlášení nouzového stavu dočasně vylidnilo a uklidnilo. Ilustrační foto: PP

V centru metropole se probouzí byznys s krátkodobým ubytováním, Praha 1 požaduje ponechat jeho zákaz

V historickém centru hlavního města začaly po krátké pauze způsobené nouzovým stavem opět přibývat stížnosti na poskytovatele krátokodobého ubytování. I proto se Výbor proti vylidňování centra a pro podporu komunitního života zastupitelstva Prahy 1 spolu s vedením městské části obrátil na ministryni pro místní rozvoj Kláru Dostálovou (ANO), aby i nadále ponechala v platnosti zákaz poskytování krátkodobého ubytování. Radnice to uvedla v tiskové zprávě. 

„Naše městská část je dlouhodobě nejvíce zatížena dopady tohoto typu ubytování a podporuje rozhodnutí vlády ze dne 15. března, jímž byly tyto služby na celém území ČR zakázány. I proto jsme se nyní obrátili na ministryni Kláru Dostálovou s požadavkem, aby i nadále platil zákaz poskytování služeb krátkodobého ubytování,“ uvedl k zaslání výzvy starosta Prahy 1 Petr Hejma (STAN).

Už několik dní po vyhlášení nouzového stavu zaznamenali občané v některých bytových domech v Praze 1 přítomnost cizích osob, které se po domech často pohybovaly bez ochranných roušek i bez doprovodu majitelů bytů, kteří by je instruovali o dodržování nezbytných hygienických norem, informovali ostatní obyvatele, kdo s nimi bude v domě bydlet, a kteří by následně byty řádně vydezinfikovali.

„Nikdo z řad pronajímatelů obyvatele a společenství vlastníků jednotek neinformoval, což je dlouhodobý problém. Trvale žijící lidé dodržují vládní nařízení, a přitom mají pocit, že jsou ohrožováni ziskuchtivostí a bezohledností krátkodobých ubytovatelů,“ uvedla Bronislava Sitár Baboráková (ANO), předsedkyně Výboru proti vylidňování centra a pro podporu komunitního života, který byl letos nově zřízen zastupitelstvem Prahy 1.

V souvislosti se současnou situací se podle ní ještě více ukazuje, že pokud neexistuje přehled jednotlivých bytových jednotek, ubytovaných klientů a zejména systém kontroly nad tím, je krátkodobé ubytování v soukromí velmi rizikovým faktorem, a to nejen v rámci boje proti pandemii covid-19. Podle Baborákové nadále přetrvávají praktiky, kdy se klíče vyzvedávají u provozovatelů večerek anebo v „mrtvých schránkách“.

„V našich bytových domech přitom bydlí kromě rodin s malými dětmi i velké množství seniorů,“ upozornila Sitár Baboráková, která spolu se starostou Hejmou spolupracuje s policisty, kteří začali provádět ve vybraných domech kontrolu bytů a legálnosti postupu jejich majitelů využívajících je ke krátkodobým pronájmům.

Nová povinnost pro zprostředkovatele ubytování

Poslanecká sněmovna před měsícem schválila vládou předložený návrh zákona, který reguluje krátkodobé ubytovací služby a ukládá internetovým platformám, jako je například Airbnb, povinnost poskytovat městům informace o pronajímaných bytech.

Schválený zákon ukládá internetovým zprostředkovatelům krátkodobého ubytování informační povinnost vůči živnostenským úřadům. Ty budou oprávněny informace poskytnout i dalším orgánům vykonávajícím veřejnou moc.

„Až skončí pandemie, už nebude možné provozovat podnikání v oblasti krátkodobých ubytovacích služeb skrytě jako donedávna, kdy digitální platformy odmítaly poskytovat informace. Schválení tohoto zákona je mimořádně dobrou zprávou nejen pro města, ale hlavně pro všechny obyvatele oblastí vyhledávaných turisty, protože díky tomu se mimo jiné budou moci snadněji domoci svých práv. Naše práce však tímto nekončí, proto pracujeme na dalších návrzích, které umožní lépe regulovat poskytování bytů pro krátkodobé ubytovací služby,“ uvedla pražská radní Hana Kordová Marvanová (STAN).


Další články
Nahoru