dnes
Středa - oblacno
18°C
zítra
Čtvrtek - zatazeno
22°C
pozítří
Pátek - skorojasno
24°C
V centru byly na zkoušku instalovány další koše na solární pohon, stlačují vhozený odpad
Myslím, tedy jsem chytrý koš. Foto: MHMP

V centru byly na zkoušku instalovány další koše na solární pohon, stlačují vhozený odpad

Praha 1 má na několika místech už dva roky rozmístěny koše na směsný odpad s vnitřní kompresní jednotkou na solární pohon, která vhozený odpad pravidelně stlačuje. Do nádoby se ho tedy vejde až čtyřikrát víc. Byť se objevily rozdílné reakce na vzhled košů, provoz se osvědčil. Nyní se k aktivitě „jedničky" přidal i magistrát a v rámci testování nechal aktuálně nainstalovat  na náměstí Republiky a v ulici Na Příkopě celkem 25 těchto košů.  

Vnitřní lis koše je poháněn prostřednictvím solární energie vyrobené fotovoltaickým panelem, který je umístěný ve vrchní desce nádoby. Nespotřebovaná energie se z panelu se automaticky ukládá do zabudované záložní baterie.

„Koše BigBelly mají vlastní napájení formou solárního panelu a je v nich zabudován lis spolu s komunikační jednotkou. Ta prostřednictvím SIM karty přenáší online informace o zaplněnosti košů a o situaci ve svozu odpadu,“ vysvětlil zástupce starosty Prahy 1 pro dopravu, informatiku a úklid Richard Bureš.

Koš tedy díky senzorům on-line komunikuje se systémem plánování svozu a v pravidelných intervalech hlásí stav svého naplnění. Ten se v jednotlivých dnech liší.

„Mezi výhody těchto košů patří především redukce svozu odpadu a nákladů s tím spojených, omezení nepříjemného zápachu a větší čistota v okolí košů,“ dodal místostarosta.

Koše stojí od roku 2015 před budovou radnice Prahy 1 ve Vodičkově ulici, v Melantrichově a Charvátově ulici a také na Kampě – v ulicích Říční a U Sovových mlýnů.

Podle mluvčí Prahy 1 Veroniky Blažkové lze po dvou letech testování konstatovat, že se provoz ekonomicky osvědčil. „Proto jsme rádi, že na to reagoval i magistrát a na našem území rozmístil další tyto koše," sdělila. 
 

chytre-kose_1

Půlročním testováním si chce také magistrát otestovat, zda se chytré koše vyplatí a jaká četnost jejich rozmístění je ve zdejších podmínkách optimální. Průběžné výsledky budou vyhodnocovány a vzejde z nich návrh technického a finančního modelu dalšího postupu.

Chytré odpadkové koše jsou kromě Prahy testovány již v Německu, Švýcarsku, Švédsku, Francii, Velké Británii či Irsku. Používají se ve městech (i chráněných památkových zónách UNESCO), univerzitních kampusech, v zoologických zahradách i přírodních parcích.


Bylo podepsáno memorandum, které se zabývá budoucí podobou veřejných ploch v kampusu Albertov

Včera ve 22:06

V pondělí 24. září podepsala starostka Prahy 2 Jana Černochová (ODS) dokument o spolupráci s Univerzitou Karlovou a hlavním městem Prahou. Memorandum, nazvané „O společném zájmu v oblasti kampusu Albertov“, zohledňuje požadavky, které vznesla právě Praha 2. 

Další články
Nahoru