dnes
Úterý - zatazeno
3°C
zítra
Středa - zatazeno
5°C
pozítří
Čtvrtek - obcasny-dest
6°C
V centru byly na zkoušku instalovány další koše na solární pohon, stlačují vhozený odpad
Myslím, tedy jsem chytrý koš. Foto: MHMP

V centru byly na zkoušku instalovány další koše na solární pohon, stlačují vhozený odpad

Praha 1 má na několika místech už dva roky rozmístěny koše na směsný odpad s vnitřní kompresní jednotkou na solární pohon, která vhozený odpad pravidelně stlačuje. Do nádoby se ho tedy vejde až čtyřikrát víc. Byť se objevily rozdílné reakce na vzhled košů, provoz se osvědčil. Nyní se k aktivitě „jedničky" přidal i magistrát a v rámci testování nechal aktuálně nainstalovat  na náměstí Republiky a v ulici Na Příkopě celkem 25 těchto košů.  

Vnitřní lis koše je poháněn prostřednictvím solární energie vyrobené fotovoltaickým panelem, který je umístěný ve vrchní desce nádoby. Nespotřebovaná energie se z panelu se automaticky ukládá do zabudované záložní baterie.

„Koše BigBelly mají vlastní napájení formou solárního panelu a je v nich zabudován lis spolu s komunikační jednotkou. Ta prostřednictvím SIM karty přenáší online informace o zaplněnosti košů a o situaci ve svozu odpadu,“ vysvětlil zástupce starosty Prahy 1 pro dopravu, informatiku a úklid Richard Bureš.

Koš tedy díky senzorům on-line komunikuje se systémem plánování svozu a v pravidelných intervalech hlásí stav svého naplnění. Ten se v jednotlivých dnech liší.

„Mezi výhody těchto košů patří především redukce svozu odpadu a nákladů s tím spojených, omezení nepříjemného zápachu a větší čistota v okolí košů,“ dodal místostarosta.

Koše stojí od roku 2015 před budovou radnice Prahy 1 ve Vodičkově ulici, v Melantrichově a Charvátově ulici a také na Kampě – v ulicích Říční a U Sovových mlýnů.

Podle mluvčí Prahy 1 Veroniky Blažkové lze po dvou letech testování konstatovat, že se provoz ekonomicky osvědčil. „Proto jsme rádi, že na to reagoval i magistrát a na našem území rozmístil další tyto koše," sdělila. 
 

chytre-kose_1

Půlročním testováním si chce také magistrát otestovat, zda se chytré koše vyplatí a jaká četnost jejich rozmístění je ve zdejších podmínkách optimální. Průběžné výsledky budou vyhodnocovány a vzejde z nich návrh technického a finančního modelu dalšího postupu.

Chytré odpadkové koše jsou kromě Prahy testovány již v Německu, Švýcarsku, Švédsku, Francii, Velké Británii či Irsku. Používají se ve městech (i chráněných památkových zónách UNESCO), univerzitních kampusech, v zoologických zahradách i přírodních parcích.


Kryt na Folimance se v prosinci letos otevře naposledy

Dnes v 07:55

Městská část Praha 2 letos zpřístupňuje kryt civilní ochrany Folimanka jednou měsíčně, vždy v sobotu od 9 do 15 hodin. Poslední letošní prohlídka bude 15. prosince.

Jaký bude vnitroblok mezi ulicemi Matúškova, Schulhoffova a Brechtova

Včera ve 22:36

Na druhé plánovací setkání k regeneraci vnitrobloku mezi ulicemi Matúškova, Schulhoffova a Brechtova zve radnice jedenácté městské části.

Veletrh vzdělávání Schola Pragensis 2018

Včera ve 12:32

Hlavní město Praha zve veřejnost na již 23. ročník oblíbeného veletrhu vzdělávání a nabídky pražských středních a vyšších odborných škol Schola Pragensis. Veletrh se tradičně uskuteční v prostorách Kongresového centra na pražském Vyšehradě ve dnech 22. až...

Psi lidí bez domova byli naočkováni a označeni čipy

16. listopadu 2018 ve 14:29

Ve čtvrtek 15. listopadu se v Praze uskutečnilo již šesté bezplatné očkování psů lidí bez přístřeší. Do zařízení Centra sociálních služeb Praha v Michli si přišlo očkovat proti vzteklině, psince a psoriáze své čtyřnohé miláčky dvanáct zájemců. 

Další články
Nahoru