Dnes Pondělí - jasno 33°C
Zítra Úterý - prehanky-dest 24°C
Pondělí 27. 6. 2022
Svátek má Ladislav
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
V centru by dočasně mohl vzniknout provizorní ocelový most, připouští Spojené síly pro Prahu
PolitikaVolby 2018Komerční sdělení
Odborníci z Kloknerova ústavu ČVUT osadili v září na Hlávkův most čidla zaznamenávající jeho pohyb, odebírají vzorky betonu a provádějí akustická měření. Foto: TSK

V centru by dočasně mohl vzniknout provizorní ocelový most, připouští Spojené síly pro Prahu

Spojené síly pro Prahu, což je koalice TOP 09 a Starostů, představily ve finále volební kampaně krizový plán obnovy Prahy, takzvaný Pospíšilův plán. Jedná se o šestibodový dokument, který se kandidáti do pražského zastupitelstva v čele s Jiřím Pospíšilem a Hanou Marvanovou zavazují naplnit v prvních 100 dnech působení nové koalice na pražském magistrátu.

Základním předpokladem je, že se TOP 09 a Starostové budou podílet na řízení hlavního města po letošních komunálních volbách. Hlavním cílem představeného krizového plánu je především uhašení největších politických požárů, které podle autorů plánu dnes ochromují Prahu.

„Pražskému magistrátu by neškodilo, kdyby byl trochu provětrán,“ řekl na úvod tiskové konference, která se odehrála na střeše budovy Vision v těsné blízkosti brownfieldu Bubny-Zátory, čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. „První a poslední rozumný plán pro Prahu tady byl realizován za primátorování pana Hudečka z TOP 09. Byl bych moc rád, kdyby to měli pražští voliči na paměti. Je ten nejvyšší čas napravit chyby, které se tu staly. Chtěli bychom přiblížit Prahu na úroveň Vídně nebo Mnichova,“ vyslovil přání Karel Schwarzenberg.

Dokument popisuje, které základní problémy je třeba vyřešit. Pomyslným základním stavebním kamenem je podle Jiřího Pospíšila krizový plán pro vyřešení dopravy v Praze. Vzhledem k neuspokojivému stavu zejména Hlávkova mostu je podle něj v úvahách i výstavba provizorního ocelového mostu, pokud by došlo k uzavření této klíčové součásti pražské magistrály. „Musíme za každou cenu zajistit, aby doprava v hlavním městě nezkolabovala úplně,“ je přesvědčený Jiří Pospíšil.

Šestibodový krizový plán pro prvních 100 dnů vlády nové pražské koalice počítá s vytvořením podrobného investičního plánu. Praha by pro příští čtyři roky měla mít k dispozici zhruba 60 miliard korun, které musí proinvestovat.

„Praha poslední čtyři roky dává do investic asi 17 procent svého rozpočtu. To je zoufale málo. Kvůli neschopnosti současného vedení Prahy připravit jakýkoliv investiční záměr se tak na účtech města bezcílně povalují desítky miliard korun. My připravíme jasný plán investic a vrátíme se do dob před nástupem hnutí ANO, kdy Praha investovala až třetinu svého rozpočtu do svého rozvoje,“ plánuje kandidát na primátora za TOP 09 a Starosty Jiří Pospíšil.

Jedním z bodů je také jmenování takvaného antikorupčního ombudsmana. „Na investice je třeba mít dostatek peněz. Nesmí se ztrácet stamiliony nebo miliardy korun v prapodivném hospodaření města. I přes sliby hnutí ANO je v tomto směru Praha stále značně netransparentní. Úkolem antikorupčního ombudsmana bude zajištění všech zákonných informací, aby se město zbytečně nesoudilo a mimo jiné ušetřilo za drahé právníky,“ vyjmenovává hlavní úkol v boji s korupcí dvojka na kandidátce TOP 09 a Starostů advokátka Hana Marvanová.

Jiří Pospíšil na tiskové konferenci představil také novelu stavebního zákona, kterou je připraven ihned předložit do zastupitelstva hlavního města Prahy a využít tak jeho zákonodárnou moc. Cílem novely je zejména zrychlit proces stavebního povolení. „Chtěl bych podporu napříč stranami, které budou v zastupitelstvu sedět. Mimo jiné proto, aby vytvořily tlak na své parlamentní kolegy, jako to budeme dělat my,“ uzavřel Jiří Pospíšil.


Autor: red

Zastupitelé Prahy 4 se sejdou na 21. zasedání, radnice zveřejnila program

Včera v 09:53

V zasedacím sále 301 na historické Nuselské radnici (Táborská 500) se ve středu 29. června uskuteční od 13 hodin 21. zasedání zastupitelstva Prahy 4. Informoval o tom mluvčí městské části Jiří Bigas.

Zastupitelstvo Prahy 17 schválilo vypsání tendru na pečovatelský dům

25. června 2022 v 10:06

Stavba domu s pečovatelskou službou (DPS) v pražských Řepích by měla odhadem stát 380 milionů korun. Kapacita domova je plánovaná pro 125 osob. Vyplývá to z usnesení zastupitelstva Prahy 17, které schválilo vypsání zadávacího řízení na stavitele DPS. Informovala...

Zastupitelé Prahy 15 se sejdou na mimořádném zasedání

23. června 2022 v 07:11

Osmé mimořádné zasedání ZMČ Praha 15 se koná dne 24. června od 17 hodin v Kulturním centru Varta, Boloňská 310, Horní Měcholupy. Zasedání bude opět vysíláno on‑line.

Zastupitelé Prahy 14 se sejdou na zasedání

22. června 2022 ve 20:24

Ve čtvrtek 23. června se bude v Galerii 14 (náměstí Plukovníka Vlčka 686, Praha 9) konat 16. zasedání Zastupitelstva městské části Praha 14. Začátek je v 15 hodin. Interpelace občanů budou probíhat tradičně od 17 do 17.30 hodin.  

Další články
Nahoru