dnes
Pondělí - jasno
19°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
19°C
pozítří
Středa - zatazeno
22°C
V centru budou rozdávat na Štědrý den rybí polévku s koňakem a karamelem
Rybí polévku si na Václavské náměstí dávají s chutí i turisté. Foto: archiv

V centru budou rozdávat na Štědrý den rybí polévku s koňakem a karamelem

Staroměstské i Václavské náměstí čekají každoroční štědrodenní tradice. Kuchaři připravili celkem tři tisíce porcí rybí polévky, kterou mohou ochutnat všichni návštěvníci největších Vánočních trhů. Originální recept kuchařů bude k ochutnání na obou náměstích od 11 hodin. Večer se rozezní Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby.

Naběračky se na Staroměstském náměstí ujme tradičně pražská primátorka Adriana Krnáčová se zástupci rady. Přímo před hlavním pódiem naservírují kuchaři dva tisíce porcí štědrodenní rybí polévky podle speciálního receptu s koňakem a karamelem.

„Je to krásná tradice a já se na to každý rok ohromně těším. Věřím, že i letos nás čeká úžasná atmosféra, díky které se pro mě stalo rozlévání polévky součástí Štědrého dne,“ uvedla Adriana Krnáčová.

Tisíc porcí rybí polévky je připraveno také pro návštěvníky trhů na Václavském náměstí. V prostoru Můstku je od 11 hodin nabídne starosta Městské části Praha 1 Oldřich Lomecký se svými spolupracovníky.

Tradiční rybí polévku vaří tým kuchařů společnosti Taiko, která trhy organizuje, podle vlastního originálního receptu. Kromě kaprů, kteří letos pochází z rybářství Zbiroh významného šlechtického rodu Colloredo – Mansfeld do ní zpracují 100 kilogramů zeleniny.

Především mrkve, celeru a petržele, 30 kilogramů cibule, 70 kilogramů hladké mouky, 50 kilogramů másla a 45 listrů smetany. Nechybí tři litry koňaku pro zvýraznění chuti, karamel a osmažené krutony na másle.

Do tradice se zapojují i zástupci některých městských částí. Starostka Vladislava Hujová rozlévala spolu s radními městské části Praha 3 rybí polévku na náměstí Jiřího z Poděbrad už v sobotu 16. prosince.

Na Štědrý den si mohou lidé přijít pochutnat na tradičním vánočním pokrmu do Vršovic před nákupní centrum Eden. Polévku bude od 10:00 do 12:00 rozlévat starosta Prahy 10 Vladimír Novák (ČSSD).

Praha 9 bude rybí polévku rozdávat už ve čtvrtek 21. prosince na náměstí OSN ve Vysočanech (u zastávky autobusů směr Prosek) mezi 11. a 14. hodinou. Polévku budou nalévat zástupci Městské části Praha 9. Připraveny jsou i teplé nápoje a hudební doprovod.

O den později, tedy v pátek 22. prosince, budou rozdávat polévku v Letňanech.


Vánoce společně už potřetí propojí Pražany a lidi bez domova

23. prosince 2018 ve 14:23

Studentské hnutí za solidaritu pořádá společně s Iniciativou za dostupné bydlení Bydlet-Žít! již třetí ročník akce Vánoce společně. 25. prosince budou v Praze otevřeny dva výdejní stánky – jeden ve Vrchlického sadech před Hlavním nádražím, druhý na Andělu. U nich budou dobrovolníci vydávat...

Zítra: Štědrá bohoslužba v Praze 15 a vánoční bramboračka

23. prosince 2018 v 07:11

Bohoslužba na Veronském náměstí se 24. prosince koná od 11:30 hodin.     

Rybovka na Hlaváku 2018

23. prosince 2018 v 05:14

Všichni, kdo si chtějí „Českou mši vánoční“ zahrát, zazpívat nebo jen poslechnout mohou dnes ve 14 hodin. Hraje se ve vstupní hale nádraží, severní část. Diriguje Lukáš Prchal.

Skauti z Proseka přiváží Betlémské světlo

22. prosince 2018 v 07:11

Skauti z Proseka opět přiváží Betlémské světlo do Prahy 9. Přijďte si se svíčkou 23. prosince pro plamínek a hrnek teplého nápoje na zahřátí. Letos se bude rozdávat ve velkém stanu před obchodním domem Billa.

Máte vánočně vyzdobený balkon? V Praze 13 můžete soutěžit

22. prosince 2018 v 07:09

Domovy se oblékly do svátečního a vánoční výzdobu má stále více balkonů a předzahrádek. Pokud i ta vaše k nim patří, můžete soutěžit.

Štědrovečerní polévku ochutnáte i na náměstí Míru

21. prosince 2018 v 08:18

Tradiční štědrovečerní polévku bude rozlévat Arcidiecézní charita Praha. Na 500 porcí jí bude připraveno pro potřebné i pro kolemjdoucí a návštěvníky vánočních trhů v neděli 23. prosince od 11 hodin před kostelem sv. Ludmily na Náměstí Míru v Praze 2.

Praha 5: Čtvrtý koncert z cyklu nedělních adventních koncertů

21. prosince 2018 v 07:57

Nenechte si ujít čtvrtý koncert z tradičního cyklu nedělních adventních koncertů, které pořádá MČ Praha 5. 23. prosince v obřadní síni ÚMČ Praha 5 ve Stroupežnického ulici od 15 hodin zahraje sextet Pražského filmového orchestru.

Živý betlém v Hostivaři

21. prosince 2018 v 07:05

V úterý 25. prosince můžete od 17 hodin navštívit živý betlém se svatou rodinou, s ovečkami, koledami, slovem RNDr. Jiřího Grygara, se svařeným vínem, perníčky, u kostela Stětí sv. Jana Křtitele.

Zastupitelé budou zpívat před kostelem sv. Ludmily

20. prosince 2018 v 16:49

Pravidelně se o adventní neděli na schodech kostela sv. Ludmily scházejí zastupitelé Prahy 2 a spolu s návštěvníky vánočních trhů na náměstí Míru si zazpívají koledy.

Další články
Nahoru