dnes
Neděle - skorojasno
2°C
zítra
Pondělí - zatazeno
1°C
pozítří
Úterý - polojasno
5°C
V centru budou rozdávat na Štědrý den rybí polévku s koňakem a karamelem
Rybí polévku si na Václavské náměstí dávají s chutí i turisté. Foto: archiv

V centru budou rozdávat na Štědrý den rybí polévku s koňakem a karamelem

Staroměstské i Václavské náměstí čekají každoroční štědrodenní tradice. Kuchaři připravili celkem tři tisíce porcí rybí polévky, kterou mohou ochutnat všichni návštěvníci největších Vánočních trhů. Originální recept kuchařů bude k ochutnání na obou náměstích od 11 hodin. Večer se rozezní Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby.

Naběračky se na Staroměstském náměstí ujme tradičně pražská primátorka Adriana Krnáčová se zástupci rady. Přímo před hlavním pódiem naservírují kuchaři dva tisíce porcí štědrodenní rybí polévky podle speciálního receptu s koňakem a karamelem.

„Je to krásná tradice a já se na to každý rok ohromně těším. Věřím, že i letos nás čeká úžasná atmosféra, díky které se pro mě stalo rozlévání polévky součástí Štědrého dne,“ uvedla Adriana Krnáčová.

Tisíc porcí rybí polévky je připraveno také pro návštěvníky trhů na Václavském náměstí. V prostoru Můstku je od 11 hodin nabídne starosta Městské části Praha 1 Oldřich Lomecký se svými spolupracovníky.

Tradiční rybí polévku vaří tým kuchařů společnosti Taiko, která trhy organizuje, podle vlastního originálního receptu. Kromě kaprů, kteří letos pochází z rybářství Zbiroh významného šlechtického rodu Colloredo – Mansfeld do ní zpracují 100 kilogramů zeleniny.

Především mrkve, celeru a petržele, 30 kilogramů cibule, 70 kilogramů hladké mouky, 50 kilogramů másla a 45 listrů smetany. Nechybí tři litry koňaku pro zvýraznění chuti, karamel a osmažené krutony na másle.

Do tradice se zapojují i zástupci některých městských částí. Starostka Vladislava Hujová rozlévala spolu s radními městské části Praha 3 rybí polévku na náměstí Jiřího z Poděbrad už v sobotu 16. prosince.

Na Štědrý den si mohou lidé přijít pochutnat na tradičním vánočním pokrmu do Vršovic před nákupní centrum Eden. Polévku bude od 10:00 do 12:00 rozlévat starosta Prahy 10 Vladimír Novák (ČSSD).

Praha 9 bude rybí polévku rozdávat už ve čtvrtek 21. prosince na náměstí OSN ve Vysočanech (u zastávky autobusů směr Prosek) mezi 11. a 14. hodinou. Polévku budou nalévat zástupci Městské části Praha 9. Připraveny jsou i teplé nápoje a hudební doprovod.

O den později, tedy v pátek 22. prosince, budou rozdávat polévku v Letňanech.


Další články
Nahoru