dnes
Pondělí - obcasny-dest
5°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
11°C
pozítří
Středa - zatazeno
11°C
V Čapkově vile úřadují památkáři a archiváři. Uzavřenou památku si lze virtuálně prohlédnout
Zájemci si nyní mohou prohlédnout útroby historické Čapkovy vily. Zatím alespoň virtuálně. Foto: Jindřich Dvořák

V Čapkově vile úřadují památkáři a archiváři. Uzavřenou památku si lze virtuálně prohlédnout

Tým odborníků pracuje nyní přímo v Čapkově vile, kterou se vloni podařilo po dlouhých jednáních získat do majetku desáté městské části. „Tým složený z archiváře Památníku národního písemnictví, zástupce Národního památkového ústavu a naší radnice sepisuje a katalogizuje kompletní inventář tohoto historického pokladu Prahy 10,“ vysvětlil starosta Prahy 10 Bohumil Zoufalík (Nez.), který stál u zrodu myšlenky dům do majetku městské části získat.

Ve vile tak v těchto týdnech a měsících vzniká zcela přesný soupis nejen veškerého movitého majetku, který byl součástí kupní smlouvy, ale i toho, který městu daroval majitel vily a potomek Čapkovy manželky Karel Scheinpflug a na který doposud nebyl zpracován znalecký posudek.

„Teprve po ukončení detailního soupisu a vyhodnocení drahocenného autentického zařízení domu budeme vědět, jak velký poklad a potenciál pro další čapkovské bádání dům ukrývá,“ okomentovala současné dění ve vile předsedkyně Společnosti bratří Čapků a ředitelka Památníku Karla Čapka Kristina Váňová.

Prohlídka Čapkovy vily

Proces dokumentace archiválií je relativně zdlouhavý. Jako ilustrace může sloužit fakt, že tři týdny odborným pracovníkům zabrala pouze jedna místnost v přízemí. Souběžně s prací archivářů jsou zřízeny i dvě skupiny, které řeší konkrétní budoucí využití vily.

Městské zastupitelstvo totiž posvětilo vznik komise a starosta navíc zřídil expertní pracovní skupinu. Její členy tvoří zástupci nejrůznějších kulturních a odborných institucí jako Ministerstva kultury či Památníku národního písemnictví.

Skupina komisi, komise zastupitelstvu

capkova-vila_1-nahledDosavadní přístup Městské části Praha 10 považuji za velmi zodpovědný a koncepční. Myslím, že je zřejmé, že cílem nového majitele není vzácný objekt krátkozrace ekonomicky vytěžit, ale odpovědně spravovat a zachovat. Vytvoření nové kulturní instituce, zaměřené na archivaci a popularizaci díla bratří Čapků považuji za optimální cestu,“ komentovala dosavadní průběh historička umění a soudní znalkyně na tvorbu Josefa Čapka Pavla Pečinková.

Pracovní skupina, která se nyní pravidelně schází, bude podávat své podněty komisi, která je legislativně upraví a předloží zastupitelstvu. Jedním z bodů, o kterém se bude jednat, je určení subjektivity organizace, která bude vilu Karla Čapka spravovat.

Ondřej Kepka: jako ve sci-fi románu Karla Čapka

„Na vile bratří Čapků je zajímavé především to, že se některé části podařilo zachovat téměř tak, jako kdybychom se do ní vypravili ve dvacátých letech minulého století. V zásuvkách jsou dokumenty denní potřeby, poznámky, zápisky. Člověk má pocit, jako kdyby se přenesl v čase,” řekl k dojmům ze své návštěvy vily režisér dokumentů o Karlu Čapkovi Ondřej Kepka.

capkova-vila16-nahled „Vůbec to nepůsobí muzeálně, ale živě a sugestivně. Je to malý zázrak, který musíme zachovat pro další generace. Návštěvník by měl mít pocit, že se ocitl na stránkách některého sci-fi románu Karla Čapka,“ dodal jeden ze členů pracovní skupiny.

Vila je v současné době stále nepřístupná veřejnosti, Praha 10 nicméně pro nedočkavé zájemce připravila alespoň možnost virtuální návštěvy nejzajímavějších částí vily. Prohlídku můžete zahájit zde.


Další články
Nahoru