Dnes Čtvrtek - jasno 3°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 4°C
Čtvrtek 18. 4. 2024
Svátek má Valérie
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
V Čapkově vile se rodí domácí muzeum, brzy začne vyklízení
Čapkova vila. Foto: Jindřich Dvořák

V Čapkově vile se rodí domácí muzeum, brzy začne vyklízení

Do chystaného muzea v Čapkově vile na Vinohradech se lidé podívají ve skupinách nejvýše po sedmi. Na podzim začne oprava domu, budova a zahrada se po ní vrátí do původní podoby ze 30. let minulého století. Muzeum se ve vile otevře v roce 2018, na který připadá výročí 80 let od smrti jejího majitele, spisovatele Karla Čapka.

Celkem osm tematických okruhů zaměřených na jednotlivé stránky osobnosti spisovatele Karla Čapka bude připraveno pro návštěvníky domácího muzea, které se začíná rodit v Čapkově vinohradské vile. Plánu na příští využití poloviny dvojdomu, který si Čapek nechal postavit spolu se svým bratrem Josefem a který před dvěma a půl lety od dědiců Čapkovy manželky koupila Praha 10, dali nyní radní této pražské městské části zelenou.

Rada městské části Praha 10 odsouhlasila materiál nazvaný „Libreto a technický Scénář pro expozici ve vile Karla Čapka – Osobnost mnoha tváří“. „Jde o plán příštího přesného využití Čapkovy vily, který připomínkovaly odborné instituce – Ministerstvo kultury, Památník národního písemnictví, Národní technické muzeum, Národní památkový ústav a Památník Karla Čapka. Chceme využít naprosto ojedinělé příležitosti a plně obnovit autentický rodinný prostor, kde světoznámý spisovatel žil a tvořil,“ řekl radní Prahy 10 pro územní rozvoj Bohumil Zoufalík (Nezávislí pro Prahu 10-Hnutí pro lepší Desítku).

capkova-vila_1-nahled Ve vile, kterou nejprve čeká rekonstrukce, začne za několik týdnů vyklízení. Ještě předtím se odborníci pustí do zahrady, kterou čeká výchovný řez keřů. Výhledově se zahrada, kterou Čapek sám založil, prací na ní strávil mnoho času a nakonec ji proslavil ve své knížce Zahradníkův rok, vrátí do své původní podoby.

Na zahradě budou také začínat všechny tematické prohlídkové okruhy budoucího Čapkova domácího muzea. Těch základních je osm a jejich cílem je představit návštěvníkům Čapka jako spisovatele, novináře, autora knih pro děti, divadelníka, přítele prezidenta T. G. Masaryka a takzvaného pátečníka, fotografa, zahradníka, ale také jako bratra malíře Josefa Čapka. „Naším cílem je oslovit všechny věkové kategorie a zájmové skupiny veřejnosti, včetně té odborné,“ řekl radní Zoufalík.

Prohlídky domu se budou konat v pěti až sedmičlenných skupinkách. Ze zahrady návštěvníci vstoupí do suterénu domu, kde pro ně, stejně tak jako pro zaměstnance a ostrahu muzea, bude připraveno zázemí. V suterénu se počítá s pořádáním workshopů , například čtení a diskusních setkání. V prvním patře domu budou pořádány krátkodobé výstavy a prostor bude rovněž využíván pro reprezentativní účely Prahy 10.

Prohlídka Čapkovy vily

Druhé patro, kde měl Čapek před svatbou s Olgou Scheinpflugovou pracovnu a kde je také jejich společná ložnice, zůstane plně zachováno a po zásahu expertů se navíc do své původní podoby vrátí zimní zahrada, kde spisovatel pěstoval kaktusy.

Ve zcela nedotčené podobě pak zůstane zachováno podkroví, kde se Čapek scházel s takzvanými pátečníky, kde také pracoval a někdy i přespával. V nejbližší době radnice Prahy 10 vyhlásí veřejnou zakázku na zpracování projektové dokumentace na opravu vily a poté se dům začne vyklízet. Podrobný plán vyklízení radnice připravuje ve spolupráci s Památníkem národního písemnictví a Národním technickým muzeem.

„Půjde o velmi náročný proces, protože dům je plný věcí, které Karel Čapek užíval, sbíral či vytvořil. Při manipulaci s nimi je proto nutná nesmírná opatrnost, protože jde doslova o národní poklad,“ podotkl radní Zoufalík.

Nálezy v Čapkově vile - listopad 2014

Letos na podzim by měla být zahájena rekonstrukce domu tak, aby v něm o dva roky později mohlo zahájit činnost Čapkovo domácí muzeum.


Autor: red

Výstava: Český porcelán tří století

Včera v 08:00

Český porcelán tří století je vůbec první výstavou, která se pokusí ve zkratce přiblížit vývoj porcelánu vyrobeného na území Čech od jeho počátků až k dnešním dnům. Navíc expozice představí ucelenou historii českého a československého porcelánu poprvé z hlediska výtvarného vývoje, tedy...

Musica Florea objevuje raného Janáčka

Včera v 07:51

Co má společného Leoš Janáček a baroko? Soubor Musica Florea se představí novým koncertním programem v dubnu. Letos slavíme 170 let od narození tohoto významného skladatele a při té příležitosti se Musica Florea chopila jeho nejranějších kompozic, aby je postavila vedle skladeb z počátku italského...

Branický knižní malotrh 2024

16. dubna 2024 v 09:18

Druhý ročník knižního Malotrhu se koná v sobotu 8. června. Setkáte s nejnovějšími knihami, autory a spoustou další zábavy. Den plný knih, hudby a workshopů proběhne od 11 do 19 hodiny na Branické ulici na úrovní jejího křížení s Jiskrovou ulicí.

Koncert Prahy 2 na Bastionu

15. dubna 2024 v 15:38

Cyklus Prahy 2 Hudba na hradbách na Bastionu je věnovaný převážně jazzu a dobré pohodě. V úterý 23. dubna můžete slyšet seskupení hudebníků, kteří se velmi dobře zapsali na naší hudební scéně a jsou příslibem pro tento žánr.

Josef Němec – Obrazy a kresby

14. dubna 2024 v 19:14

Kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene. Právě on je spolutvůrcem výpravné knihy.

Adéla Parmová a její Shakti: Výstava odhalí temná údolí a jasné vrcholky lidské duše

12. dubna 2024 ve 03:15

Pražská umělecká scéna se připravuje na zážitek, který propojí minulost, přítomnost a budoucnost skrze vizi umělkyně Adély Parmové. Umělecká výstava „Shakti [Power of Creation & Destruction]“ zvěstuje hlubokou a osvěžující cestu do temných údolí i jasných vrcholků lidské duše. Výstava Shakti...

Dubnové Varhanní nešpory maltézských rytířů

11. dubna 2024 ve 12:21

Varhanní nešpory maltézských rytířů uslyšíte v pondělí 15. dubna od 17 hodin.

Mladí ladí jazz v Praze 2

11. dubna 2024 v 07:01 | Aktualizováno 30. listopadu -0001, 00:00

Letos už posedmé oživí Karlovo náměstí festival Mladí ladí jazz.Začíná se v 15:30 hodin.

Dagmar Filípková vystavuje v galerii Art brut

10. dubna 2024 ve 14:01

V galerii Art brut Praha v Ditrichově ulici v Praze 2 můžete navštívit výstavu Dagmar Filípkové.

Hudba bez hranic: Krása Quartet

10. dubna 2024 ve 12:57

V letošním XVI. ročníku cyklu Hudba bez hranic vystoupí 16. dubna Krása Quartet. Mladý soubor během 12 let své existence již dokázal přesvědčit pořadatele i publikum nejen špičkovou interpretací, ale i promyšlenou a pečlivě připravovanou dramaturgií a ryzím přístupem o tom, že česká kvartetní...

Běla Janoštíková zve na autorský večer

9. dubna 2024 v 05:56

Další z autorských večerů Běly Janoštíkové se koná ve středu 10. dubna od 19 hodin. Tentokrát bude program věnovaný Japonsku. Přednáška „Země vycházejícího slunce“ se koná v nově otevřené pobočce Městské knihovny v Praze na Petřinách. Vstupné je 60 korun.

Irena Durmanová: Rýhy do nitra

8. dubna 2024 v 09:17

Výstava Rýhy do nitra Ireny Durmanové je ohlédnutím za posledními deseti lety autorčiny tvorby. Irena Durmanová se v mládí věnovala ve volném čase fotografii a tapiserii a vždy inklinovala k uměleckému vyjádření. Kresbu se ale začala učit až ve svých 60 letech v ateliéru...

Symfonická Salome: Koncert k výročí narození Karla Kryla

7. dubna 2024 v 08:46

Praha 6 zve v pátek 12. dubna na mimořádnou koncertní událost, která je připomínkou nedožitých osmdesátin výjimečného básníka a písničkáře.

Další články
Nahoru