dnes
Úterý - obcasny-dest
9°C
zítra
Středa - zatazeno
11°C
pozítří
Čtvrtek - zatazeno
11°C
V Čapkově vile se rodí domácí muzeum, brzy začne vyklízení
Čapkova vila. Foto: Jindřich Dvořák

V Čapkově vile se rodí domácí muzeum, brzy začne vyklízení

Do chystaného muzea v Čapkově vile na Vinohradech se lidé podívají ve skupinách nejvýše po sedmi. Na podzim začne oprava domu, budova a zahrada se po ní vrátí do původní podoby ze 30. let minulého století. Muzeum se ve vile otevře v roce 2018, na který připadá výročí 80 let od smrti jejího majitele, spisovatele Karla Čapka.

Celkem osm tematických okruhů zaměřených na jednotlivé stránky osobnosti spisovatele Karla Čapka bude připraveno pro návštěvníky domácího muzea, které se začíná rodit v Čapkově vinohradské vile. Plánu na příští využití poloviny dvojdomu, který si Čapek nechal postavit spolu se svým bratrem Josefem a který před dvěma a půl lety od dědiců Čapkovy manželky koupila Praha 10, dali nyní radní této pražské městské části zelenou.

Rada městské části Praha 10 odsouhlasila materiál nazvaný „Libreto a technický Scénář pro expozici ve vile Karla Čapka – Osobnost mnoha tváří“. „Jde o plán příštího přesného využití Čapkovy vily, který připomínkovaly odborné instituce – Ministerstvo kultury, Památník národního písemnictví, Národní technické muzeum, Národní památkový ústav a Památník Karla Čapka. Chceme využít naprosto ojedinělé příležitosti a plně obnovit autentický rodinný prostor, kde světoznámý spisovatel žil a tvořil,“ řekl radní Prahy 10 pro územní rozvoj Bohumil Zoufalík (Nezávislí pro Prahu 10-Hnutí pro lepší Desítku).

capkova-vila_1-nahled Ve vile, kterou nejprve čeká rekonstrukce, začne za několik týdnů vyklízení. Ještě předtím se odborníci pustí do zahrady, kterou čeká výchovný řez keřů. Výhledově se zahrada, kterou Čapek sám založil, prací na ní strávil mnoho času a nakonec ji proslavil ve své knížce Zahradníkův rok, vrátí do své původní podoby.

Na zahradě budou také začínat všechny tematické prohlídkové okruhy budoucího Čapkova domácího muzea. Těch základních je osm a jejich cílem je představit návštěvníkům Čapka jako spisovatele, novináře, autora knih pro děti, divadelníka, přítele prezidenta T. G. Masaryka a takzvaného pátečníka, fotografa, zahradníka, ale také jako bratra malíře Josefa Čapka. „Naším cílem je oslovit všechny věkové kategorie a zájmové skupiny veřejnosti, včetně té odborné,“ řekl radní Zoufalík.

Prohlídky domu se budou konat v pěti až sedmičlenných skupinkách. Ze zahrady návštěvníci vstoupí do suterénu domu, kde pro ně, stejně tak jako pro zaměstnance a ostrahu muzea, bude připraveno zázemí. V suterénu se počítá s pořádáním workshopů , například čtení a diskusních setkání. V prvním patře domu budou pořádány krátkodobé výstavy a prostor bude rovněž využíván pro reprezentativní účely Prahy 10.

Prohlídka Čapkovy vily

Druhé patro, kde měl Čapek před svatbou s Olgou Scheinpflugovou pracovnu a kde je také jejich společná ložnice, zůstane plně zachováno a po zásahu expertů se navíc do své původní podoby vrátí zimní zahrada, kde spisovatel pěstoval kaktusy.

Ve zcela nedotčené podobě pak zůstane zachováno podkroví, kde se Čapek scházel s takzvanými pátečníky, kde také pracoval a někdy i přespával. V nejbližší době radnice Prahy 10 vyhlásí veřejnou zakázku na zpracování projektové dokumentace na opravu vily a poté se dům začne vyklízet. Podrobný plán vyklízení radnice připravuje ve spolupráci s Památníkem národního písemnictví a Národním technickým muzeem.

„Půjde o velmi náročný proces, protože dům je plný věcí, které Karel Čapek užíval, sbíral či vytvořil. Při manipulaci s nimi je proto nutná nesmírná opatrnost, protože jde doslova o národní poklad,“ podotkl radní Zoufalík.

Nálezy v Čapkově vile - listopad 2014

Letos na podzim by měla být zahájena rekonstrukce domu tak, aby v něm o dva roky později mohlo zahájit činnost Čapkovo domácí muzeum.


Další články
Nahoru