Dnes Pondělí - zatazeno 27°C
Zítra Úterý - bourky 20°C
Pondělí 16. 5. 2022
Svátek má Přemysl
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
V bývalém Borůvkově sanatoriu vznikne pietní místo připomínající Toufara a Palacha
Na budově se před několika lety objevily tváře Palacha i Toufara s daty narození a úmrtí. Foto: P2

V bývalém Borůvkově sanatoriu vznikne pietní místo připomínající Toufara a Palacha

V budově bývalého Borůvkova sanatoria v Legerově ulici vzniknou kavárna a stálá expozice, které budou připomínat památku studenta Jana Palacha a komunisty umučeného faráře Josefa Toufara. Vedení Prahy 2 schválilo znění dohody o vzniku pietního místa s majitelem domu, firmou United Corporation. Informovala o tom mluvčí Prahy 2 Andrea Zoulová. V budově v Legerově ulici oba zemřeli. Palach se v lednu 1969 upálil, aby vyburcoval společnost k odporu proti nesvobodě a okupaci vojsk Varšavské smlouvy. Toufara mučila Státní bezpečnost v souvislosti s takzvaným číhošťským zázrakem.

Radní Prahy 2 na svém lednovém jednání souhlasili s uzavřením dodatku k Dohodě o vybudování veřejně přístupného pietního místa v objektu bývalého Borůvkova sanatoria v Legerově ulici s vlastníkem United Corporation. Městská část o vybudování památníku Jana Palacha a Josefa Toufara usilovala už od roku 2016.  

Budova bývalého sanatoria několikrát změnila majitele. V současné době je jeho vlastníkem ostravská společnost United Corporation. Na budově se před několika lety objevily tváře obou dvou s daty narození a úmrtí.

„Těší nás, že jsme se po bezmála šesti letech konečně s majiteli domu, ve kterém kdysi fungovalo Borůvkovo sanatorium, dohodli. Při vší úctě a respektu k soukromému vlastnictví jsou místa, ve kterých se odehrávaly důležité okamžiky našich dějin. A toto místo je jedním z nich. Josef Toufar a Jan Palach si zaslouží důstojnou vzpomínku a oficiální pietní místo. Děkuji všem kolegům i vlastníkům domu, že našli společnou řeč,“ uvedla starostka Prahy 2 Alexandra Udženija (ODS.

„S původní projektovou dokumentací vlastníka ke společnému územnímu a stavebnímu řízení jsme nemohli souhlasit. Navržená funkce domu se totiž neslučovala s vybudováním veřejně přístupného pietního místa v přízemí domu. Následovala komplikovaná jednání s vlastníkem. Za přispění zástupců hlavního města, odboru památkové péče magistrátu i Institutu plánování a rozvoje se hledalo řešení, které by navíc bylo v souladu s koncepcí humanizace severojižní magistrály. Jsme rádi, že nakonec k dohodě došlo,“ dodal místostarosta Václav Vondrášek (ODS), který má v gesci oblast výstavby a územního rozvoje a oblast památkové péče.

Majitel v domě plánoval vybudovat hotel. Nakonec se ale s radnicí a magistrátem domluvil na úpravě projektu a vzniku pietního místa.

V objektu tak podle dodatku k dohodě vznikne veřejně přístupná kavárna navazující na uliční parter s umístěním stálé expozice-připomínky věnované Janu Palachovi a Josefu Toufarovi.

Na fasádě objektů pak budou umístěny reliéfy a samotná pamětní deska. Vlastník se dále zavazuje, že konkrétní podoba vnějších pietních míst a kavárny bude podléhat schválení městskou částí Praha 2.

Odkaz Jana Palacha je úzce spjat s Prahou 2. Narodil se v porodnici v Londýnské ulici, na hranici této městské části vykonal svůj tragický čin a v nedaleké nemocnici v bývalém Borůvkově sanatoriu v Legerově ulici prohrál svůj boj o život.

Událost zde připomíná improvizovaný památník od Otakara Duška. Další upomínkou jsou Palachovy rty odlité ve stříbře podle posmrtné masky, kterou zemřelému sňal sochař Olbram Zoubek.

Dílo medailéra Otakara Duška je umístěno na vinohradské radnici v předsálí kanceláře starostky Prahy 2 Alexandry Udženija. V roce 2019 vydala Praha 2 publikaci historika Petra Blažka Jan Palach Průvodce místy paměti na území městské části Praha 2. Rozsáhlý text o Janu Palachovi naleznou zájemci také v Encyklopedii Prahy 2.


Autor: puc

Střechy základních škol chce Praha 5 využít pro solární energii

14. května 2022 ve 12:25

Fotovoltaickou elektrárnu jako alternativní zdroj energie se pokusí využít městská část Praha 5. 

Praha 5 převezme soukromou mateřskou školu a zajistí kapacity pro 50 dětí

13. května 2022 v 19:14

Soukromá mateřinka Korálek na Smíchově ukončí provoz ke konci letošního června. Po nezbytných stavebně technických úpravách převezme objekt školky městská část a zřídí zde odloučené pracoviště MŠ Podbělohorská.

Kvůli osobním a finančním problémům chtěla skočit ze Štefánikova mostu

13. května 2022 ve 14:39

Ve středu v noci, krátce po třiadvacáté hodině, přijal operační důstojník na lince 158 oznámení o ženě, která stojí na Štefánikově mostě v Praze 1 za zábradlím a chce spáchat sebevraždu. Tuto informaci okamžitě předal všem hlídkám v terénu a jako první byli na místě policisté pohotovostní...

Chatbot vylepšuje komunikaci s uprchlíky z Ukrajiny

12. května 2022 v 18:58

Praha jako první v rámci Evropské unie zavedla komunikační nástroj, který má za cíl pomoci uprchlíkům z Ukrajiny řešit jejich životní situaci. 

Nové zahrádky pro děti i revitalizace vnitrobloků podpoří radnice Prahy 2

12. května 2022 v 10:15

Praha 2 poskytne finanční podporu pro oblast životního prostředí na rok 2022 a první čtvrtletí roku 2023. Podporu konkrétních devíti projektů schválili radní na svém jednání, dotace od radnice bude 250 tisíc korun.

Další články
Nahoru