Dnes Čtvrtek - jasno 13°C
Zítra Pátek - zatazeno 9°C
Čtvrtek 13. 6. 2024
Svátek má Antonín
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
V bývalém Borůvkově sanatoriu vznikne pietní místo připomínající Toufara a Palacha
Na budově se před několika lety objevily tváře Palacha i Toufara s daty narození a úmrtí. Foto: P2

V bývalém Borůvkově sanatoriu vznikne pietní místo připomínající Toufara a Palacha

V budově bývalého Borůvkova sanatoria v Legerově ulici vzniknou kavárna a stálá expozice, které budou připomínat památku studenta Jana Palacha a komunisty umučeného faráře Josefa Toufara. Vedení Prahy 2 schválilo znění dohody o vzniku pietního místa s majitelem domu, firmou United Corporation. Informovala o tom mluvčí Prahy 2 Andrea Zoulová. V budově v Legerově ulici oba zemřeli. Palach se v lednu 1969 upálil, aby vyburcoval společnost k odporu proti nesvobodě a okupaci vojsk Varšavské smlouvy. Toufara mučila Státní bezpečnost v souvislosti s takzvaným číhošťským zázrakem.

Radní Prahy 2 na svém lednovém jednání souhlasili s uzavřením dodatku k Dohodě o vybudování veřejně přístupného pietního místa v objektu bývalého Borůvkova sanatoria v Legerově ulici s vlastníkem United Corporation. Městská část o vybudování památníku Jana Palacha a Josefa Toufara usilovala už od roku 2016.  

Budova bývalého sanatoria několikrát změnila majitele. V současné době je jeho vlastníkem ostravská společnost United Corporation. Na budově se před několika lety objevily tváře obou dvou s daty narození a úmrtí.

„Těší nás, že jsme se po bezmála šesti letech konečně s majiteli domu, ve kterém kdysi fungovalo Borůvkovo sanatorium, dohodli. Při vší úctě a respektu k soukromému vlastnictví jsou místa, ve kterých se odehrávaly důležité okamžiky našich dějin. A toto místo je jedním z nich. Josef Toufar a Jan Palach si zaslouží důstojnou vzpomínku a oficiální pietní místo. Děkuji všem kolegům i vlastníkům domu, že našli společnou řeč,“ uvedla starostka Prahy 2 Alexandra Udženija (ODS.

„S původní projektovou dokumentací vlastníka ke společnému územnímu a stavebnímu řízení jsme nemohli souhlasit. Navržená funkce domu se totiž neslučovala s vybudováním veřejně přístupného pietního místa v přízemí domu. Následovala komplikovaná jednání s vlastníkem. Za přispění zástupců hlavního města, odboru památkové péče magistrátu i Institutu plánování a rozvoje se hledalo řešení, které by navíc bylo v souladu s koncepcí humanizace severojižní magistrály. Jsme rádi, že nakonec k dohodě došlo,“ dodal místostarosta Václav Vondrášek (ODS), který má v gesci oblast výstavby a územního rozvoje a oblast památkové péče.

Majitel v domě plánoval vybudovat hotel. Nakonec se ale s radnicí a magistrátem domluvil na úpravě projektu a vzniku pietního místa.

V objektu tak podle dodatku k dohodě vznikne veřejně přístupná kavárna navazující na uliční parter s umístěním stálé expozice-připomínky věnované Janu Palachovi a Josefu Toufarovi.

Na fasádě objektů pak budou umístěny reliéfy a samotná pamětní deska. Vlastník se dále zavazuje, že konkrétní podoba vnějších pietních míst a kavárny bude podléhat schválení městskou částí Praha 2.

Odkaz Jana Palacha je úzce spjat s Prahou 2. Narodil se v porodnici v Londýnské ulici, na hranici této městské části vykonal svůj tragický čin a v nedaleké nemocnici v bývalém Borůvkově sanatoriu v Legerově ulici prohrál svůj boj o život.

Událost zde připomíná improvizovaný památník od Otakara Duška. Další upomínkou jsou Palachovy rty odlité ve stříbře podle posmrtné masky, kterou zemřelému sňal sochař Olbram Zoubek.

Dílo medailéra Otakara Duška je umístěno na vinohradské radnici v předsálí kanceláře starostky Prahy 2 Alexandry Udženija. V roce 2019 vydala Praha 2 publikaci historika Petra Blažka Jan Palach Průvodce místy paměti na území městské části Praha 2. Rozsáhlý text o Janu Palachovi naleznou zájemci také v Encyklopedii Prahy 2.


Autor: puc

O více než 70 procent snížila Praha počet reklamních zařízení v ulicích

Dnes v 17:33

Hlavní město pokračuje v procesu kompletní výměny zastávkových přístřešků a postupné redukce samostatně stojících nepřístřeškových reklamních prvků rozmístěných na území metropole. Z původního počtu přibližně 650 kusů těchto zařízení, která byla primárně tvořena reklamními vitrínami nebo sloupy...

Úplný zákaz sdílení motorových koloběžek na svém území chce Praha 1

Včera ve 22:20

Vedení hlavního města se chce nyní pokusit řešit novou smlouvou s provozovateli sdílených koloběžek s motorovým pohonem, která by obsahovala udělení úplatného souhlasu se zvláštním užíváním veřejného prostoru. Tedy jakousi regulací. Praha 1 ale dál trvá na úplném vyloučení nabízení motorových...

Další články
Nahoru