dnes
Středa - jasno
4°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
6°C
pozítří
Pátek - oblacno
4°C
Pražská kultura

V bývalé automobilce začalo fungovat umělecké centrum, návštěvníky vítají vejtřasky

Ve Vysočanech se včera po poledni v prostorách bývalé továrny otevřely venkovní prostory uměleckého centra Pragovka Art District.  Ve zchátralém areálu někdejší automobilky nainstalovali pořadatelé obrazy, stánky s občerstvením a podium pro vystupující hudebníky a DJ. Vstup je zdarma. V jedné z hal továrny jsou od roku 2010 ateliéry, v současné době jich tu je 40 a hostí kolem 70 umělců.

Návštěvníky za branou vítají dvě bílou barvou kompletně posprejované Pragovky V3S známe po přezdívkou „vejtřaska". Prostoru potom dominuje komín bývalé továrny.

Součástí akce je výstava graffiti obrazů velikosti billboardů. V areálu své obrazy vystavující mimo jiné výtvarníci Pasta Oner nebo Tron 834.

V Pragovce budou organizátoři v následujících týdnech pořádat například 5. a 6. srpna akci Komiksy nebo 13. srpna první ročník elektro-swingového festivalu Swing Me Prague. Hlavní hvězdou bude francouzská kapela Caravan Palace a vystoupí zde rovněž Mydy Rabycad, Circus Problem, Voila! nebo MoveBreakers.

V areálu Pragovky jsou některé stavby zapsané na seznamu kulturních památek, podle odborníků patří ke zdařilým funkcionalistickým stavbám. Hala 19, bývalá nástrojárna, byla postavena mezi lety 1938 až 1942 podle německého typového vzoru patrně pro účely válečné výroby.

Po skončení druhé světové války se do haly přestěhovala z vybombardovaného areálu v Libni továrna Praga. Nejprve se tu montovaly osobní vozy, později především nákladní automobily, včetně proslulého typu V3S (vejtřaska), který se začal vyrábět v roce 1952.

Nejslavnější historii ale Praga zažila za první republiky, kdy vyráběla luxusní osobní vozy a pragovky byly dokonce nejprodávanějšími vozy na domácím trhu.


Simona Ahrnstedt: Oheň a voda

28. listopadu 2017 v 16:31

Komu otevřete svou třináctou komnatu? Oheň a voda přináší volné pokračování bestselleru Nepřátelé a milenci.

Novinka: Christina Brownová, Moderní jóga od A do Z

28. listopadu 2017 v 16:20

Moderní jóga od A do Z je dokonalým průvodcem, který vás krok za krokem zasvětí do cvičení sérií pozic aktivní jógy, regeneračních ásan či praktikování meditace. Prostřednictvím jógy střižené na míru modernímu životu se naučíte lépe zacházet se svým tělem, myslí i energií. Potřebujete ulevit od...

Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

24. listopadu 2017 ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Bytový interiér jako zrcadlo jeho obyvatele

24. listopadu 2017 v 11:22

Na předvánoční trh přináší toto téma výpravná publikace s množstvím fotografií, která by se ráda stala průvodcem bytových designérů i slabikářem laiků s nadšením pro zařizování interiérů. Autorkou knihy s názvem Styly interiérů je Ing. arch. Veronika Haroldová a vydavatelsví Baron ji od...

Další články
Nahoru