dnes
Čtvrtek - zatazeno
11°C
zítra
Pátek - polojasno
13°C
pozítří
Sobota - obcasny-dest
8°C
Pražská politika

V bytech Prahy 1 se nájemné zvedat nebude

Míra inflace, vyjádřená přírůstkem průměrného ročního indexu spotřebitelských cen, činila v roce 2013 podle sdělení Českého statistického úřadu 1,4 procenta. Pokud by se radnice rozhodla valorizovat nájemné bytů a nebytových prostor ve svém vlastnictví, týkala by se 425 bytů, z čehož je 75 bytů sociálních, a 26 nebytových prostor.

Sociální byty jsou určené skupině občanů, kteří jsou z hlediska věku, zdravotního stavu, aktuální sociální nebo ekonomické situace znevýhodněni, a to bez ohledu na podmínky a charakter svého bydlení.

Individuální posouzení každého žadatele

Patří sem ale také občané, kterým například výše nájemného či velikost bytu negativně ovlivňuje jejich sociální a ekonomickou situaci. Byty ze sociální rezervy, tzv. „byty sociální“, jsou vhodným řešením takové situace. Při stanovení výše nájemného v těchto bytech se pečlivě a individuálně posuzují sociální situace, příjmy a výdaje každého občana Prahy 1, který se s žádostí o pomoc na MČ Praha 1 obrátil. „Sociální bydlení vždy reaguje na individuální potřeby a možnosti našich nájemců. Otázka valorizace u sociálních bytů byla proto od začátku zcela vyloučena,“ zdůraznila radní pro sociální oblast Šárka Chládková Táborská (ČSSD).

V případě přistoupení k valorizaci by celková roční částka navýšení nájemného činila cca 530 tis. Kč, bez bytů ze sociální rezervy tedy cca 490 tis. Kč. Výnos z případné valorizace u nebytových prostor by činil cca 83 tis. Kč.

Rada městské části Praha 1 rozhodla na svém včerejším zasedání, že valorizaci nájemného za užívání bytů a nebytových prostorů u smluv o nájmu bytů a nebytových prostorů pro rok 2013 uplatňovat nebude.

Šárka Táborská: radnice není obchodní společnost

„Věřím, že toto rozhodnutí potěší naše občany. ČSSD Praha 1 dlouhodobě zastává názor, že radnice není obchodní společností a jejím prvořadým úkolem není generování zisku. Negativní dopady z navýšení nájemného by v tomto případě značně převyšovaly roční ekonomický zisk MČ Praha 1, který by případná valorizace představovala,“ uvedla radní pro sociální oblast Šárka Chládková Táborská.

Rozhodnutí Městské části Praha 1 se do jisté míry odráží v aktuálním boji Prahy 1 zajistit v ulicích vyšší míru veřejného pořádku. „Praha 1 není v současné době například schopna účinně čelit rušení nočního klidu, kvůli kterému je občanům Prahy 1 dlouhodobě a opakovaně odpíráno právo na pokojný život nebo spánek. Už proto nyní není reálné jakkoliv zvyšovat nájmy v obecních bytech, bez ohledu na současnou kondici jednotlivých statistických ukazatelů,“  doplnil radní pro oblast veřejného pořádku Ivan Solil.


Pirátům v pražském zastupitelstvu byla zamítnuta možnost vzdát se odměn

2. listopadu 2017 v 15:15

Pražští zastupitelé dnes nesouhlasili s tím, aby se jejich kolegové za Piráty zvolení do Sněmovny mohli vzdát odměn za výkon funkce v zastupitelstvu. Pro návrh Pirátů hlasovalo 13 z celkem 65 zastupitelů. Piráti mají v pražském zastupitelstvu čtyři členy. Ve volbách do Sněmovny získala strana...

Další články
Nahoru