Dnes Sobota - jasno 19°C
Zítra Neděle - oblacno 19°C
Sobota 30. 9. 2023
Svátek má Jeroným
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
V bytech po vyhoštěných ruských diplomatech navrhuje Praha 7 ubytovat ukrajinské uprchlíky
Dům s prázdnými byty po rodinách vyhoštěných ruských diplomatů. Zdroj foto: MČ Praha 7

V bytech po vyhoštěných ruských diplomatech navrhuje Praha 7 ubytovat ukrajinské uprchlíky

Zastupitelstvo Prahy 7 na svém včerejším zasedání vyzvalo vládu, aby využila neobsazený dům v Ovenecké ulici, který stojí na pozemku ve vlastnictví České republiky – Diplomatického servisu, pro ubytování ukrajinských uprchlíků vyhnaných válkou. Zároveň zastupitelé vznesli požadavek na Fialův kabinet, aby podnikl kroky vedoucí k redukci území užívaného Velvyslanectvím Ruské federace do stavu před invazí vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968. Informovala o tom manažerka komunikace s veřejností Prahy 7 Terezie Stehlíková.

„Podle našich informací je dům na adrese v Ovenecké 39 po vyhoštění diplomatů a dalších zaměstnanců od loňského roku prázdný a mohl by posloužit uprchlíkům z Ukrajiny. V současné době nabízejí jak podnikatelé, tak i domácnosti ubytovací kapacity. Proč tedy nevyužít pro rodiny s dětmi byty, které poblíž Stromovky leží ladem. Připadá nám to nejen jako funkční ale i symbolické řešení,“ uvedl starosta Prahy 7 Jan Čižinský (Praha 7 Sobě).

Zastupitelstvo Prahy 7 na svém pondělním zasedání vzneslo požadavek na vládu ČR, aby podnikla kroky vedoucí k redukci území užívaného Velvyslanectvím Ruské federace do stavu před 21. srpnem 1968.

Zástupci sedmé městské části i magistrátu loni v dubnu vyzvali vládu, aby požadovala uvedení rozlohy velvyslanectví Ruské federace v Praze do stavu před 21. srpnem 1968, tedy aby vyjednala zpřístupnění pozemku v katastrálním území Bubeneč veřejnosti a zasadila se o to, aby byl skutečný stav využití pozemku uveden do souladu s využitím pozemku uvedeným v katastru nemovitostí, tedy s funkcí zeleně.

Ministerstvo zahraničí v reakci na tento požadavek loni reagovalo, že půlhektarový pozemek sice patří České republice a právo s ním hospodařit má Diplomatický servis, nicméně v jelikož byl v roce 1972 pozemek smluvně převeden do trvalého bezplatného užívání tehdejšího sovětského velvyslanectví, požadavky magistrátu a městské části nelze naplnit, aniž by nebyly porušeny základní principy mezinárodního práva.

Na pozemku stojí pět budov, které využívá ruská ambasáda. Tyto stavby patří Rusku, protože v sedmdesátých letech byly odkoupeny Sovětským svazem. Praha 7 nicméně nyní s ohledem na napadení Ukrajiny Ruskem apeluje na vládu, aby opět prověřila právní možnosti vypovězení či jiného ukončení smlouvy o trvalém bezplatném užívání tohoto pozemku. Podle loňského vyjádření ministerstva by Rusko muselo být ochotno o vrácení pozemku dobrovolně jednat.


Autor: Jan Puci

Praha 10: Jak na kompostování

Včera ve 20:55

Na sobotu 30. září připravila radnice Prahy 10 ve spolupráci se spolkem Ekodomov poradnu k tématu kompostování.

Výstava hub na radnici

28. září 2023 ve 14:21

V obřadní síni radnice Prahy 13 na Slunečním náměstí najdete výstavu hub. Od pátku 29. září do neděle 1. října si můžete nechat určit i donesené houby.

PVK: Přehled plánovaných výluk vody na 40. týden

28. září 2023 ve 13:09

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací. 

Lovecká sezona na Kozím plácku v Praze 1

28. září 2023 v 08:49

V úterý 10. října můžete od 16 do 20 hodin přivítat podzim. Na Kozím plácku se bude šlapat zelí.

První ročník dopravního orienťáku na Šestce vzbudil velký zájem

28. září 2023 v 07:07

Praha 6 má svůj první dopravní orientační závod. Uspořádala jej po vzoru obdobných závodů v jiných městech u příležitosti Evropského týdne mobility. Na start pilotního ročníku se postavilo téměř padesát účastníků nejrůznějších věkových kategorií.

Oslavy 130 let vysvěcení sv. Ludmily

27. září 2023 ve 13:30

Se 130. výročím vysvěcení chrámu sv. Ludmily se pojí řada oslavných akcí, které připravila městská část Praha 2, Římskokatolická farnost u baziliky sv. Ludmily a Spolek přátel baziliky sv. Ludmily v Praze. Kromě slavnostního koncertu u příležitosti 130 let od vysvěcení chrámu sv. Ludmily v sobotu...

Praha 10: Vršovické hřbitovy známé i neznámé

27. září 2023 v 10:55

Na vycházce v neděli 1. října v 17 hodin navštívíte Vršovický hřbitov, který se nachází mezi ulicemi U Vršovického hřbitova a Moskevská. Seznámíte se s jeho historií, ale přiblížíme si také slavné osobnosti, jež jsou zde pochovány.

Nápady pro Šestku proberte na radnici

27. září 2023 v 07:34

Workshop pro navrhovatele Nápadu pro Šestku se koná ve středu 27. září.

Fakulta strojní ČVUT v Praze se chystá na strojírenský veletrh

26. září 2023 v 15:09

Také letos bude Fakulta strojní ČVUT prezentovat na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně Smart produkty a výsledky studentských projektových týmů.  

Další články
Nahoru