Dnes Neděle - oblacno 11°C
Zítra Pondělí - polojasno 12°C
Neděle 19. 5. 2024
Svátek má Ivo
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
V budově u Intercontinentalu určené k demolici azbest podle hygieniků není
Fotodokumentace z kontrolního šetření 19. dubna. Foto: hygpraha.cz

V budově u Intercontinentalu určené k demolici azbest podle hygieniků není

Pražská hygienická stanice provedla kontrolu v budově, která stojí u pražského bývalého hotelu Intercontinental a jejíž část plánují majitelé zdemolovat. Zaměřili se na přítomnost rakovinotvorného azbestu, přičemž v části objektu určené k demolici ho nenašli. Hygienici to uvedli na svém webu. Budova se nachází u Základní školy náměstí Curieových, jejíž zahradu Praha 1 pro účely stavby majitelům hotelu pronajala.

V samotné budově hotelu, která se nyní rekonstruuje, dělníci dříve azbest objevili. V případě samostatné budovy, jejíž velká část se bude demolovat, je podle hygieniků škodlivý materiál pouze v části, která k demolici určená není. „Na částech objektu, které letos budou demolovány, stavebně technický průzkum přítomnost materiálů s výskytem azbestu nepotvrdil," uvedli.

Hotel vlastní prostřednictvím svého rodinného fondu R2G miliardáři Oldřich Šlemr, Eduard Kučera a Pavel Baudiš a jeho úpravy provádí firma Metrostav. Ta podle hygienické stanice nad zákonné povinnosti zajistí kontrolní měření koncentrace azbestových vláken před zahájením i při realizaci demolice.

Majitelé také zajistí pravidelné on-line semináře určené zejména pro rodiče dětí, které chodí do sousední základní školy. Hygienici uvedli, že v době kontrol se prostory školy nacházely v čistotě a dobrém stavu. Před zahájením prací na části budovy, ve které se azbest nachází, bude škodlivý materiál sanován. „“ tomu by předběžně mělo dojít v průběhu druhého čtvrtletí 2024,“ uvedli hygienici.

Praha 1 z důvodu demolice pronajala majitelům hotelu na 29 dnů školní dvůr a na zbylou část prací bude zřejmě zabraná jeho část. To kritizovali na posledním jednání zastupitelstva zástupci opoziční Prahy 1 Sobě, podle kterých radnice o plánu nedostatečně informovala veřejnost.

Proti záboru se postavili i někteří rodiče dětí docházejících do přilehlé základní školy, podle kterých by bylo vhodné s demolicí počkat na letní prázdniny. Ředitelka školy Tereza Martínková naopak uvedla, že z jejího pohledu je podstatné, aby práce byly dokončeny co nejrychleji.

Hotel Intercontinental vznikal v brutalistním stylu v Pařížské ulici mezi lety 1968 a 1974 ve spolupráci tří architektonických kolektivů pod vedením Karla Filsaka. Po rekonstrukci jej bude provozovat řetězec Fairmont Hotels & Resorts, který je součástí sítě Accor, pod jménem Golden Prague Hotel (hotel Zlatá Praha).


Autor: ČTK

Na obchodní dům Máj dělníci instalují druhého motýla od Černého

Dnes v 11:53

Na obchodní dům Máj na Národní třídě v neděli dělníci instalují druhého několikametrového motýla od výtvarníka Davida Černého s trupem napodobujícím stíhačku spitfire. První motýl byl na fasádu Máje připevněn v sobotu, druhý byl v neděli před 10:30 zatím stále na zemi. S jeho instalací se čeká na...

V Lipencích hořela garáž

Dnes v 10:29

Profesionální hasiči z Radotína a dobrovolní hasiči z Lipencí zasahovali v pátek 17. května od 19:30 hodin v ulici Obilní v Praze-Lipencích u požáru garáže. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Očkování zvířat osob bez domova

Včera v 15:07

V areálu noclehárny Michle proběhne 22. května od 9 do 11:30 hodin již tradiční očkování zvířat osob bez domova.

Praha 4 hledá členy do komise pro Eurovolby

17. května 2024 ve 14:47

Praha 4 uvítá na doplnění komisí pro Eurovolby 2024 nové zájemce o členství. Vhodné je i pro studenty 18+ a zdatnější seniory. Bydliště na Praze 4 není podmínkou.

Praha 13: Pomozte zajistit hladký průběh voleb

17. května 2024 v 10:46

Ve dnech 7. a 8. června proběhnou volby do Evropského parlamentu. Volební komise, které zajišťují průběh hlasování a následné sčítání hlasů, nejsou dosud plně obsazeny.

Hasiči zasahovali u převráceného návěsu

16. května 2024 ve 21:55

Ve čtvrtek 16. května od 18:45 hodin zasahovali hasiči ze dvou stanic v ulici Českobrodská v Praze 10. Převrátil se tam plně naložený návěs. Hasiči museli vyložit náklad před jeho vyproštěním.

Další články
Nahoru