Dnes Pátek - snih 3°C
Zítra Sobota - jasno 4°C
Pátek 5. 3. 2021
Svátek má Kazimír
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
V Bubenči byla otevřena opravená školka. Chystají se rekonstrukce a rozšiřování dalších mateřinek
Interiér nové školky v Bubenči. Foto: P6

V Bubenči byla otevřena opravená školka. Chystají se rekonstrukce a rozšiřování dalších mateřinek

Radnice Prahy 6 v úterý otevřela opravenou školku v ulici Charlese de Gaulla v Bubenči. Rekonstrukce budovy z roku 1938 stála zhruba 20 milionů korun. Většinu nákladů uhradila městská část z peněz od pražského magistrátu. Praze 6 chybí místa v mateřských školách, a proto je chce rozšiřovat a opravovat.

„Výsledek rekonstrukce stojí za pozornost. Trvalo to pět měsíců, což je na takhle velkou kompletní rekonstrukci historického objektu rekordně krátká doba. Zachováno zůstalo původní členění objektu, zrepasovány byly historické vestavěné skříně, dveře, kliky nebo vnitřní zábradlí. Školka je krásně opravená, aniž by se poničil charakter domu,“ uvedla radní pro školství Marie Kubíková (ODS).

Na místě zůstal i historický krb v jedné z místností. „U historických staveb tohoto typu z mladšího období je velmi důležité zachovávat autenticitu materiálů. Vyměněné materiály jsou vybrány s velkým citem – barvy jsou buď původní, nebo neutrální. Dodatečnou barevnost do prostředí vnesou děti,“ zhodnotil výsledné dílo architekt odborník na architekturu 19. a 20. století Petr Urlich, který se mimo jiné podílel na revitalizaci Müllerovy vily. Padesát dětí se do opravené školky vrátilo po tříměsíčním „azylu“ v mateřské škole ve Vokovicích. Ta sloužila jako přechodné útočiště.

Dobrou zkušenost chce Praha 6 zúročit při nadcházející rekonstrukci další školky v Tychonově ulici, která se navíc nachází v památkové zóně. „V nejbližší době nás čeká stavba nové budovy mateřské školky Vokovická, která bude v místě starého pavilonu, který už dožívá," řekla Kubíková. V plánu je také přístavba mateřských škol Janákova na Hanspaulce a Libocká.

V Praze je podle rejstříku ministerstva školství 400 mateřských škol, v loňském roce je navštěvovalo více než 43 000 dětí. Poslední dobou mají nedostatek míst hlavně okrajové části metropole. Školky a základní školy zřizují městské části, zatímco střední, vyšší odborné, speciální, jazykové a základní umělecké školy má na starosti magistrát.
 


Pražská plynárenská nabízí v době pandemie mobilní kancelář

3. března 2021 v 19:37

I když zákazníci Pražské plynárenské mohou veškeré záležitosti spojené s dodávkou energií řešit online a společnost toto řešení doporučuje, myslí i na ty, pro které je tato forma komunikace obtížně využitelná nebo složitá. Po dobu, kdy budou z důvodu pandemie covid uzavřeny obchodní kanceláře...

Lepší komunikace s neslyšícími na radnici Prahy 2

3. března 2021 v 10:46

U příležitosti Mezinárodního dne sluchu, který se letos slaví již 15. rokem, vylepší Praha 2 ve spolupráci se společností Transkript Online komunikaci s neslyšícími.

Kdy na radnici Prahy 13 v březnu

1. března 2021 v 16:37

V návaznosti na usnesení vlády se od pondělí 1. března mění úřední hodiny Úřadu městské části Praha 13.

Další články
Nahoru