dnes
Úterý - mlha
1°C
zítra
Středa - obcasny-dest
1°C
pozítří
Čtvrtek - obcasny-dest
2°C
V Bubenči byla otevřena opravená školka. Chystají se rekonstrukce a rozšiřování dalších mateřinek
Interiér nové školky v Bubenči. Foto: P6

V Bubenči byla otevřena opravená školka. Chystají se rekonstrukce a rozšiřování dalších mateřinek

Radnice Prahy 6 v úterý otevřela opravenou školku v ulici Charlese de Gaulla v Bubenči. Rekonstrukce budovy z roku 1938 stála zhruba 20 milionů korun. Většinu nákladů uhradila městská část z peněz od pražského magistrátu. Praze 6 chybí místa v mateřských školách, a proto je chce rozšiřovat a opravovat.

„Výsledek rekonstrukce stojí za pozornost. Trvalo to pět měsíců, což je na takhle velkou kompletní rekonstrukci historického objektu rekordně krátká doba. Zachováno zůstalo původní členění objektu, zrepasovány byly historické vestavěné skříně, dveře, kliky nebo vnitřní zábradlí. Školka je krásně opravená, aniž by se poničil charakter domu,“ uvedla radní pro školství Marie Kubíková (ODS).

Na místě zůstal i historický krb v jedné z místností. „U historických staveb tohoto typu z mladšího období je velmi důležité zachovávat autenticitu materiálů. Vyměněné materiály jsou vybrány s velkým citem – barvy jsou buď původní, nebo neutrální. Dodatečnou barevnost do prostředí vnesou děti,“ zhodnotil výsledné dílo architekt odborník na architekturu 19. a 20. století Petr Urlich, který se mimo jiné podílel na revitalizaci Müllerovy vily. Padesát dětí se do opravené školky vrátilo po tříměsíčním „azylu“ v mateřské škole ve Vokovicích. Ta sloužila jako přechodné útočiště.

Dobrou zkušenost chce Praha 6 zúročit při nadcházející rekonstrukci další školky v Tychonově ulici, která se navíc nachází v památkové zóně. „V nejbližší době nás čeká stavba nové budovy mateřské školky Vokovická, která bude v místě starého pavilonu, který už dožívá," řekla Kubíková. V plánu je také přístavba mateřských škol Janákova na Hanspaulce a Libocká.

V Praze je podle rejstříku ministerstva školství 400 mateřských škol, v loňském roce je navštěvovalo více než 43 000 dětí. Poslední dobou mají nedostatek míst hlavně okrajové části metropole. Školky a základní školy zřizují městské části, zatímco střední, vyšší odborné, speciální, jazykové a základní umělecké školy má na starosti magistrát.
 


Praha 5 zve na první letošní setkání s občany

17. ledna 2020 v 07:28

První únorové setkání s občany, na kterém se starostka Renáta Zajíčková společně s radními Prahy 5 bude věnovat participačnímu rozpočtu a péči o chodníky, silnice a zeleň.

Praha otevřela své první Expat centrum, které pomůže cizincům s adaptací

15. ledna 2020 v 18:37

Po vzoru dalších evropských metropolí bude v Praze kvalifikovaným, studujícím či podnikajícím cizincům, kteří se rozhodli svou budoucnost spojit s hlavním městem České republiky, k dispozici Expat centrum Praha ve Škodově paláci v Jungmannově ulici. Cizinci v něm získají pozoruhodnou příležitost...

Byla spuštěna platforma znesnáze21, umožní zakládat ověřené sbírky

15. ledna 2020 ve 14:46

Zdravotnická záchranná služba hl. m. Prahy nově navázala spolupráci s Nadačním fondem pomoci. Tato organizace již od roku 2012 pomáhá lidem v tíživé životní situaci. Aktuálně spouští fond novou platformu znesnáze21, jež umožní jednoduše zakládat ověřené sbírky pro lidi či organizace potřebující...

Další články
Nahoru