dnes
Čtvrtek - jasno
11°C
zítra
Pátek - obcasny-dest
9°C
pozítří
Sobota - oblacno
11°C
V Bubenči byla otevřena opravená školka. Chystají se rekonstrukce a rozšiřování dalších mateřinek
Interiér nové školky v Bubenči. Foto: P6

V Bubenči byla otevřena opravená školka. Chystají se rekonstrukce a rozšiřování dalších mateřinek

Radnice Prahy 6 v úterý otevřela opravenou školku v ulici Charlese de Gaulla v Bubenči. Rekonstrukce budovy z roku 1938 stála zhruba 20 milionů korun. Většinu nákladů uhradila městská část z peněz od pražského magistrátu. Praze 6 chybí místa v mateřských školách, a proto je chce rozšiřovat a opravovat.

„Výsledek rekonstrukce stojí za pozornost. Trvalo to pět měsíců, což je na takhle velkou kompletní rekonstrukci historického objektu rekordně krátká doba. Zachováno zůstalo původní členění objektu, zrepasovány byly historické vestavěné skříně, dveře, kliky nebo vnitřní zábradlí. Školka je krásně opravená, aniž by se poničil charakter domu,“ uvedla radní pro školství Marie Kubíková (ODS).

Na místě zůstal i historický krb v jedné z místností. „U historických staveb tohoto typu z mladšího období je velmi důležité zachovávat autenticitu materiálů. Vyměněné materiály jsou vybrány s velkým citem – barvy jsou buď původní, nebo neutrální. Dodatečnou barevnost do prostředí vnesou děti,“ zhodnotil výsledné dílo architekt odborník na architekturu 19. a 20. století Petr Urlich, který se mimo jiné podílel na revitalizaci Müllerovy vily. Padesát dětí se do opravené školky vrátilo po tříměsíčním „azylu“ v mateřské škole ve Vokovicích. Ta sloužila jako přechodné útočiště.

Dobrou zkušenost chce Praha 6 zúročit při nadcházející rekonstrukci další školky v Tychonově ulici, která se navíc nachází v památkové zóně. „V nejbližší době nás čeká stavba nové budovy mateřské školky Vokovická, která bude v místě starého pavilonu, který už dožívá," řekla Kubíková. V plánu je také přístavba mateřských škol Janákova na Hanspaulce a Libocká.

V Praze je podle rejstříku ministerstva školství 400 mateřských škol, v loňském roce je navštěvovalo více než 43 000 dětí. Poslední dobou mají nedostatek míst hlavně okrajové části metropole. Školky a základní školy zřizují městské části, zatímco střední, vyšší odborné, speciální, jazykové a základní umělecké školy má na starosti magistrát.
 


Ve společnosti Prahy 6 SNEO proběhne forenzní audit

Dnes ve 20:00

Předseda představenstva a generální ředitel akciové společnosti SNEO Jan Sedláček svolal kvůli svým zjištěním v hospodaření společnosti mimořádnou valnou hromadu, tvořenou radou šesté městské části.

Odbor evidence majetku magistrátu obnovuje provoz

31. března 2020 v 08:01

Magistrát hl. m. Prahy včera obnovil provoz odboru evidence majetku, který musel přerušit činnost z důvodu výskytu koronaviru u dvou zaměstnanců. Mimořádná situace se týkala zhruba padesátky zaměstnanců odboru, kteří zůstali v uplynulých dvou týdnech v nařízené karanténě...

Pražský krizový štáb doporučil pro pobyt osob v karanténě stadion Strahov

30. března 2020 ve 22:39

Krizový štáb hl. m. Prahy byl na svém pondělním jednání informován o aktuální situaci od Hygienické stanice hl. m. Prahy, od složek integrovaného záchranného systému a z oblasti dopravy. Především se ale věnoval situaci v domovech pro seniory.  

Další články
Nahoru