dnes
Neděle - skorojasno
3°C
zítra
Pondělí - oblacno
3°C
pozítří
Úterý - zatazeno
1°C
V Bubenči byla otevřena opravená školka. Chystají se rekonstrukce a rozšiřování dalších mateřinek
Interiér nové školky v Bubenči. Foto: P6

V Bubenči byla otevřena opravená školka. Chystají se rekonstrukce a rozšiřování dalších mateřinek

Radnice Prahy 6 v úterý otevřela opravenou školku v ulici Charlese de Gaulla v Bubenči. Rekonstrukce budovy z roku 1938 stála zhruba 20 milionů korun. Většinu nákladů uhradila městská část z peněz od pražského magistrátu. Praze 6 chybí místa v mateřských školách, a proto je chce rozšiřovat a opravovat.

„Výsledek rekonstrukce stojí za pozornost. Trvalo to pět měsíců, což je na takhle velkou kompletní rekonstrukci historického objektu rekordně krátká doba. Zachováno zůstalo původní členění objektu, zrepasovány byly historické vestavěné skříně, dveře, kliky nebo vnitřní zábradlí. Školka je krásně opravená, aniž by se poničil charakter domu,“ uvedla radní pro školství Marie Kubíková (ODS).

Na místě zůstal i historický krb v jedné z místností. „U historických staveb tohoto typu z mladšího období je velmi důležité zachovávat autenticitu materiálů. Vyměněné materiály jsou vybrány s velkým citem – barvy jsou buď původní, nebo neutrální. Dodatečnou barevnost do prostředí vnesou děti,“ zhodnotil výsledné dílo architekt odborník na architekturu 19. a 20. století Petr Urlich, který se mimo jiné podílel na revitalizaci Müllerovy vily. Padesát dětí se do opravené školky vrátilo po tříměsíčním „azylu“ v mateřské škole ve Vokovicích. Ta sloužila jako přechodné útočiště.

Dobrou zkušenost chce Praha 6 zúročit při nadcházející rekonstrukci další školky v Tychonově ulici, která se navíc nachází v památkové zóně. „V nejbližší době nás čeká stavba nové budovy mateřské školky Vokovická, která bude v místě starého pavilonu, který už dožívá," řekla Kubíková. V plánu je také přístavba mateřských škol Janákova na Hanspaulce a Libocká.

V Praze je podle rejstříku ministerstva školství 400 mateřských škol, v loňském roce je navštěvovalo více než 43 000 dětí. Poslední dobou mají nedostatek míst hlavně okrajové části metropole. Školky a základní školy zřizují městské části, zatímco střední, vyšší odborné, speciální, jazykové a základní umělecké školy má na starosti magistrát.
 


V Běchovicích srazil rychlík mladého muže

Včera v 11:47

U železniční zastávky v Běchovicích na východě Prahy dnes ráno krátce před sedmou hodinou srazil rychlík do Luhačovic přibližně třicetiletého muže. Ten zraněním na místě podlehl. Vlaky na trati mezi Běchovicemi a Úvaly nabíraly několik hodin zhruba patnáctiminutová...

Praha 3 rozšiřuje úřední hodiny

26. listopadu 2020 v 11:47

Praha 3 se na mimořádném zasedání usnesla o rozšíření úředních hodin radnice po dobu trvání nouzového stavu. Cílem je zajištění poskytnutí služeb úřadu všem klientům za bezpečných a důstojných podmínek.

V Praze se otevírá Honorární konzulát Islandu

26. listopadu 2020 v 09:14

V úterý 1. prosince oficiálně otevírá Honorární konzulát Islandu v Praze. Honorární konzulkou je advokátka Klára Dvořáková z kanceláře Holubová advokáti, jediná oficiální zástupkyně Islandu v České republice.

Praha 5: Zasedne Řídící skupina ke Strategii rozvoje 2030+

25. listopadu 2020 ve 20:07

Zítra, 26. listopadu, bude od 14 hodin zasedat Řídící skupina ke Strategii rozvoje 2030+. Prezentace analytické části Strategie rozvoje za jednotlivé Odborné skupiny Strategie proběhne formou online setkání přes platformu LifeSize.

Zasedání zastupitelstva. Praha 6 zveřejnila program

25. listopadu 2020 v 16:29

V pátek 27. listopadu se od 10 hodin koná v kongresovém sálu Orea Hotelu Pyramida patnácté zasedání Zastupitelstva městské části Praha 6.  

Další články
Nahoru