
V Břevnovském klášteře jsou k vidění rekordní betlémy
Vladimír Glaser je betlémář, tvůrce a také sběratel betlémů, který občas i chodí oblečen jako betlémský pastýř a v Ořechu nedaleko od jihozápadních hranic Prahy má dokonce své Muzeum českých Vánoc a medu.
A tento nadšenec pořádá v Břevnovském klášteře v Praze 6 výstavu Milujeme betlémy, kam mu svůj Hřebečský betlém zapůjčil i řezbář a výtvarník Josef Halda. Jedná se o rozsáhlý betlém, který byl zapsán do České knihy rekordů jako betlém s největším počtem kolorovaných figur vyřezaných ze dřeva.
Je jich tam 1909 (899 lidských postav – kromě takzvaných darovníků a řemeslníků také 87 příslušníků průvodu královny ze Sáby, 49 střelců i 205 andělů, většinou členů andělské filharmonie hrajících na hudební nástroje).
Součástí výjevů uspořádaných na ploše o rozměrech 604 × 175 centimetrů je také 561 zvířecích figur (ovce a beránci, kozy a kozorožci, koně, sloni a velbloudi) a 449 ptáků. Samozřejmostí je tradiční zobracení svaté rodiny.
Zvláštností betlému je ale několik scén zobrazujících příběh, který se dočkal i divadelního zpracování s názvem Annenruhe (skutečný tragický příběh nenaplněné lásky). Glaser inicioval pro svou výstavu i vznik netradičního betlému s celkovým počtem 110 takzvaných. darovníků, což jsou typicky české figury, jež v betlémských kulisách přinášejí dary právě narozenému Ježíškovi.
V jiné zemi se v betlémech tyto postavy nevyskytují. Ve zmiňovaném případě bylo oněch 110 darovníků (nebo také daráků) vytvořeno 110 tvůrci, neboť každý, kdo chtěl přispět, mohl tak učinit pouze jedinou figurou. Betlém s rekordním počtem postav přinášejících Ježíškovi dary byl po zaevidování komisaři pelhřimovské Agentury Dobrý den aktuálně zapsán do České databanky rekordů.
Také postavy svaté rodiny a pastýřů byly pro tento betlém vymodelovány z těsta vznikajícího smísením hladké mouky a soli, a to v poměru 1:1, s přidáním vody, popř. kakaa sloužícího k obarvení na tmavší odstín – třeba vlasů, pokrývek hlavy, psí srsti a tak.
Výška každého z darovníků se pohybovala v rozmezí od 6 do 10 centimetry. Stejným způsobem vzniklo i 21 zvířecích figur.
Všechny postavy byly umístěny do předem připravené poschoďově uspořádané krajiny. Darovníci jezulátku přinášeli vánočky, chléb, koláče, ale i chrastítka, dort a další – převážně pochutiny. Vše je v miniaturních rozměrech vymodelováno ze slaného těsta.
Na výstavě jsou ovšem k vidění i desítky dalších betlémů včetně těch pohyblivých.