Dnes Čtvrtek - jasno 13°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 9°C
Čtvrtek 13. 6. 2024
Svátek má Antonín
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
V Braníku začala výstavba biotopu
Ve vodním biotopu budou k vidění mokřadní rostliny i různí živočichové. Zdroj vizualizace(3x): MČ P4

V Braníku začala výstavba biotopu

Ve vyvýšené nivě Kunratického potoka v Braníku na konci ulice Za Mlýnem včera začaly přípravné práce na budování biotopu. Hotovo by mělo být do začátku léta. Informoval o tom radní Prahy 4 pro životní prostředí a místní Agendu 21 Tomáš Hrdinka (ANO), který s myšlenkou biotopu přišel.

biotop-branik-clanek-2 „V příštích dnech by měla být demontována konstrukce na dětském hřišti a území stavby oploceno. Poté s ohledem na počasí započnou zemní práce. Do začátku léta by mohlo být včetně navazujících vegetačních úprav hotovo,“ sdělil radní.

Rozloha biotopu bude 250 metrů čtverečních, průměrná hloubka jeden metr, maximální 1,6 metru. O napájení se postará umělý potůček, který povede od nové, zhruba šest metrů hluboké a 1,5 metru široké studny. 

Na tu byl vytvořen hydrogeologický posudek, podle kterého není v okolí chystaného biotopu žádný jiný vrt, který by mohl vydatnost studny ohrozit. Voda z biotopu poteče do Kunratického potoka.

„Umělý biotop bude sloužit jako útočiště pro organismy vázané na čistou vodu a zároveň naváže na plánovanou revitalizaci koryta a části nivy Kunratického potoka v dolním Braníku, která je pro změnu investiční akcí pražského magistrátu,“ pokračoval Hrdinka. 

biotop-branik-slider Do vzniklé plochy budou vysazeny mokřadní a vodní rostliny podporující samočisticí schopnost vody, fauna se natáhne z biokoridoru potoka. Počítá se s instalací edukačních panelů a mobiliáře. Lavičky budou z přírodních materiálů. V biotopu bude platit kvůli ochraně flóry a fauny zákaz koupání. K tomu slouží lhotecké biotopové koupaliště.

Rozpočet na vybudování biotopu je 6 997 000 korun. Část pokryje Praha 4, část finance z evropských fondů. O správu vodní plochy a úklid okolí se bude starat městská část. Současné dětské hřiště v severovýchodní části biotopu zůstane zachováno.


Autor: Jan Puci

O více než 70 procent snížila Praha počet reklamních zařízení v ulicích

Dnes v 17:33

Hlavní město pokračuje v procesu kompletní výměny zastávkových přístřešků a postupné redukce samostatně stojících nepřístřeškových reklamních prvků rozmístěných na území metropole. Z původního počtu přibližně 650 kusů těchto zařízení, která byla primárně tvořena reklamními vitrínami nebo sloupy...

Úplný zákaz sdílení motorových koloběžek na svém území chce Praha 1

Včera ve 22:20

Vedení hlavního města se chce nyní pokusit řešit novou smlouvou s provozovateli sdílených koloběžek s motorovým pohonem, která by obsahovala udělení úplatného souhlasu se zvláštním užíváním veřejného prostoru. Tedy jakousi regulací. Praha 1 ale dál trvá na úplném vyloučení nabízení motorových...

Další články
Nahoru