Dnes Čtvrtek - polojasno 14°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 14°C
Čtvrtek 21. 9. 2023
Svátek má Matouš
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
V Braníku vybudovala Praha 4 biotop
Biotop je napájen umělým potůčkem. Foto: Tomáš Hrdinka

V Braníku vybudovala Praha 4 biotop

Ve středu ráno se otevírá biotop, který byl vybudován ve vyvýšené nivě Kunratického potoka v Braníku na konci ulice Za Mlýnem. Na sociálních sítích o tom informoval radní Prahy 4 pro životní prostředí a místní Agendu 21 Tomáš Hrdinka (ANO), který s myšlenkou biotopu přišel.

Výstavba začala přípravnými pracemi letos v lednu. Rozloha biotopu je 250 metrů čtverečních, průměrná hloubka jeden metr, maximální 1,6 metru. O napájení se stará umělý potůček, který vede od nové, zhruba šest metrů hluboké a 1,5 metru široké studny. 

Na tu byl vytvořen hydrogeologický posudek, podle kterého není v okolí chystaného biotopu žádný jiný vrt, který by mohl vydatnost studny ohrozit. Voda z biotopu poteče do Kunratického potoka.

Do vzniklé plochy byly vysazeny mokřadní a vodní rostliny podporující samočisticí schopnost vody, fauna se natáhne z biokoridoru potoka. 

„Prosím pejskaře o ohleduplnost vůči vodním rostlinám, které ještě nejsou zakořeněné, pokud se potřebuje pejsek osvěžit, lze vstupovat od nátoku. Přesto biotop není určen ke koupání lidí nebo psů. Jednak se to neslučuje s jeho posláním, ale tím hlavním důvodem, vyplývajícím přímo ze stavebního povolení, je fakt, že tři metry vedle biotopu probíhá páteřní kanalizace odvodňující jižní část Prahy a ohledem na její stáří není možné vyloučit průnik bakterií do studny, z níž čerpáme vodu pro biotop,“ vysvětlil radní Hrdinka.

Jelikož nejde o koupací vodu, rozbory nikdo dělat nebude a vstup do vody, včetně nátoku, je podle Hrdinky na zvážení každého návštěvníka. „Malé hřiště je ve výrobě, s ohledem na delší výrobní lhůty bude dodáno v průběhu prázdnin,“ dodal radní.

Rozpočet na vybudování biotopu je 6 997 000 korun. Část pokryje Praha 4, část finance z evropských fondů. O správu vodní plochy a úklid okolí se bude starat městská část. 


Autor: Jan Puci

Jak bude vypadat nové centrum Hostivaře? Určí to urbanistická soutěž

Dnes ve 14:49

Společnost Zelená Hostivař patřící do skupiny JRD Group ve spolupráci s Prahou 15 a magistrátem vyhlašuje urbanistickou soutěž „Nové centrum Hostivař“, realizovanou Českou komorou architektů (ČKA), která určí podobu rozvoje okolí tramvajové smyčky na křížení ulic Průmyslová a Plukovníka...

Hořelo na střeše Lidlu v Praze 5

Včera ve 21:34 | Aktualizováno v 22:04

Tři jednotky pražských profesionálních hasičů zasahovaly ve středu 20. září před 15. hodinou v ulici K Barrandovu v Praze 5 u požáru na střeše prodejny Lidl. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Praha 6 podpořila program Trenéři ve škole dotací 1,16 milionu korun

Včera v 08:34

Zastupitelé Prahy 6 na svém jednání tento týden podpořili program Trenéři ve škole dotací 1,16 mil. korun. Program je založen na zapojení proškolených sportovních trenérů do hodin tělocviku na 1. stupni základních škol, kde v pravidelné rotaci spolupracují s učiteli na správném a pestrém pohybovém...

Další články
Nahoru