Dnes Pondělí - skorojasno 22°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 22°C
Úterý 21. 5. 2024
Svátek má Monika
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
V Braníku vybudovala Praha 4 biotop
Biotop je napájen umělým potůčkem. Foto: Tomáš Hrdinka

V Braníku vybudovala Praha 4 biotop

Ve středu ráno se otevírá biotop, který byl vybudován ve vyvýšené nivě Kunratického potoka v Braníku na konci ulice Za Mlýnem. Na sociálních sítích o tom informoval radní Prahy 4 pro životní prostředí a místní Agendu 21 Tomáš Hrdinka (ANO), který s myšlenkou biotopu přišel.

Výstavba začala přípravnými pracemi letos v lednu. Rozloha biotopu je 250 metrů čtverečních, průměrná hloubka jeden metr, maximální 1,6 metru. O napájení se stará umělý potůček, který vede od nové, zhruba šest metrů hluboké a 1,5 metru široké studny. 

Na tu byl vytvořen hydrogeologický posudek, podle kterého není v okolí chystaného biotopu žádný jiný vrt, který by mohl vydatnost studny ohrozit. Voda z biotopu poteče do Kunratického potoka.

Do vzniklé plochy byly vysazeny mokřadní a vodní rostliny podporující samočisticí schopnost vody, fauna se natáhne z biokoridoru potoka. 

„Prosím pejskaře o ohleduplnost vůči vodním rostlinám, které ještě nejsou zakořeněné, pokud se potřebuje pejsek osvěžit, lze vstupovat od nátoku. Přesto biotop není určen ke koupání lidí nebo psů. Jednak se to neslučuje s jeho posláním, ale tím hlavním důvodem, vyplývajícím přímo ze stavebního povolení, je fakt, že tři metry vedle biotopu probíhá páteřní kanalizace odvodňující jižní část Prahy a ohledem na její stáří není možné vyloučit průnik bakterií do studny, z níž čerpáme vodu pro biotop,“ vysvětlil radní Hrdinka.

Jelikož nejde o koupací vodu, rozbory nikdo dělat nebude a vstup do vody, včetně nátoku, je podle Hrdinky na zvážení každého návštěvníka. „Malé hřiště je ve výrobě, s ohledem na delší výrobní lhůty bude dodáno v průběhu prázdnin,“ dodal radní.

Rozpočet na vybudování biotopu je 6 997 000 korun. Část pokryje Praha 4, část finance z evropských fondů. O správu vodní plochy a úklid okolí se bude starat městská část. 


Autor: Jan Puci

Praha 6 se letos poprvé připojila ke Světovému dni včel

Včera ve 23:41

Instalace včelích úlů na střeše Polikliniky Pod Marjánkou a v parku Ladronka, memorandum s Včelařským spolkem či výstava ve spolupráci s Velvyslanectvím Slovinské republiky. To jsou aktivity, kterými se letos městská část Praha 6 poprvé připojí ke Světovému...

Módní přehlídka z píseckého víkendu módy a designu 2024

Včera v 17:17

Písecký víkend módy a designu 2024 nabídl místním i návštěvníkům z celé republiky jedinečnou módní přehlídku udržitelných módních značek a designérů a design market složený z kvalitních výběrových produktů.

V bytě na sídlišti Antala Staška byla nalezena mrtvá žena

19. května 2024 ve 22:37

V neděli odpoledne bylo v bytě v krčské ulici Fillova na sídlišti Antala Staška nalezeno tělo mrtvé dvaatřicetileté ženy. Policisté zjišťují, za jakých okolností k tragédii došlo. Přesnou příčinu určí pitva. Podle serveru aktu.cz je příčinou smrti nešťastná...

Festival otevřených budov zaznamenal více než 103 tisíc návštěv

19. května 2024 ve 21:26

Prezidentská rezidence, Lobkowiczký palác, Nová Oranžerie na Pražském hradě od Evy Jiřičné, Goethe institut na nábřeží, vinohradská Čapkova vila, Clam-Gallasův palác na Starém Městě, budova bývalých Elektrických podniků Praha – dnes Bubenská 1 na Vltavské či nově zrekonstruované prostory Fantovy...

Na obchodní dům Máj dělníci instalují druhého motýla od Černého

19. května 2024 v 11:53

Na obchodní dům Máj na Národní třídě v neděli dělníci instalují druhého několikametrového motýla od výtvarníka Davida Černého s trupem napodobujícím stíhačku spitfire. První motýl byl na fasádu Máje připevněn v sobotu, druhý byl v neděli před 10:30 zatím stále na zemi. S jeho instalací se čeká na...

V Lipencích hořela garáž

19. května 2024 v 10:29

Profesionální hasiči z Radotína a dobrovolní hasiči z Lipencí zasahovali v pátek 17. května od 19:30 hodin v ulici Obilní v Praze-Lipencích u požáru garáže. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Očkování zvířat osob bez domova

18. května 2024 v 15:07

V areálu noclehárny Michle proběhne 22. května od 9 do 11:30 hodin již tradiční očkování zvířat osob bez domova.

Další články
Nahoru