Dnes Středa - polojasno 9°C
Zítra Čtvrtek - zatazeno 9°C
Středa 22. 3. 2023
Svátek má Leona
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
V Braníku letos vybuduje Praha 4 vodní biotop
Ve vodním biotopu budou k vidění mokřadní rostliny i různí živočichové. Zdroj vizualizace(3x): MČ P4

V Braníku letos vybuduje Praha 4 vodní biotop

Ve vyvýšené nivě Kunratického potoka v Braníku na konci ulice Za Mlýnem vybuduje čtvrtá městská část během období letních prázdnin vodní biotop. Náklady jsou odhadovány na 7,5 milionu korun. Informoval o tom radní Prahy 4 pro životní prostředí a místní Agendu 21 Tomáš Hrdinka (ANO), který s myšlenkou biotopu přišel.

Plocha biotopu bude 250 metrů čtverečních, průměrná hloubka jeden metr, maximální 1,6 metru. O napájení se postará umělý potůček, který povede od nové, zhruba šest metrů hluboké a 1,5 metru široké studny. 

Na tu byl vytvořen hydrogeologický posudek, podle kterého není v okolí chystaného biotopu žádný jiný vrt, který by mohl vydatnost studny ohrozit. Voda z biotopu poteče do Kunratického potoka. 

biotop-branik-clanek-2 „Umělý biotop bude sloužit jako útočiště pro organismy vázané na čistou vodu a zároveň naváže na plánovanou revitalizaci koryta a části nivy Kunratického potoka v dolním Braníku, která je pro změnu investiční akcí pražského magistrátu,“ sdělil radní Hrdinka. 

Do vzniklé plochy budou vysazeny mokřadní a vodní rostliny podporující samočisticí schopnost vody, fauna se natáhne z biokoridoru potoka. 

Počítá se s instalací edukačních panelů a mobiliáře. Lavičky budou z přírodních materiálů.

„Biotop vizuálně i pocitově pozitivně ovlivní klima nejbližšího okolí s možností odpočinutí a oddechu občanů na jeho březích při procházce tamním ekoparkem Za Mlýnem,“ sdělil radní, podle kterého stávající dětské hřiště zůstane v lokalitě zachováno. 

biotop-branik-slider Projekt míří do stavebního řízení, samotná realizace se uskuteční v průběhu letních prázdnin, v září se počítá s dokončením. 

Celkové náklady na výstavbu biotopu a studny mají být 7,5 milionu korun, na investici má Praha 4 zažádáno o dotace z evropských fondů a také od magistrátu. O správu vodní plochy a úklid okolí se postará městská část. 

„Po koupališti Lhotka Praha 4 dostane druhý umělý biotop, na rozdíl od lhoteckého však bude mít ten branický funkci primárně ekologickou a edukativní,“ dodal radní Tomáš Hrdinka.


Autor: Jan Puci

Den Země Prahy 14: Městská část chystá bohatý program

Dnes v 10:07

Hry, soutěže i poučení a bohatý doprovodný program v podobě nejrůznějších vystoupení. To všechno vás čeká ve čtvrtek 20. dubna na Dni Země Prahy 14 na prostranství u stanice metra Rajská zahrada.

Mezinárodní výstava koček 2023

Dnes v 09:43

Mezinárodní výstava ušlechtilých koček se uskuteční ve dnech 1. a 2. dubna v tělocvičně ZŠ Bří Venclíků na Černém Mostě.

Zoo Praha zahájí v sobotu hlavní sezónu

Dnes v 09:12

V sobotu 25. března zahájí Zoo Praha svou 92. hlavní sezónu. Slavnostní program začne v 11 hodin na terase Vzdělávacího centra.

Vtípečky se zelím a vodní dýmky

Dnes v 08:59

Spojení humoru a vodních dýmek nabízí akce komediální skupiny Vtípečky se zelím, která se koná v sobotu 25. března od 20 hodin v pražském podniku Mopra Lounge & Bar. Do shisha baru zavítá celkem šest neokoukaných tváří českého stand upu – Lukáš Kaňka, Jiří Štraub, Zdeněk Hruška, Ondřej Cabal,...

Čarodějnice Prahy 14

Dnes v 06:44

V Parku U Čeňku se v neděli 30. dubna od 14 do 22 hodin budou pálit čarodějnice. Pro děti jsou připraveny malování na obličej a skákací loď, dospělí se mohou těšit na Pavla Čadka a ve 21 hodin vystoupí VOXEL. Na místě budou čtyři ohniště na opékání buřtů. Vstup je...

Komentovaná prohlídka Starého židovského hřbitova na Žižkově

20. března 2023 v 17:54

Komentované prohlídky Starého židovského hřbitova na Žižkově v Mahlerových sadech, který sloužil v mezidobí let 1787–1890 jako hlavní pohřebiště pražské židovské obce, se můžete účastnit v neděli 26. března v 16 hodin.

Divadelní Bazaar Festival přináší výrazné hlasy z Pobaltí

20. března 2023 v 16:58

V programu letošního divadelního a tanečního Bazaar Festivalu je výrazná estonská stopa. Festival zahájí svou poeticko-dokumentární performance výtvarnice a vypravěčka Kristina Norman, která v loňském roce reprezentovala Estonsko na Benátském bienále. Sobotní festivalový večer pak bude v režii...

Příběhy našich sousedů z Prahy 2

20. března 2023 v 08:47

Prezentace projektu, který dětem přibližuje vzpomínky deseti proslulých i méně známých pamětníků z Prahy 2, jejichž životy významně ovlivnily dějinné události 20. století, se bude konat 3. dubna na Novoměstské radnici.

Praha 11 hledá letošní kandidáty na ocenění

20. března 2023 v 08:14

Praha 11 již tradičně oceňuje významné osobnosti Jižního Města udělením čestného občanství nebo Ceny městské části Prahy 11. Projevuje tak uznání občanům, skupinám, významným osobnostem a hostům za příkladný počin v oblasti vzdělávání, sportu, kultury nebo veřejného života. Do 30. dubna 2023 mohou...

Praha 11 zaštítí výstavu koček, rozhodli radní

19. března 2023 v 18:18

Praha 11 opět zaštítí edukativní výstavu Kočky Praha 2023. Ta proběhne první dubnový víkend v TOP Hotelu Praha. O rozhodnutí radních informovala místostarostka pro životní prostředí Ivana Hovorková (HPP11).

Další články
Nahoru