Dnes Středa - polojasno 18°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 19°C
Středa 5. 10. 2022
Svátek má Eliška
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
V botanické zahradě vyklíčil vzácný keř slizoplod, ve volné přírodě přežívá posledních 21 exemplářů
Semenáčky keře slizoplodu krátkotrnného. Foto: Vlastik Rybka

V botanické zahradě vyklíčil vzácný keř slizoplod, ve volné přírodě přežívá posledních 21 exemplářů

Ostrov Nová Kaledonie se vyznačuje jedinečnou flórou připomínající dávnou minulost naší planety. V trojské botanické zahradě vyklíčily semenáčky vzácného keře slizoplodu krátkotrnného (Pittosporum brevispinum) patřícího mezi kriticky ohrožené druhy novokaledonské přírody.

„Jedná se o keř rostoucí s dřevinami s tvrdými kožovitými listy na suchých stanovištích v nízkých lesích, z nichž dnes zbyly jen fragmenty na jihu ostrova – přibližně jedno procento dřívější rozlohy. O tom, že jde o velkou vzácnost, vypovídá fakt, že v přírodě přežívá už jen posledních 21 exemplářů tohoto druhu,“ říká Vlastik Rybka, náměstek pro odbornou činnost Botanické zahrady hl. m. Prahy. 

Nejde ale zdaleka o jediný úspěch při množení vzácných kaledonských rostlin, kterým se trojská botanická zahrada může pochlubit. Loni vyklíčil také nejbizarnější druh araukárie Araucaria muelleri, který také patří k ohroženým druhům jehličnanů. Na Nové Kaledonii je znám z pouhých šesti lokalit. Jeho větévky jsou nápadně široké a opadávají vcelku. Celá rostlina vypadá, jako by na tuto planetu ani nepatřila. 

V roce 2020 vyklíčila i zvláštní hluchavkovitá liána Oxera sulphurea, která má atraktivní žluté květy. Všechny tyto rostliny mají potenciál stát se v budoucnu součástí výsadeb ve skleníku Fata Morgana.

Návštěva Nové Kaledonie je výletem do dávné historie, protože rostlinstvo ostrova si dodnes uchovalo rysy třetihorní flóry a řada zdejších druhů se nevyskytuje nikde jinde na světě – jedná se tedy o endemity. Jsou zde i velmi primitivní rostlinné druhy. 

„V našich sbírkách máme i nejprimitivnější krytosemennou rostlinu druhu Amborella trichopoda patřící do endemického řádu Amborellales. V době jejího kvetení nás navštěvují zahraniční badatelé a zkoumají její jedinečné, velmi primitivní květy,“ říká Vlastik Rybka. 

Nová Kaledonie – ráj jehličnanů 

Na ostrově s plochou mnohem menší, než má Česká republika, roste 43 druhů jehličnanů, a dokonce pět endemických rodů. V expozici skleníku Fata Morgana je vysazený druh Araucaria columnaris a dva druhy rodu damaroň, a sice Agathis ovata a Agathis moorei. 

První z nich má jehlice široké i přes 3 cm, čímž odporuje naší obecné představě o jehličnanech. „Již od roku 2011 pěstujeme ze semene nejvzácnější novokaledonskou araukárii, a sice druh Araucaria nemorosa. Ten má v přírodě pouhé dvě lokality a na nich nejvýše pět tisíc jedinců. Je také nejmenší araukárií světa, takže se do skleníku Fata Morgana vejde i dospělý jedinec. Momentálně má výšku 1,5 metru a je již ve skleníku Fata Morgana, kde jej časem vysadíme do volné půdy,“ dodává Vlastik Rybka.


Autor: Karel Netolický
Další články
Nahoru