dnes
Středa - obcasny-dest
4°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
5°C
pozítří
Pátek - snih-dest
4°C
V Blaníku vznikne nové divadlo! Kočovníci ze Studia DVA se usadí na Václavském náměstí
Producent Michal Hrubý. Foto: Pavla Hodková / divadlo Studio DVA

V Blaníku vznikne nové divadlo! Kočovníci ze Studia DVA se usadí na Václavském náměstí

Praha patří mezi velkoměsta s největším počtem divadel v Evropě. Teď si tuto bilanci ještě vylepší. V Paláci Fénix na Václavském náměstí, v prostorách bývalého kina Blaník, vznikne v září nové stálé divadlo Studio DVA.

Je vůbec zajímavé, kolik je v centru Prahy ještě nevyužitých podzemních prostor. Například bývalé kino Alfa, kino U hradeb v Mostecké ulici nebo Semafor… Většinou domy, v nichž tyto instituce sídlily, přešly do soukromých rukou a bohužel se s nimi nic neděje. Také tímto směrem uvažoval producent Michal Hrubý, když hledal scénu pro Studio DVA, které dosud působilo jako „putovní“ divadlo.

„Herci Studia DVA trávili a tráví 300 dní v roce na zájezdech, což sice znamenalo určitou svobodu, ale zároveň také únavu. Hledali jsme proto stálou scénu. Nakonec nám velmi vyšli vstříc v Paláci Fénix. Symbolicky tu začneme hrát 18. září, což bude přesně 84 let poté, co tu zahájilo provoz prvním promítáním premiérové kino Blaník.“

Prvorepubliková atmosféra paláce

Úpravy podle producenta nejsou nijak rozsáhlé, protože už před deseti lety byl prostor kina rekolaudován pro divadelní účely. Hrálo tu mimo jiné Černé divadlo. Bude tedy potřeba udělat jen malé opravy, jak říká Michal Hrubý – ve stylu broadwayského divadla – to znamená, že poměrně velký sál (600 míst) bude mít komorní atmosféru a dobrý kontakt mezi hercem a divákem.

„Zalíbila se nám i ta prvorepubliková atmosféra paláce Fénix, který navrhovali slavní architekti Josef Gočár a Bedřich Ehrmann. Prostory bývalého kina jsou řešeny velkoryse a s elegancí…“ podotýká producent, kterého čeká těžký úkol – uživit tak velkou scénu, která zatím bude bez státních dotací.

Studio DVA má v současné době na repertoáru osmnáct titulů, mezi nimiž je i muzikál Hello, Dolly! s Ivanou Chýlkovou v hlavní roli a také hudebně divadelní projekt Vánoční koleda, v němž zase září Karel Roden.

Oba herci patří k hvězdám pohyblivého souboru, v němž najdete také taková jména, jako je Eva Holubová, Jana Krausová, Vojtěch Kotek, Zuzana Bydžovská , Jan Potměšil nebo Ondřej Sokol.

Začne se v září Hlavou v písku

„Chceme publikum hlavně bavit, protože víme, že si přeje se smát a prožívat příjemné chvíle. Provoz divadla zahájí v září love story Hlava v písku, kterou režisér Patrik Hartl napsal přímo na tělo Ivaně Chýlkové a Janu Potměšilovi. Je to o dvou lidech, kteří se milují, ale zároveň spolu nedokážou vyjít. Myslím, že se v tom oba herci vyřádí…,“ prozrazuje Michal Hrubý.

Divadlo Studio DVA ovšem proslulo také pořádáním ojedinělého Metropolitního léta hereckých osobností v Praze. Letos například můžete vidět na Letní scéně Vyšehrad Otevřené manželství s Karlem Rodenem a Janou Krausovou nebo komedii Vše o ženách, v níž se představí Jana Krausová, Anna Šišková a Jitka Schneiderová.


Autor: Zuzana Pšenicová

Simona Ahrnstedt: Oheň a voda

28. listopadu 2017 v 16:31

Komu otevřete svou třináctou komnatu? Oheň a voda přináší volné pokračování bestselleru Nepřátelé a milenci.

Novinka: Christina Brownová, Moderní jóga od A do Z

28. listopadu 2017 v 16:20

Moderní jóga od A do Z je dokonalým průvodcem, který vás krok za krokem zasvětí do cvičení sérií pozic aktivní jógy, regeneračních ásan či praktikování meditace. Prostřednictvím jógy střižené na míru modernímu životu se naučíte lépe zacházet se svým tělem, myslí i energií. Potřebujete ulevit od...

Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

24. listopadu 2017 ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Bytový interiér jako zrcadlo jeho obyvatele

24. listopadu 2017 v 11:22

Na předvánoční trh přináší toto téma výpravná publikace s množstvím fotografií, která by se ráda stala průvodcem bytových designérů i slabikářem laiků s nadšením pro zařizování interiérů. Autorkou knihy s názvem Styly interiérů je Ing. arch. Veronika Haroldová a vydavatelsví Baron ji od...

Další články
Nahoru