Dnes Sobota - oblacno 9°C
Zítra Neděle - zatazeno 4°C
Sobota 26. 11. 2022
Svátek má Artur
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
V asijské tržnici SAPA odhalila kontrola 2,5 tuny neoznačených ryb a plodů moře
Vítejte v Sapě. Foto: Martin2035 / Wikimedia Commons - CC-BY-SA-4.0

V asijské tržnici SAPA odhalila kontrola 2,5 tuny neoznačených ryb a plodů moře

Veterináři spolu s policisty našli v asijské tržnici SAPA v Libuši 2,5 tuny neoznačených zmrazených ryb a plodů moře. Provozovateli hrozí pokuta 50 milionů korun. ČTK to dnes sdělil mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček. V naprosté většině ale ukládají pracovníci SVS pokuty o několik řádů nižší.

Neoznačené zmrazené živočišné produkty zahrnovaly především ryby a další produkty rybolovu jako jsou sépie, krabi či ústřice.

„V objektu se nacházelo také menší množství zmrazeného neoznačeného hovězího masa a kuřecích prsou, celkem 45 kilogramů. Provozovatel neměl doklady o původu potravin, u nichž nebylo možné zjistit ani datum použitelnosti či minimální trvanlivosti produktů,“ uvedl mluvčí SVS Per Vorlíček.

Provozovna nebyla navíc registrovaná u SVS. Veterinární inspektoři produkty na místě obarvili a nařídili jejich likvidaci na náklady provozovatele. Vedle toho zakázali prostor používat pro skladování živočišných produktů a jejich distribuci.

Živočišné produkty z neregistrovaného zařízení představují potenciální riziko pro jejich spotřebitele. Při provozování nelegálního zařízení není zaručeno dodržování platné legislativy, zejména skladovacích podmínek, dodržování správné hygienické praxe a systémů založených na analýze nebezpečí či plnění požadavků na personál z hlediska odbornosti a zdravotního stavu. 

„S provozovatelem bude vedeno správní řízení. Za popsaná porušení zákonných požadavků na bezpečnost potravin hrozí provozovateli pokuta do výše až 50 milionů korun,“ dodal Vorlíček. Zpravidla ale ukládají pracovníci SVS pokuty o několik řádů nižší.

Veterináři v říjnu informovali, že letos spolu s policií a celní správou letos desetkrát zkontrolovali provozovny nebo přepravu potravin živočišného původu právě v této tržnici V šesti případech z toho zjistili závady. Chyby zjistili veterináři v tržnici i v předchozích letech, je podle nich dlouhodobě problematická.


Autor: puc

Anketa Prahy 5: Vyjádřete se k veřejnému prostranství, bezpečnosti a dopravě

Včera v 07:01

Praha 5 spustila anketu, která by měla doplnit strategický dokument s názvem „Strukturální plán Prahy 5“ o náměty občanů. Anketu můžete vyplnit do 6. ledna 2023. Výsledky budou zveřejněny v průběhu jara téhož roku.

První místo v Národní ceně kvality ČR za rok 2022 pro Prahu 13

24. listopadu 2022 ve 14:28

Tajemník městské části Praha 13 Jaroslav Mareš převzal ocenění za první místo v Národní ceně kvality České republiky za rok 2022 v programu EXCELENCE. Úřad navázal na úspěchy z posledních let a je jediným oceněným z řad městských částí, obcí a městských úřadů v ČR, který si postupně odnesl hlavní...

V Praze 11 zasedne Komise pro likvidaci majetku

24. listopadu 2022 v 07:02

Jednání komise pro likvidaci majetku v Praze 11 je veřejné a bude se konat v pondělí 28. listopadu od 9 hodin.

Další články
Nahoru