Dnes Neděle - skorojasno -6°C
Zítra Pondělí - oblacno -10°C
Neděle 3. 12. 2023
Svátek má Svatoslav
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
V areálu Základní školy u svatého Štěpána začala výstavba pavilonu pro prvňáky
Plocha, na které vznikne během následujících měsíců pavilon školy. Foto: JP

V areálu Základní školy u svatého Štěpána začala výstavba pavilonu pro prvňáky

Slavnostním položením základního kamene dnes začala výstavba výukového pavilonu pro žáky prvních tříd Základní školy u svatého Štěpána. Ten vznikne v zahradě školy na pozemku ve vlastnictví Arcibiskupství pražského. Pavilon z ekologicky udržitelných materiálů bude zcela bezbariérový. Do podzimu ho vybuduje společnost POHL, předpokládaná cena je 35,6 milionu korun bez DPH.

V objektu, který bude zbudován převážně z přírodních materiálů, vzniknou dvě plnohodnotné učebny pro prvňáčky, jedna menší pro výuku jazyků a chybět nebude ani zázemí pro žáky i učitele (kabinet, šatny a toalety).

„Naše škola už dvanáct let řeší velký problém, že nemá kam dát děti, které k nám chtějí chodit. Novým pavilonem rozšíříme kapacitu školy o 50 míst. V současné době máme kapacitu 400 dětí, jsme úplně plní, takže budeme mít 450 žáků. Můžeme se jen těšit, aby to už stálo," uvedla ředitelka školy Jana Páčová.

Použité materiály a technologie pomohou v letním období zamezit nadměrnému přehřívání budovy, v zimě budou působit jako tepelná izolace. Pavilon bude mít částečně prosklené zdi a velkou terasu, kde bude například bylinková zahrada a hmyzí hotely. Samotný výukový prostor tak bude v přímé návaznosti na přilehlou zeleň. V učebnách se tak budou moci děti mimo jiné vzdělávat v oblasti ochrany životního prostředí a ekologie, venkovní prostor pak nabídne možnost k pěstování vlastních produktů nebo pozorování přírody.

„Základní škola ve Štěpánské patří mezi nejvyhledávanější pražské školy. Vedle klasické výuky nabízí žákům i bohaté mimoškolní aktivity. Oblibě se těší zejména školní florbalový oddíl nebo šachový kroužek. Jeho členové dosahují dlouhodobě vynikajících výsledků nejen v pražských soutěžích. Vedle standardní výuky ve škole probíhá i výuka ukrajinských dětí a budova je tak už opravdu na pokraji svých kapacit. Nový pavilon tak zajistí prvňáčkům tolik potřebný klid. Pokud půjde vše podle plánu, noví žáčci zasednou do lavic už na začátku příštího školního roku,“ uvedla starostka Alexandra Udženija (ODS).

„Školství patří dlouhodobě k našim hlavním prioritám. Každoročně do této oblasti investujeme velkou část finančních prostředků. Opravujeme budovy, rekonstruujeme hřiště, pořizujeme moderní vybavení. V rozšiřování kapacit škol jsme však limitováni. Většina budov se totiž nachází v historických zástavbách a vztahuje se na ně památková ochrana. O to víc si vážím vstřícnosti Arcibiskupství pražského, díky kterému můžeme celý projekt realizovat,“ dodal Jan Korseska (ODS), místostarosta Prahy 2 pro oblast financí, který jednání s Arcibiskupstvím pražským vedl.  

„Arcibiskupství zřizuje celou řadu škol a z vlastní zkušenosti víme, jak je těžké sehnat vhodnou budovu či pozemek pro školní potřeby. Mají řadu specifik a je jich velký nedostatek, proto je to palčivé téma, které netrápí pouze nás. Z tohoto důvodu a vzhledem k naší všeobecné podpoře školství jsme rádi poskytli náš pozemek pro výstavbu nových tříd ZŠ u svatého Štěpána,“ uvedl Jan Balík, generální vikář Arcibiskupství pražského.

Podle něj se arcibiskupství s městskou částí dohodlo na dřevěné stavbě, která teď na zahradě bude 30 let stát. V budoucnu projekt zhodnotí a domluví se, jak bude pokračovat.


Autor: puc

Na holešovickém nádraží se našel mrtvý muž, zřejmě umrzl

Dnes v 17:50

V areálu holešovického nádraží v Praze 7 byl kolem nedělního poledne nalezen mrtvý muž. Vše zatím nasvědčuje tomu, že s největší pravděpodobností umrzl. Podle sdělení pražské policie bylo cizí zavinění vyloučeno, stejně jako srážka s vlakem. 

Praha 4 získá 15,7 milionu korun za umisťování uprchlíků do škol

30. listopadu 2023 ve 20:49

Praha 4 získá 15,7 milionu korun z projektu UNICEF – pomoc uprchlíkům pro školy za umisťování dětí z uprchlických rodin. Městská část o tom informovala na svém webu.  

Praha 1 dokončila rekonstrukci opěrné zdi na Kampě i Odkolkovské zahrady

30. listopadu 2023 v 17:56

Praha 1 dokončila obnovu historické opěrné zdi v Odkolkovské zahradě, která je nedílnou součástí parku Kampa. Tato revitalizace je součástí širší snahy o zachování a zkrášlení kulturního dědictví města a jeho zelených prostor. Informovala o tom mluvčí městské časti Karolína...

Rada mladších zavítala do osmi regionů, nejzajímavější prezentace představí studenti v Praze

30. listopadu 2023 v 11:18

V pondělí 4. prosince se v Praze uzavře 10. ročník meziškolní konference Rada mladších, která se letos poprvé vydala za středoškolskými studenty do krajských měst v Čechách i na Moravě.  Cílem projektu bylo dát prostor mladým lidem vyjádřit postoje k tématům jako jsou jinakost a LGBT,...

Další články
Nahoru