Dnes Neděle - jasno 17°C
Zítra Pondělí - prehanky-dest 7°C
Neděle 11. 4. 2021
Svátek má Izabela
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
V areálu Vinohradské vodárny vznikne do čtyř let osvětové centrum o vodě
Memorandum při představení projektu podepsali (zleva) Pavel Válek, Petr Hlubuček, Martin Bernard a Petr Mrkos. Foto: Nina Havlová, Naše voda

V areálu Vinohradské vodárny vznikne do čtyř let osvětové centrum o vodě

V areálu Vinohradské vodárenské věže a jejím okolí vznikne vodárenské osvětové centrum, přibližující veřejnosti, co vše předchází takové samozřejmosti, jako je vytékající pitná voda z kohoutku u každého z nás. Na projektu spojily společně síly hlavní město Praha, Pražská vodohospodářská společnost (PVS), Pražské vodovody a kanalizace (PVK) a společnost Veolia.

„Tento projekt umožní představit moderní formou školám, školkám i široké veřejnosti hospodaření s vodou. Jeho realizací významně přispějeme k pochopení souvislostí s cíli schválené strategie adaptace na klimatickou změnu,“ uvedl Petr Hlubuček, náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast životního prostředí, infrastruktury, technické vybavenosti a bezpečnosti.

„Mám velkou radost, že tato nádherná oblast uprostřed Vinohrad ožije, chceme celou plochu otevřít veřejnosti, vznikne zde nový veřejný prostor a já bych za to poděkoval našim partnerům města, společnostem PVS a PVK. Velký dík patří společnosti Veolia, která se finančním darem podílí na tomto projektu a daruje 100 milionů korun na expozice, na to, co bude představovat veřejnosti koloběh vody,“ dodal.

hydropolis-vizual-1 V rámci projektu se uskuteční rekonstrukce historické vodárenské věže a vodárenského objektu v Korunní ulici. Projekt bude dokončen v roce 2024.

„Rekonstrukci věže i ostatních objektů jsme plánovali již několik let kvůli jejich havarijnímu stavu. Jsem rád, že díky iniciativě PVK a skupiny Veolia se nám nakonec podaří projekt rozšířit o unikátní expozice, které umožní z objektu vytvořit vodárenské osvětové centrum,“ uvedl předseda představenstva Pražské vodohospodářské společnosti Pavel Válek. PVS investuje do opravy samotných budov, investice do vybudování moderní expozice vodárenství pak hradí v rámci partnerství a projektů společenské odpovědnosti PVK v součinnosti se svým akcionářem, společností Veolia.

hydropolis-vizual-2 Z aktuálně uzavřeného areálu vznikne nový veřejný prostor s celou řadou herních a vodních prvků, přístupný veřejnosti. V jednom z podzemních vodojemů bude vytvořena unikátní expozice současných moderních technologií úpravy a čištění vody.

„Společnost Veolia se v rámci své společenské odpovědnosti podílí na podobných projektech po celém světě. Hydropolis je projekt revitalizace, hledání nové cesty, projekt nové naděje pro nádherný prostor uprostřed města. Pro skupinu Veolia je tento projekt symbolem hledání nové cesty spolupráce mezi soukromým a veřejným sektorem, který zohledňuje zájmy obou partnerů. Přeji tomuto výjimečnému projektu, ať naplní všechna očekávání, která jsou s ním spojena,“ doplnil Martin Bernard, člen představenstva a ředitel divize Voda skupiny VEOLIA ČESKÁ REPUBLIKA.

Projekt zahrnuje i přednáškové místnosti se zázemím s kapacitou přes 220 míst či novou výstavní plochu pro výměnné expozice v historické vodárenské věži s mimořádnou vyhlídkou na Prahu.

„Jsme hrdí, že můžeme být součástí tohoto projektu. Bude revitalizován krásný prostor v těsné blízkosti centra metropole. Ten nabídne osvětu ve vodohospodářské oblasti, seznámí veřejnost s klimatickou změnou i s hospodařením s vodou,“ prohlásil generální ředitel Pražských vodovodů a kanalizací Petr Mrkos. „Vodárenská věž u které stojíme tu stojí od roku 1882, vodojemy od roku 1891 a vzhledem k tomu, jaký úsek historie pamatují, si zaslouží, aby se toto místo zrevitalizovalo a bylo hezké. Projekt je unikátní v tom, že se tu snoubí objekt, který zůstane dál využívaný pro vodárenské účely a nově vznikne osvětové centrum, takže my, jako vodohospodáři, se budeme s veřejností dělit o jeden prostor a vtom je tento projekt pro nás unikátní,“ dodal Petr Mrkos.

V tuto chvíli je hotová architektonická studie a probíhají projektové práce nezbytné k podání žádosti o vydání stavebního povolení. Celkové náklady projektu jsou 200 milionů korun, přičemž polovinu bude financovat PVS a druhou polovinu společnost Veolia. Samotná rekonstrukce by měla být zahájena v roce 2022 a ukončena o dva roky později. hydropolis-vizual-4

 hydropolis-vizual-3

Vizualizace: MHMP


Nová klubovna pro skauty z Prahy 8

Včera v 08:12

Klubovna pro skauty z Prahy 8 se v současné době dokončuje v areálu mateřské školy Dolákova. Skauti budou mít k dispozici zázemí k tvůrčím aktivitám včetně kuchyňky. Klubovna byla jedna z priorit radnice osmé městské části, i když cesta k vybudování nebyla...

Praha 5 chystá vlastní geoportál. Vyhledá hřiště, školy nebo volební místnosti

8. dubna 2021 v 07:36

Praha 5 plánuje spustit vlastní geoportál, interaktivní mapu, která občanům pomůže lépe se orientovat na území městské části a zjednoduší i řešení problémů v různých oblastech života.

Praha 8 nabízí granty pro rok 2021

7. dubna 2021 v 17:21

Spolky a organizace v osmé městské části mohou získat finanční příspěvek v oblastech sport, volný čas, kultura a sociální oblast. Celkově je na všechny oblasti vyčleněno 13 milionů korun.

Výzkum: Jak se na Palmovce cítíme a jak ji vnímáme

7. dubna 2021 v 07:52

To byly základní otázky sociologicko-antropologického výzkumu, který pomůže osmé městské části při plánování dalších kroků pro zklidnění a modernizaci Palmovky.

Další články
Nahoru