dnes
Neděle - polojasno
15°C
zítra
Pondělí - zatazeno
12°C
pozítří
Úterý - obcasny-dest
10°C
V areálu Musea Kampa hořely elektrické rozvody
Zásah hasičů v areálu Musea Kampa. Foto: HZS Praha

V areálu Musea Kampa hořely elektrické rozvody

Několik jednotek hasičů začalo po čtrnácté hodině likvidovat požár v technické místnosti Sovových mlýnů v historickém centru Prahy, kde sídlí Museum Kampa. Umělecké sbírky zatím zasaženy nebyly.

„Jedná se o požár technických rozvodů,“ uvedl na začátku zásahu mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Plameny se sice nešířily dál, nicméně zplodiny pronikly do výstavních prostor. Hasiči je odvětrali. Původní informace, že kvůli tomu bude nutné vynést obrazy, se ale nepotvrdily. Odneseny byly tlakové nádoby, které hrozily výbuchem.

Z muzea na Kampě byla evakuována stovka lidí, jeden muž skončil v péči záchranářů. Byla uzavřena plavební komora na Vltavě, je totiž vedle Sovových mlýnů. Elektrárenská a plynárenská pohotovost odpojila objekt od energií.

Předseda Nadace Jana a Medy Mládkových Jiří Pospíšil v České televizi uvedl, že nejde o banální záležitost, hoří ale v jiném objektu, než jsou uloženy či vystavovány sbírky a umělecká díla.

Pospíšil je v zahraničí, řekl, že má o situaci v muzeu pouze obecné informace. „Začaly hořet klimatizační jednotky a technické zázemí muzea, což pokud se podaří udržet pod kontrolou, tak by samotný historický objekt muzea, kde jsou uloženy sbírky a umělecká díla, nebyl zasažen," uvedl. Podle jeho informací zřejmě kdosi svařoval panty a od plamenů se vzňalo obložení místnosti.

Celý areál hlídali policisté, aby zabránili případnému vniku nepovolaných lidí, kteří by mohli některá díla odcizit. Museum Kampa spravuje mimo jiné sbírku děl průkopníka abstraktního umění Františka Kupky. Založila ho Meda Mládková. Od června probíhá v muzeu výstava děl Alfonse Muchy a Pasty Onera.

„Po koronavirové krizi je toto další velká rána, uvidíme co bude dál. Pro všechny obdivovatele Medy Mládkové jen dodávám, ze paní Meda je v pořádku. Bydlí v jiné části muzea. Nyní řešíme kouř a odvětrávání místností," uvedl v 15:40 Pospíšil.

Výtvarná díla posoudí restaurátoři. Pokud je zasáhl čistý bílý kouř, nemusela by se čistit. Pokud to byl ale kouř tmavý, zřejmě by potřebovala ošetřit. Škody na vzduchotechnice a elektroinstalaci budou podle pražského radního Jana Chabra (TOP 09) v řádu vyšších desítek milionů korun. Škody na obrazech zatím nejsou známy, řekl Chabr ČTK.


Dotační programy na rok 2021 vyhlásila Praha 5

23. října 2020 ve 20:45

Rada městské části Praha 5 schválila vyhlášení dotačních programů pro rok 2021. Stejně jako v letech minulých podpoří účelovou dotací projekty v oblasti kultury, životního prostředí, sportu, školství a rozvoje občanské společnosti. Na dotační programy plánuje Praha 5 v příštím roce věnovat částku...

Praha 10 od pondělí přijímá žádosti o dotace

23. října 2020 v 10:35

Občané městské části Praha 10 mohou žádat od pondělí 26. října do 9. listopadu do 12 hodin o dotace. V rámci programu vyčlení radnice ze svého rozpočtu 30 milionů korun na prospěšné aktivity v kultuře, sportu, ochraně životního prostředí a udržitelného rozvoje a sociální a zdravotní...

Praha nabídne městům zdarma zdrojové kódy k IT systému V Praze jako doma

22. října 2020 v 16:17

Hlavní město Praha nabídne prostřednictvím městských společností Prague City Tourism a Operátor ICT (OICT) zdrojový kód k IT systému V Praze jako doma. Zájemci z řad měst a obcí mohou tento systém snadno využít pro přípravu vlastních projektů na podporu ohrožených segmentů tuzemské...

Praha 9 zveřejnila výsledky veřejné ankety

22. října 2020 v 09:52

Během léta se uskutečnila veřejná anketa mezi občany Prahy 9. Ukázala například spokojenost se stavem městské zeleně či nabídkou obchodů a služeb, už méně občanů hodnotilo kladně údržbu městských komunikací. Výsledky ankety budou využity při tvorbě Strategického plánu rozvoje MČ...

Hlavní město dokončilo novou jazykovou laboratoř. Bude sloužit k projektu výuky českých dětí ve světě

22. října 2020 v 06:11

Praha dokončila vybudování nejmodernější laboratoře v Jazykové škole s právem státní jazykové zkoušky hlavního města Prahy. Uskutečnění celého projektu od jeho návrhu a vizualizace až k otevření inovačního vzdělávacího prostoru vyšlo hlavní město na 2,2 milionu korun bez DPH. Laboratoř bude nyní...

Praha 5 prodlužuje dobu hlasování o Participativním rozpočtu

21. října 2020 ve 21:16

Radnice Prahy 5 prodloužila dobu, po kterou může veřejnost hlasovat v rámci Participativního rozpočtu. Vybírat projekty můžete až do 15. listopadu 2020.

Další články
Nahoru