dnes
Pondělí - obcasny-dest
18°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
18°C
pozítří
Středa - jasno
23°C
V areálu Musea Kampa hořely elektrické rozvody
Zásah hasičů v areálu Musea Kampa. Foto: HZS Praha

V areálu Musea Kampa hořely elektrické rozvody

Několik jednotek hasičů začalo po čtrnácté hodině likvidovat požár v technické místnosti Sovových mlýnů v historickém centru Prahy, kde sídlí Museum Kampa. Umělecké sbírky zatím zasaženy nebyly.

„Jedná se o požár technických rozvodů,“ uvedl na začátku zásahu mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Plameny se sice nešířily dál, nicméně zplodiny pronikly do výstavních prostor. Hasiči je odvětrali. Původní informace, že kvůli tomu bude nutné vynést obrazy, se ale nepotvrdily. Odneseny byly tlakové nádoby, které hrozily výbuchem.

Z muzea na Kampě byla evakuována stovka lidí, jeden muž skončil v péči záchranářů. Byla uzavřena plavební komora na Vltavě, je totiž vedle Sovových mlýnů. Elektrárenská a plynárenská pohotovost odpojila objekt od energií.

Předseda Nadace Jana a Medy Mládkových Jiří Pospíšil v České televizi uvedl, že nejde o banální záležitost, hoří ale v jiném objektu, než jsou uloženy či vystavovány sbírky a umělecká díla.

Pospíšil je v zahraničí, řekl, že má o situaci v muzeu pouze obecné informace. „Začaly hořet klimatizační jednotky a technické zázemí muzea, což pokud se podaří udržet pod kontrolou, tak by samotný historický objekt muzea, kde jsou uloženy sbírky a umělecká díla, nebyl zasažen," uvedl. Podle jeho informací zřejmě kdosi svařoval panty a od plamenů se vzňalo obložení místnosti.

Celý areál hlídali policisté, aby zabránili případnému vniku nepovolaných lidí, kteří by mohli některá díla odcizit. Museum Kampa spravuje mimo jiné sbírku děl průkopníka abstraktního umění Františka Kupky. Založila ho Meda Mládková. Od června probíhá v muzeu výstava děl Alfonse Muchy a Pasty Onera.

„Po koronavirové krizi je toto další velká rána, uvidíme co bude dál. Pro všechny obdivovatele Medy Mládkové jen dodávám, ze paní Meda je v pořádku. Bydlí v jiné části muzea. Nyní řešíme kouř a odvětrávání místností," uvedl v 15:40 Pospíšil.

Výtvarná díla posoudí restaurátoři. Pokud je zasáhl čistý bílý kouř, nemusela by se čistit. Pokud to byl ale kouř tmavý, zřejmě by potřebovala ošetřit. Škody na vzduchotechnice a elektroinstalaci budou podle pražského radního Jana Chabra (TOP 09) v řádu vyšších desítek milionů korun. Škody na obrazech zatím nejsou známy, řekl Chabr ČTK.


Bouřka zkomplikovala v Praze provoz na čtyřech nádražích

Včera ve 21:38

Bouřka, která dnes vpodvečer zasáhla hlavní město, zkomplikovala provoz na celkem čtyřech velkých pražských nádražích. Kvůli výpadku dodávek elektřiny byl zastaven na půl hodiny provoz některých vlaků.

Zákaz rozdělávání ohňů na rizikových místech v Praze končí

Včera ve 21:11

Na základě informace vydané dnes Českým hydrometeorologickým ústavem končí platnost nařízení týkajícího se zákazu rozdělávání ohňů na místech zvýšeného nebezpečí vzniku požáru na území Prahy v pondělí 3. srpna 2020 v 02:00 hodin. 

Na radnici Prahy 10 bude vyvěšena romská vlajka k uctění obětí holokaustu

31. července 2020 ve 12:48

Městská část Praha 10 se tuto neděli připojí ke vzpomínce na tragédii více než půl milionu Romů a Sintů zavražděných v nacistických koncentračních táborech. Na zdejší radnici bude vyvěšena romská vlajka, aby připomněla systematickou likvidaci tohoto etnika během druhé...

Na Prokopově náměstí bude působit ScioŠkola, rozhodli radní Prahy 3

30. července 2020 v 16:36

Společnost Scio se dohodla s Prahou 3 na pronájmu prostor pro svou střední školu. Pronájem budovy na Prokopově náměstí na pět let s možností prodloužení dnes schválili radní městské části. 

Další články
Nahoru