Dnes Neděle - jasno 17°C
Zítra Pondělí - obcasny-dest 7°C
Neděle 11. 4. 2021
Svátek má Izabela
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
V areálu Musea Kampa hořely elektrické rozvody
Zásah hasičů v areálu Musea Kampa. Foto: HZS Praha

V areálu Musea Kampa hořely elektrické rozvody

Několik jednotek hasičů začalo po čtrnácté hodině likvidovat požár v technické místnosti Sovových mlýnů v historickém centru Prahy, kde sídlí Museum Kampa. Umělecké sbírky zatím zasaženy nebyly.

„Jedná se o požár technických rozvodů,“ uvedl na začátku zásahu mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Plameny se sice nešířily dál, nicméně zplodiny pronikly do výstavních prostor. Hasiči je odvětrali. Původní informace, že kvůli tomu bude nutné vynést obrazy, se ale nepotvrdily. Odneseny byly tlakové nádoby, které hrozily výbuchem.

Z muzea na Kampě byla evakuována stovka lidí, jeden muž skončil v péči záchranářů. Byla uzavřena plavební komora na Vltavě, je totiž vedle Sovových mlýnů. Elektrárenská a plynárenská pohotovost odpojila objekt od energií.

Předseda Nadace Jana a Medy Mládkových Jiří Pospíšil v České televizi uvedl, že nejde o banální záležitost, hoří ale v jiném objektu, než jsou uloženy či vystavovány sbírky a umělecká díla.

Pospíšil je v zahraničí, řekl, že má o situaci v muzeu pouze obecné informace. „Začaly hořet klimatizační jednotky a technické zázemí muzea, což pokud se podaří udržet pod kontrolou, tak by samotný historický objekt muzea, kde jsou uloženy sbírky a umělecká díla, nebyl zasažen," uvedl. Podle jeho informací zřejmě kdosi svařoval panty a od plamenů se vzňalo obložení místnosti.

Celý areál hlídali policisté, aby zabránili případnému vniku nepovolaných lidí, kteří by mohli některá díla odcizit. Museum Kampa spravuje mimo jiné sbírku děl průkopníka abstraktního umění Františka Kupky. Založila ho Meda Mládková. Od června probíhá v muzeu výstava děl Alfonse Muchy a Pasty Onera.

„Po koronavirové krizi je toto další velká rána, uvidíme co bude dál. Pro všechny obdivovatele Medy Mládkové jen dodávám, ze paní Meda je v pořádku. Bydlí v jiné části muzea. Nyní řešíme kouř a odvětrávání místností," uvedl v 15:40 Pospíšil.

Výtvarná díla posoudí restaurátoři. Pokud je zasáhl čistý bílý kouř, nemusela by se čistit. Pokud to byl ale kouř tmavý, zřejmě by potřebovala ošetřit. Škody na vzduchotechnice a elektroinstalaci budou podle pražského radního Jana Chabra (TOP 09) v řádu vyšších desítek milionů korun. Škody na obrazech zatím nejsou známy, řekl Chabr ČTK.


Nová klubovna pro skauty z Prahy 8

Včera v 08:12

Klubovna pro skauty z Prahy 8 se v současné době dokončuje v areálu mateřské školy Dolákova. Skauti budou mít k dispozici zázemí k tvůrčím aktivitám včetně kuchyňky. Klubovna byla jedna z priorit radnice osmé městské části, i když cesta k vybudování nebyla...

Praha 5 chystá vlastní geoportál. Vyhledá hřiště, školy nebo volební místnosti

8. dubna 2021 v 07:36

Praha 5 plánuje spustit vlastní geoportál, interaktivní mapu, která občanům pomůže lépe se orientovat na území městské části a zjednoduší i řešení problémů v různých oblastech života.

Praha 8 nabízí granty pro rok 2021

7. dubna 2021 v 17:21

Spolky a organizace v osmé městské části mohou získat finanční příspěvek v oblastech sport, volný čas, kultura a sociální oblast. Celkově je na všechny oblasti vyčleněno 13 milionů korun.

Výzkum: Jak se na Palmovce cítíme a jak ji vnímáme

7. dubna 2021 v 07:52

To byly základní otázky sociologicko-antropologického výzkumu, který pomůže osmé městské části při plánování dalších kroků pro zklidnění a modernizaci Palmovky.

Další články
Nahoru