Dnes Neděle - oblacno 23°C
Zítra Pondělí - obcasny-dest 20°C
Pondělí 5. 6. 2023
Svátek má Dobroslav
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Užovky se zamotaly do sítě, opeřenec se propadl do kostymérny České televize
Dvě užovky hladké zamotané do nylonové sítě. Zdroj foto: Záchranná stanice hl. m. Prahy

Užovky se zamotaly do sítě, opeřenec se propadl do kostymérny České televize

Záchranná stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy má za sebou další náročný rok. Stejně jako v předchozích letech překonala hranici 5000 zvířecích pacientů. „V roce 2022 jsme ošetřili celkem 5 175 živočichů 125 různých druhů,“ uvedla Petra Fišerová, mluvčí organizace Lesy hl. m. Prahy, která stanici v Jinonicích provozuje. Pracovníci stanice i loni řešili pár kuriózních situací. Pojďme si některé připomenout. 

Například v druhé polovině července došlo ve zbraslavském parku k nálezu dvou užovek hladkých společně zamotaných do nylonové sítě. Podle zbarvení se pravděpodobně jednalo o samce a samici. 

„Těžko říct, jak se do této složité situace užovky dostaly, na první pohled však bylo jasné, že bez pomoci se z téhle pasti už nevymotají. Naštěstí se podařilo je ze síťky bez úhony vystříhat, a protože jinak žádné zranění neměly, mohli být vypuštěny zpátky na místě nálezu,“ popsala Fišerová. 

Další kuriozitou byl v květnu případ dvou dospělých špačků obecných z Řep. Byli totiž k sobě nedobrovolně připoutaní provázkem. „Přesně nevíme, jak se jim to mohlo stát, protože podobné nehody se obvykle stávají spíš ptáčatům, když se v jejich hnízdě nachází nějaký nevhodný materiál. Patrně se jeden z ptáků do provázku někde zamotal a druhý se k tomu prostě připletl,“ popsala Fišerová. 

Celá nebezpečně vyhlížející situace se obešla bez vážnějších následků, pouze jeden z ptáků měl lehce odřenou nohu. Po krátkém odpočinku se tak mohli opět rozletět do světa.

Záchranáři loni odchytávali také straku obecnou, která v listopadu zalétla do rozlehlého areálu bývalé rajské zahrady v Klášteře svatého Gabriela na Smíchově a už nenašla cestu ven. Zhruba hodinu trvající odchyt se povedl po setmění, kdy prosklenou střechou neproudilo denní světlo. 

Další kuriózní případ se stal loni v lednu. Ve větrací šachtě České televize na Kavčích horách uvízl rehek domácí a nakonec se propadl až do televizní kostymérny. Do ní proto vyrazili pracovníci záchranné stanice a asi půl hodiny malého tažného ptáka mezi stojany s kostýmy přesvědčovali, než se ho podařilo odchytit a převézt do stanice.

„Že jsme v lednu pomáhali zrovna rehkovi, je poměrně výjimečné, většina rehků totiž na zimu odlétá pryč. Vlivem mírnějších zim posledních let ale přece jen malý počet těchto drobných pěvců v Česku zůstává po celý rok,“ podotkla Fišerová.

Podle ní je možné, že opeřenec byl někde v šachtě zapadlý delší dobu a nemohl najít cestu ven.


Autor: Lucie Rychlá

Od azbestové zátěže byl definitivně vyčištěn areál bývalého hotelu InterContinental

Včera v 15:24

Objekt č. p. 44 areálu bývalého hotelu InterContinental byl v průběhu čtvrtka a pátku 1. a 2. června, za celé řady preventivních opatření nad rámec zákonných požadavků, zbaven azbestové zátěže, jež byla v 70. letech v době vzniku stavby běžná. Tím je prostředí, které prochází celkovou...

V Letňanech zasedne kontrolní výbor

3. června 2023 v 06:30

Ve středu 7. června v 18 hodin bude v Praze 18 jednat kontrolní výbor.

Školní psychologové dorazili na radnici Prahy 2

1. června 2023 ve 23:28

Starostka Prahy 2 a náměstkyně primátora Alexandra Udženija (ODS) se v pondělí 29. května setkala v budově radnice se školními psychology.

Praha 4: Zapojte se do diskuse o rozvoji městské části

1. června 2023 v 07:42

V červnu se v Praze 4 uskuteční několik veřejných akcí, do kterých se může zapojit veřejnost. Mluvit se bude o ulicích Pujmanové, Podolí, sídlišti Antala Staška a Zátišském potoku, jejich plánovaných proměnách a rozvoji městské části, které Prahu 4 čekají.

Další články
Nahoru