Dnes Čtvrtek - polojasno 10°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 8°C
Čtvrtek 18. 4. 2024
Svátek má Valérie
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Užovky se zamotaly do sítě, opeřenec se propadl do kostymérny České televize
Dvě užovky hladké zamotané do nylonové sítě. Zdroj foto: Záchranná stanice hl. m. Prahy

Užovky se zamotaly do sítě, opeřenec se propadl do kostymérny České televize

Záchranná stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy má za sebou další náročný rok. Stejně jako v předchozích letech překonala hranici 5000 zvířecích pacientů. „V roce 2022 jsme ošetřili celkem 5 175 živočichů 125 různých druhů,“ uvedla Petra Fišerová, mluvčí organizace Lesy hl. m. Prahy, která stanici v Jinonicích provozuje. Pracovníci stanice i loni řešili pár kuriózních situací. Pojďme si některé připomenout. 

Například v druhé polovině července došlo ve zbraslavském parku k nálezu dvou užovek hladkých společně zamotaných do nylonové sítě. Podle zbarvení se pravděpodobně jednalo o samce a samici. 

„Těžko říct, jak se do této složité situace užovky dostaly, na první pohled však bylo jasné, že bez pomoci se z téhle pasti už nevymotají. Naštěstí se podařilo je ze síťky bez úhony vystříhat, a protože jinak žádné zranění neměly, mohli být vypuštěny zpátky na místě nálezu,“ popsala Fišerová. 

Další kuriozitou byl v květnu případ dvou dospělých špačků obecných z Řep. Byli totiž k sobě nedobrovolně připoutaní provázkem. „Přesně nevíme, jak se jim to mohlo stát, protože podobné nehody se obvykle stávají spíš ptáčatům, když se v jejich hnízdě nachází nějaký nevhodný materiál. Patrně se jeden z ptáků do provázku někde zamotal a druhý se k tomu prostě připletl,“ popsala Fišerová. 

Celá nebezpečně vyhlížející situace se obešla bez vážnějších následků, pouze jeden z ptáků měl lehce odřenou nohu. Po krátkém odpočinku se tak mohli opět rozletět do světa.

Záchranáři loni odchytávali také straku obecnou, která v listopadu zalétla do rozlehlého areálu bývalé rajské zahrady v Klášteře svatého Gabriela na Smíchově a už nenašla cestu ven. Zhruba hodinu trvající odchyt se povedl po setmění, kdy prosklenou střechou neproudilo denní světlo. 

Další kuriózní případ se stal loni v lednu. Ve větrací šachtě České televize na Kavčích horách uvízl rehek domácí a nakonec se propadl až do televizní kostymérny. Do ní proto vyrazili pracovníci záchranné stanice a asi půl hodiny malého tažného ptáka mezi stojany s kostýmy přesvědčovali, než se ho podařilo odchytit a převézt do stanice.

„Že jsme v lednu pomáhali zrovna rehkovi, je poměrně výjimečné, většina rehků totiž na zimu odlétá pryč. Vlivem mírnějších zim posledních let ale přece jen malý počet těchto drobných pěvců v Česku zůstává po celý rok,“ podotkla Fišerová.

Podle ní je možné, že opeřenec byl někde v šachtě zapadlý delší dobu a nemohl najít cestu ven.


Autor: Lucie Rychlá

Tragická nehoda na železnici

Dnes ve 13:22

Mezi Stodůlkami a Jinonicemi ve čtvrtek ráno po deváté hodině srazil vlak člověka, který zraněním na místě podlehl. Provoz v uvedeném úseku trati zhruba dvě hodiny stál, cestující museli místo vlaku použít MHD či jiný způsob dopravy.

Do kolejiště ve stanici metra Flora spadl muž

Dnes ve 13:17

Zhruba pětapadesátiletý cestující spadl ve čtvrtek dopoledne kolem půl desáté do kolejiště ve stanici metra Flora na lince A. Utrpěl zranění hlavy, byl převezen do nemocnice. Provoz metra mezi stanicemi Želivského a Náměstí Míru byl obnoven v 10:43 hodin.  

Provoz Škodova paláce bude v pátek omezen

Včera ve 13:34

V pátek 19. dubna odpoledne se v budově Magistrátu hl. m. Prahy, ve Škodově paláci v Praze 1, uskuteční evakuační cvičení, které bude trvat zhruba půl hodiny. Provoz Škodova paláce bude v tento den výrazně omezen a po dobu cvičení bude objekt zcela uzavřen.

Tragédie v Kyjích: Vlak srazil dva muže, přebíhali přes koleje

16. dubna 2024 v 09:41

Kolem půl desáté v pondělí večer došlo k tragédii u železniční zastávky Praha – Kyje. Dva muže, které přebíhali přes koleje v místech, kde to je zakázáno, srazil vlak mířící do centra Prahy. Oba na místě zemřeli. Železniční doprava byla odkloněna.

Další články
Nahoru