Dnes Úterý - zatazeno 4°C
Zítra Středa - obcasny-dest 6°C
Úterý 31. 1. 2023
Svátek má Marika
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Užovky se zamotaly do sítě, opeřenec se propadl do kostymérny České televize
Dvě užovky hladké zamotané do nylonové sítě. Zdroj foto: Záchranná stanice hl. m. Prahy

Užovky se zamotaly do sítě, opeřenec se propadl do kostymérny České televize

Záchranná stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy má za sebou další náročný rok. Stejně jako v předchozích letech překonala hranici 5000 zvířecích pacientů. „V roce 2022 jsme ošetřili celkem 5 175 živočichů 125 různých druhů,“ uvedla Petra Fišerová, mluvčí organizace Lesy hl. m. Prahy, která stanici v Jinonicích provozuje. Pracovníci stanice i loni řešili pár kuriózních situací. Pojďme si některé připomenout. 

Například v druhé polovině července došlo ve zbraslavském parku k nálezu dvou užovek hladkých společně zamotaných do nylonové sítě. Podle zbarvení se pravděpodobně jednalo o samce a samici. 

„Těžko říct, jak se do této složité situace užovky dostaly, na první pohled však bylo jasné, že bez pomoci se z téhle pasti už nevymotají. Naštěstí se podařilo je ze síťky bez úhony vystříhat, a protože jinak žádné zranění neměly, mohli být vypuštěny zpátky na místě nálezu,“ popsala Fišerová. 

Další kuriozitou byl v květnu případ dvou dospělých špačků obecných z Řep. Byli totiž k sobě nedobrovolně připoutaní provázkem. „Přesně nevíme, jak se jim to mohlo stát, protože podobné nehody se obvykle stávají spíš ptáčatům, když se v jejich hnízdě nachází nějaký nevhodný materiál. Patrně se jeden z ptáků do provázku někde zamotal a druhý se k tomu prostě připletl,“ popsala Fišerová. 

Celá nebezpečně vyhlížející situace se obešla bez vážnějších následků, pouze jeden z ptáků měl lehce odřenou nohu. Po krátkém odpočinku se tak mohli opět rozletět do světa.

Záchranáři loni odchytávali také straku obecnou, která v listopadu zalétla do rozlehlého areálu bývalé rajské zahrady v Klášteře svatého Gabriela na Smíchově a už nenašla cestu ven. Zhruba hodinu trvající odchyt se povedl po setmění, kdy prosklenou střechou neproudilo denní světlo. 

Další kuriózní případ se stal loni v lednu. Ve větrací šachtě České televize na Kavčích horách uvízl rehek domácí a nakonec se propadl až do televizní kostymérny. Do ní proto vyrazili pracovníci záchranné stanice a asi půl hodiny malého tažného ptáka mezi stojany s kostýmy přesvědčovali, než se ho podařilo odchytit a převézt do stanice.

„Že jsme v lednu pomáhali zrovna rehkovi, je poměrně výjimečné, většina rehků totiž na zimu odlétá pryč. Vlivem mírnějších zim posledních let ale přece jen malý počet těchto drobných pěvců v Česku zůstává po celý rok,“ podotkla Fišerová.

Podle ní je možné, že opeřenec byl někde v šachtě zapadlý delší dobu a nemohl najít cestu ven.


Autor: Lucie Rychlá

Ke zhoršení psychického stavu u dětí dochází stále častěji. Nový školní projekt otevírá zásadní témata a učí je zvládat rizikové situace

Včera ve 13:00

Tento týden žáci základních a středních škol převezmou pololetní vysvědčení. Bývalo zvykem, že se v tomto období celá řada dětí a mladistvých obracela na Linku bezpečí s obavami plynoucími z reakce rodičů. Jenže to už je zdá se minulost. S odkazem na vývoj dlouhodobých statistik to tvrdí Soňa...

Další články
Nahoru