dnes
Pondělí - polojasno
24°C
zítra
Úterý - oblacno
21°C
pozítří
Středa - obcasny-dest
20°C
Užovka v koupelně, hroznýš v telefonní budce. Hadi se v Praze občas objeví na nečekaných místech
Blízko restaurace na písnickém sídlišti byla před pár lety nalezena užovka královská, která je agresivním druhem. Když se bere do rukou, vypouští z kloaky páchnoucí sekret, kvůli kterému se jí říká i užovka smrdutá. Foto: MP Praha

Užovka v koupelně, hroznýš v telefonní budce. Hadi se v Praze občas objeví na nečekaných místech

Aktuální případ, když žena narazila ve sklepě panelového domu na krajtu, není v Praze výjimečný. K nálezům hadů dochází po celý rok. V metropoli jsou stovky chovatelů více či méně exotických hadů. Jedovatých i neškodných. Stejně jako každé jiné zvíře může nepozornému a nezodpovědnému chovateli utéci, platí to i o hadech.

hroznys-utulek Z nezajištěného terária se hadi dostanou do bytu chovatele a odtud někdy i k sousedům. V panelových domech se dokážou odplazit výtahovými šachtami a stoupačkami i do poměrně vzdálených bytů.

Například jedinec zmiňovaného albína krajty tmavé byl před pár lety v Praze nelezen v kontejneru na nápojové kartony. Zvíře, které tam někdo vyhodil, bylo už na první pohled ve velmi zuboženém stavu. Mělo plíseň po těle, nevysvlečené zbytky kůže.

Další nálezy hadů v Praze v posledních letech

Loni před Vánoci volala zoufalá osmadvacetiletá žena majiteli bytu, že má doma hada. Majitel uvedl, že předešlí nájemci hady chovali a možná jim jeden utekl. Byla to krajta královská.

V koupelně svého bytu v Praze 9 našel muž hada. Byla to nejedovatá užovka červená, která utekla chovateli z jednoho ze sousedních bytů.

Na chodbě panelového domu v ulici Novodvorská v Praze 4 bylo nalezeno mládě korálovky sedlaté. Tento druh hada je čeledi užovkovité a není jedovatý.

Když šla žena ve své bytě v Praze 10 v noci na toaletu, ze stoupaček na ni „vykoukla“ metr a půl dlouhá krajta královská. Odchytová služba ji odvezla do útulku.

hroznys-kralovsky-budka

Hroznýš nalezený v budce

Před pár lety někdo odložil do telefonní budky v Chodovické ulici v Praze 14 žlutou igelitovou tašku, která ukrývala 70 centimetrů dlouhého hroznýše královského.

Asi 1,5 metru dlouhý hroznýš vyděsil obyvatele Domova seniorů v Praze 9. Plazil se po oplocení přilehlého domu. Had byl následně odchytovou službou převezen do útulku.

Hada pod zaparkovaným vozidlem zahlédli policisté při své hlídkové činnosti. Pracovníci odchytové služby následně zjistili, že to je nejedovatá korálovka sedlatá.

Na závěr jedna kuriozita. Loni v dubnu volala ještě před rozedněním na tísňovou linku žena, že cestou do práce našla na zídce u tržiště poblíž stanice metra Luka hada větších rozměrů. „Je neklidný, ale zároveň nehybný, asi kvůli zimě,“ řekla. Nakonec se ukázalo, že na zídce byla položena sádrová napodobenina krajty královské.


Praha přispěje dotacemi na vkusné vývěsní štíty i na opravy památek

Včera ve 12:50

Hlavní město schválilo v uplynulém týdnu dva dotační programy na rok 2021. V prvním z nich rozdělí dotace pro kultivaci označování provozoven na území Pražské památkové rezervace (PPR , z druhého mohou vlastníci památkově významných objektů čerpat příspěvky na opravu budov i uměleckých...

Praha 4 poskytne další slevy na nájemném

3. července 2020 v 09:25

Další vlnu slev schválila na středečním zasedání Rada městské části Praha 4. Úlevy se týkají těch podnikatelů, kteří jsou v nájmu v nebytových prostorách městské části, a kteří kvůli krizovým opatřením vlády nemohli mít otevřeny své provozovny v květnu nebo červnu. Těmto nájemcům poskytne městská...

Pražský inovační institut má nového ředitele

2. července 2020 v 09:29

Na základě otevřeného a transparentního výběrového řízení na pozici nového ředitele Pražského inovačního institutu byl po komisní shodě vybrán Bohumil Kartous. 

V Praze 1 uctili památku statečného vojáka a odbojáře armádního generála Josefa Bílého

1. července 2020 v 19:00

Armádní generál Josef Bílý se narodil 30. 6. 1872. K uctění jeho památky se uskutečnila v úterý 30. června v Mikulandské ulici vzpomínková akce. Setkání před pamětní deskou se mj. zúčastnili starosta Prahy 1 Petr Hejma, ředitel Vojenského historického ústavu generál Aleš Knížek i Mojmír Churavý a...

Další články
Nahoru