Dnes Středa - prehanky-dest 24°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 29°C
Středa 29. 6. 2022
Svátek má Petr a Pavel
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Uživatelé drog se stahují do Prahy, ta letos poskytne na adiktologické služby dotace 65 milionů korun
Někteří lidé si aplikují drogy na veřejnosti před zraky kolemjdoucích. Ilustrační foto: archiv

Uživatelé drog se stahují do Prahy, ta letos poskytne na adiktologické služby dotace 65 milionů korun

Magistrát rozdělí 65 milionů korun v dotačním programu na podporu adiktologických služeb v metropoli. Dnes to schválili pražští radní, o dotacích nad 200 000 korun ještě budou hlasovat zastupitelé. Grantová komise podle informací magistrátu doporučila podpořit 63 z 64 podaných žádostí. Radní Milena Johnová (Praha Sobě) uvedla, že rozdělená částka je o sedm milionů korun vyšší než loni.

Vedení metropole na svém pondělním zasedání projednalo poskytnutí dotací pro adiktologické služby pro letošní rok a další dlouhodobé programy. Celkově se bude jednat o 65 milionů korun. 

Do programu bylo přijato 64 žádostí včetně projektů městských částí a podpořeny budou jak terénní služby, tak i denní stacionáře či preventivní programy. Podpořen nebyl pouze jeden program, který měl celorepublikový, nikoli převážně pražský, charakter služeb a zaměřoval se na prostředí firem. 

Žádosti o dotace podalo 17 různých organizací a 13 městských částí. Dotace nad 200 tisíc korun musí ještě schválit pražské zastupitelstvo. V rámci dotačního programu byly přijímány žádosti o dotace na služby, které jsou zaměřeny na pozitivní změny chování, postojů a změnu životního stylu u uživatelů drog a dalších závislostí, dále na léčbu a opětovné začlenění do společnosti v oblasti protidrogové politiky a minimalizace zdravotních či například sociálních rizik spojených s užíváním návykových látek. 

„Podle aktuálních výzkumů je v Praze 30 procent problémových uživatelů drog z celkového počtu na území České republiky, musíme se proto věnovat řešení negativních dopadů jak na jednotlivce, tak i na veřejné zdraví. V posledních letech navíc dochází ke stárnutí uživatelů nelegálních drog, spolu s tím se zhoršuje zdravotní stav a prohlubují sociální dopady, což zvyšuje nároky na služby. Pro letošní rok jsme proto navýšili objem prostředků na adiktologické služby o sedm milionů korun. Vedle snižování negativních dopadů závislostí je klíčovým výsledkem působení adiktologických služeb také nastoupení cesty k léčbě a abstinenci,“ sdělila radní Johnová. 

„Doufám, že se k tomu postaví čelem i stát," uvedla s tím, že asi 40 procent pražských uživatelů drog pochází z jiných regionů nebo i zemí. V rámci celkové částky směřovalo 10 406 000 korun na dotace pro 16 pokračujících projektů, které byly v uplynulých letech (2019, 2020, 2021) zařazeny do systému čtyřletého financování.

Další částka, konkrétně 1 240 000 korun, je určena pro granty městských částí, 3 541 000 korun pro projekty zaměřené na výzkumy a studie v oblasti potřebnosti, dostupnosti a efektivnosti služeb či chování uživatelů návykových látek a patologických hráčů nebo jejich blízkých a poskytování dalších informací k jejich závislostem. 

Dále bylo poskytnuto 6 132 000 korun na financování jednoletých projektů služeb a 3 727 000 korun na dofinancování víceletých projektů z let 2019, 2020 a 2021. Největší podíl na dotacích (v celkové výši 39 954 000 korun) získalo 18 víceletých projektů, které začínají fungovat od letošního roku. 

„Z rozpočtu hlavního města jsou podpořeny jak nízkoprahové stacionární služby, jakými jsou zejména kontaktní centra organizací Progressive, Sananim a Drop In, terénní služby včetně provozu mobilních ošetřoven, na jejichž nákup a vybavení rovněž město v minulých letech přispělo, tak například i substituční programy, poradny a doléčovací centra dalších, zejména nevládních organizací,“ dodala radní Milena Johnová.


Autor: Hla

Letní tábory v Kozojedech budou v moderním prostředí

Včera v 07:41

Pražští radní odsouhlasili záměr veřejné zakázky na celkovou rekonstrukci táborové základny Kozojedy u Kolína, kterou zřizuje hlavní město Praha a provoz zde zajišťuje Dům dětí a mládeže Jižní Město. Obnova se uskuteční v letošním a příštím roce a financována bude z pražského rozpočtu...

Šestka rozšiřuje kapacity škol

24. června 2022 v 08:47

Školy v Praze 6 letos otevřou 44 prvních tříd, o jednu více než loni. Do prvních tříd zatím přijaly celkem 1114 dětí, další je mohou následovat po vyřešení odkladů školní docházky a dořešení vícečetných žádostí o přijetí. V detašovaných pracovištích je místo i pro...

Praha 6 rozdělí dětem na tábory tři miliony

23. června 2022 v 08:34

Stejně jako v uplynulých letech, i letos před prázdninami spustila Praha 6 program Šestka táborová. Prostřednictvím portálu Aktivní město přispěje rodičům dětí na tábory, příměstské kempy, sportovní soustředění a další prázdninové volnočasové aktivity.

Další články
Nahoru