Dnes Neděle - jasno 14°C
Zítra Pondělí - oblacno 12°C
Neděle 3. 3. 2024
Svátek má Kamil
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pražská kultura

Uzávěrka aktuálního kola scenáristické soutěže Filmové Nadace je 28. února

Renomovaní tvůrci i autoři prvotin mohou přesně do půlnoci předposledního únorového dne přihlásit svá díla do jedné ze dvou kategorií scenáristické soutěže Filmové nadace. Hlavní kategorie je určena všem scenáristům bez rozdílu věku, kategorie Hvězda zítřka pak nabízí příležitost pro začínající autory bez dosud realizovaného scénáře celovečerního filmu, kteří nepřesáhli věk 33 let. Pro vítěze obou kategorií je připraveno 800 tisíc korun.

„Co nejsrdečněji vyzývám všechny autory, aby přihlásili svá díla do aktuálního kola scenáristické soutěže. Zároveň upozorňuji, že jsme zavedli nový a jednodušší způsob podávání žádostí prostřednictvím on-line formuláře. Zájemci ho naleznou přímo na webu nadace. Tímto krokem rozšiřujeme funkčnost našich nových stránek,“ uvedl Martin Chalupský, předseda správní rady Filmové nadace.

Ocenění scenáristé dosud obdrželi šeky v celkové hodnotě téměř 13,3 milionu korun. Za 18 let činnosti nadace bylo podle jejich scénářů natočeno 19 filmů. V loňském roce mohli diváci v kinech zhlédnout další film na základě scénáře podpořeného nadací. Konkrétně to bylo stylové road movie Brutální vedro scenáristy a režiséra Alberta Hospodářského. Snímek získal během závěrečného ceremoniálu na loňském Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary

Zvláštní uznání poroty sekce Proxima, na filmovém festivalu Finále Plzeň pak obdržel Zlatého ledňáčka pro nejlepší celovečerní film. V Cenách české filmové kritiky za rok 2023 je Albert Hospodářský nominován v kategorii Cena innogy pro objev roku. Plakát filmu byl pak nominován v nestatutární ceně Nejlepší filmový plakát v rámci 31. ročníku Český lev.

 „Je radost vidět, že mladí tvůrci nezapomínají na atraktivní vzhled prezentace svého filmu. Protože pouze natočit dobrý film nestačí. Musíte o něm totiž dát také vědět světu,“ poznamenal Martin Chalupský.

Výběrové řízení Filmové nadace se koná jednou ročně a lze do něj zaslat dosud nerealizované scénáře celovečerních hraných filmů. Autoři mohou do soutěže poslat rovněž scénáře, na jejichž zfilmování jsou již domluveni s producentem. Do data uzávěrky aktuálního soutěžního kola ale nesmí být zahájeno jakékoli natáčení, a to včetně předtáček.

Debutující autor, jenž nepřesáhl věk 33 let, si může sám zvolit, ve které kategorii chce soutěžit. Nelze však přihlásit jedno dílo do obou kategorií současně. Soutěžit mohou výhradně autoři s trvalým pobytem v Česku. Tvůrci se nemohou účastnit s jedním dílem opakovaně, a to ani po jeho přepracování. Přihlášené scénáře hodnotí členové výboru nadace bez znalosti jmen autorů, všichni žadatelé mají stejné šance.

Podklady do soutěže, tj. především scénář spojený s autorskou explikací a žádost o poskytnutí nadačního příspěvku, se posílají výhradně elektronicky přes on-line formulář umístěný na webu filmovanadace.cz, kde jsou dostupná i podrobná pravidla pro zasílání prací a další informace o podmínkách pro poskytování nadačních příspěvků.


Autor: TZ, red

La Strada Jiřího Bubeníčka. Premiéra nové inscenace Pražského komorního baletu

Včera v 07:00

Na začátku března bude mít premiéru nové představení Pražského komorního baletu La Strada, strhující příběh o lásce a krutosti z cirkusového prostředí podle stejnojmenného snímku Federica Felliniho. Celovečerní inscenaci pro soubor vytvořili tanečník a choreograf Jiří Bubeníček a výtvarnice Nadina...

Divadlo Na zábradlí v březnu uvede Čechovova Racka

1. března 2024 ve 14:18

V Divadle Na zábradlí se rozjely přípravy nové inscenace. Po dvou úspěšných premiérách autorských počinů Franz a kavka a Uvnitř banánu tentokrát dramaturgická volba míří na klasický titul – Racka od Antona Pavloviče Čechova. Ikonická hra se na Zábradlí vrátí v režijním pojetí Jiřího Havelky po...

Gatteo – Hostivařský session

29. února 2024 v 07:47

Projekt Gatteo – Hostivařský session navazuje na úspěšná hraní v restauraci Karolína a rozšiřuje své působení do další části Prahy 15.

Soused. Hořká komedie ze současnosti s Miroslavem Hanušem a Martinem Donutilem

28. února 2024 v 07:30

Městská divadla pražská uvedou v české premiéře napínavý příběh jednoho zdánlivě náhodného setkání. Hru Soused rakousko-německého scenáristy a spisovatele Daniela Kehlmanna uvede poprvé 16. března divadlo Rokoko.

Březen je měsícem čtenářů

27. února 2024 v 07:37

Březen je tradičně v České republice věnován čtení a knihám. Ani letos tomu u příležitosti Března měsíce čtenářů nebude jinak a Městská knihovna v Praze (MKP) nabízí po celý měsíc akce zaměřené nejen na čtení ale také digitální gramotnost nebo nové...

Nová hra v divadle La Fabrika. Patrik Děrgel a Jiří Štrébl jako odvrácené tváře naší doby

27. února 2024 v 07:33

Tragikomická fraška i znepokojující společenský apel. Steigerwaldova divadelní hra A tak tě prosím, kníže se po 40 letech vrátí na pražská divadelní prkna. Dramatik v ní přesně a s poetikou a humorem sobě vlastním pojmenovává naší dobu. V holešovické La Fabrice zkouší inscenaci v režii Radima...

Julien van Middendorp vystaví svá díla na Malé straně

24. února 2024 v 08:13

Od 5. do 26. března máte možnost navštívit výstavu nizozemského výtvarníka Juliena van Middendorpa v galerii ART 47 na Malé straně. Na výstavě pod názvem „Reactive Mind“ malíř představí svou tvorbu věnovanou různým aspektům lidské zkušenosti, od osobního růstu a odvahy překonávat překážky po...

Pidirevue v Praze 15

23. února 2024 v 09:29

Představení ochotnického divadla seniorů Poslední vlastenecké divadelní je plné známých a oblíbených skladeb od skladatelů Hašlera a Ježka a také z divadla Semafor.

Taneční a divadelní Bazaar Festival má 10 let

21. února 2024 v 10:56

Bazaar Festival slaví 10 let a ke svému výročí pozval na českou divadelní a taneční scénu mladší generaci umělců a umělkyň ze střední a východní Evropy, kteří kladou důraz nejen na výsledné dílo, ale především na samotnou praxi. Tématem letošního ročníku proto jsou odvážné praxe. Zažít je na...

Výstava Kameramani v Portheimce

21. února 2024 v 09:30

Galerie Portheimka od 21. února do 17. března hostí známé české filmové a televizní kameramany v trochu jiné roli, než je známe. Mistři filmové tvorby vás zavedou do světa, který přináší nevšední umělecký zážitek. Ne prostřednictvím filmových okének, ale skrze...

S knihovnou do virtuální reality

21. února 2024 v 07:03

Městská knihovna v Praze zve na konferenci o virtuální realitě (VR), která se bude konat 4. března od 15 hodin v pobočce Petřiny (U Petřin 1/2511, Praha 6). Nabídne workshopy a tematické přednášky významných osobností české VR scény. 

Winternitzova vila: Kukal Quartet

20. února 2024 v 15:00

Ve čtvrtek 7. března se můžete ve Winternitzově vile těšit na vystoupení Kukal Quartet.

Balady o polích a horách

20. února 2024 v 15:00

Slovenský institut v Praze zve na vernisáž výstavy v kurátorské koncepci českého galeristy Jana Čejky, na níž představí svá díla spjata s krajinou tří významní slovenští umělci – malíři Tomáš Žemla a Rastislav Podoba a sochař Andrej Haršány.

Další články
Nahoru