dnes
Neděle - prehanky-snih
3°C
zítra
Pondělí - zatazeno
1°C
pozítří
Úterý - snih
0°C
Už zase tečou! Do fontán a pítek se vrátila voda
Fontána u Mánesova mostu. Foto: autor

Už zase tečou! Do fontán a pítek se vrátila voda

Osvěžit se u pítek a fontán mohou od začátku května opět po půlroční přestávce Pražané a návštěvníci metropole. V provozu budou tato zařízení opět do října, kdy se uloží k zimnímu spánku.

Technická správa komunikací hl. města Prahy (TSK) zprovoznila ve středu 1. května všechny fontány a pítka, které má své správě. „Naše fontány a pítka jsou v provozu od května do října. Ročně nás jejich údržba a provoz stojí řádově statisíce korun,“ podotkl tiskový mluvčí Tomáš Mrázek, podle kterého se TSK na území metropole stará o dvanáct fontán a pítek, které v loňském roce spotřebovaly přes pět tisíc m3 vody. 

Nejvíce vody proteklo fontánami u Mánesova mostu, a to téměř tisíc m3. Označení „nejžíznivější pítko“ si vysloužilo pítko u Dětského domu, kde spotřeba vody dosáhla 1 520 m3. Naopak nejméně vody si vyžádalo pítko Ungelt, a to pouhých deset m3.

Všechna pítka a fontány, které jsou napájeny vodou z veřejné vodovodní sítě, prochází pravidelnými kontrolami. Například u pítek dochází třikrát týdně k vyčištění odpadních mřížek a otvorů či ke kontrole a seřízení optimální výšky tryskající vody.

Nejzajímavější fontány a pítka

Pítko Dětský dům – je umístěno u ústí Havířské ulice na pěší zónu ulice Na Příkopě. Kulaté těleso pítka z leštěného kamene je osazeno na zaoblený válcovitý základ. Nad tělesem se centrálně tyčí nerezové madlo složené ze silnějšího sloupku a čtyř kruhových obručí orientovaných ve směru světových stran. Voda do pítka je přiváděna čtyřmi nerezovými tryskami vystupujícími ze dna tělesa pítka. Ve vzdálenosti asi 4 m od pítka je podzemní vodoměrná šachta.

Pítko Ungelt – je umístěno v prostoru Týnského dvora – Ungelt. Bylo postaveno v roce 1996 jako součást rekonstrukce tohoto dvora. Těleso pítka tvoří mramorový sloup se čtvercovým základem. Na horním kraji sloupu je umístěna kruhová miska, z níž vyčnívá tryska ve tvaru kruhu.

fontana-manesuv-most-nahled Fontány Mánesův most – nacházejí se na náměstí Jana Palacha po obou stranách pravého předmostí Mánesova mostu. Obě fontánky podle návrhu Emanuela Halmana vyrostly současně s výstavbou mostu v letech 1911–14. Při rekonstrukci Mánesova mostu v roce 1998 byly současně rekonstruovány i obě fontánky. Oběhový režim je zajištěn provozem podzemními strojovnami s čerpadly a měřícím zařízením, zatímco nad terénem je vybudován žulový ozdobný přepadový bazén, z něhož přetéká voda do spodního akumulačního bazénu.


Autor: Renata Rákosová
Další články
Nahoru