Dnes Pátek - zatazeno 10°C
Zítra Sobota - zatazeno 4°C
Pátek 26. 2. 2021
Svátek má Dorota
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Už vám nezbylo místo na záhonech? Využijte kompost, některé zelenině to vyloženě prospěje
V červenci už ani není kompostér vidět, zakryly ho listy dýně Hokkaido (uprostřed). Vpravo na snímku roste na opoře ze sušáku na prádlo okurka, vlevo bujně plodí cuketa. A zbylo místo i na meloun. Foto: JP

Už vám nezbylo místo na záhonech? Využijte kompost, některé zelenině to vyloženě prospěje

Především na malých zahrádkách ve městech nastává s pokročilým jarem problém. Plány pěstovat další plodiny zůstávají, místo na jejich realizaci už ne. Pokud se to týká i vás, ale máte k dispozici alespoň částečně zaplněnou kompostovací ohradu, zkuste ji osadit zeleninou. Některé druhy výhřevnost a výživnost tohoto místa ocení a porostou jako z vody. Tedy v tomto případě by se slušelo spíše říct, jako z kompostu. 

Dýně Hokkaido

Kompostér můžete osadit různými okrasnými dýněmi, ale proč nevysadit dýni, která bude nejen atraktivní, ale navíc jedlá? Takových druhů je vícero, vyzkoušejte třeba dýni Hokkaido. Semena si buď můžete zakoupit, nebo si schovat z plodů, které jste použili v kuchyni. Semena neztrácí klíčivost ani po letech. Mimochodem, proto není moc praktické vnitřky dýní, které nespotřebujete při vaření nebo pečení, vyhodit do kompostu. Za dva za tři roky, až použijete vyzrálý kompost na záhony, budou vám z nich vyrůstat malé rostlinky dýní. Naštěstí se tento „plevel“ dá dobře vytáhnout.

Dýně Hokkaido roste a plodí velice bujně. A speciálně z výživné půdy kompostu klidně jedna rostlina vyroste do délky i deseti metrů. Semena vám vyklíčí během pár dní. Kolem malých rostlinek je praktické položit suchou slámu, pokud máte možnost si ji sehnat. Stačí pár hrstí, které ztíží cestu plzákům, kteří by si na mladé sazeničce pochutnali. Proto je lepší vysadit po deseti centimetrech pár semínek. Kdybyste o jednu dvě rostlinky přišli, budete mít další.

Hokkaido můžete nechat „táhnout“ po zemi, svými „zelenými úchytkami“ se rádo bude plazit i po plotu. Velké žluté květy nabízí při růstu pěknou podívanou, speciálně, když do nich vlítne včela.  

Dýni často zalévejte. Čím vydatnější bude zálivka, tím bude růst a dozrávání plodů rychlejší. Plody jsou většinou oranžové, někdy žluté. Sklízet je můžete postupně, dobře se skladují. Než ale v tmavém sklepě, lépe jim bude v obýváku. Poslouží jako zajímavá dekorace. Ve sklepě by vám mohly plody zplesnivět, když je necháte v zahradní chatce, v zimě zmrznou. Takové riziko můžete snížit přikrytím dekou. Dýně vám vydrží až do jara. Čím starší, tím je sladší.

Okurky

Pěstovat na kompostu můžete i okurky nakládačky. Stejně jako dýně je můžete sázet až nyní po zmrzlých. Času, aby vyrostly a už v červenci plodily, mají dost. Pokud chcete zvýšit výnosnost, udělejte si v kompostu nějakou oporu. Vhodně poslouží třeba již vyřazený sušák. Fantazii se meze nekladou. Okurka se po nízké opoře ráda poplazí a nasadí více plodů. A v neposlední řadě se tak sníží riziko plísně v reakci na zalévání. Budete totiž moci vodu lít účelně ke kořenům, ne na listy, což okurky nemají rády.

Cuketa

Ideální pro pěstování na kompostu je cuketa. Stejně jako okurky a dýně ocení i tato rostlina jeho teplé a výživné zázemí. I zde se vyplatí okolí rostliny mulčovat slámou, nebo pokud ji nemáte, alespoň usušenou trávou. Rozměrné plody cuket díky tomu nebudou uhnívat. Kolem mladé rostlinky cukety můžete dát nějakou mechanickou ochranu proti slimákům. Třeba několikalitrová plastová nádoba, kterou v polovině seříznete, se jeví jako praktické řešení.

Brambory na slámě nebo trávě

brambory-slama Na malých zahrádkách se spousta lidí z důvodu nedostatku místa vyhne pěstování brambor, které se rády „roztahují“. Ale není nad to si v létě vychutnat vlastní vypěstované brambory, třeba jen s máslem a solí. Proto si zkuste alespoň pár rostlin vypěstovat na kompostéru. Na jeho vrch vyskládejte alespoň 20 až 30 centimetrů slámy nebo usušené trávy.

A do spodní vrstvy položte brambory s malými klíčky, nebo alespoň s jejich zárodky. A občas během růstu zalévejte. O více se starat nemusíte. Po dvou třech týdnech ukážou první listy. A můžete se pak už jen s dalšími členy rodiny sázet, jak velká bude na přelomu léta a podzimu sklizeň. Jak kdy, nečekejte zázraky, ale pár brambor to určitě bude. A za tu (ne)námahu to stojí.


Začátkem března nepoteče voda v ulicích Libně

Včera v 10:39

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Úpravy severní části Roztylského náměstí přinesou workoutové sportoviště

24. února 2021 ve 22:39

Praha 4 letos chystá několik investic do veřejného prostranství, informoval mluvčí městské části Jiří Bigas.

Květnaté louky, herní i cvičební prvky, pojmenování veřejných prostranství. Projekt PinCity Prahy 4 se líbí

24. února 2021 v 09:45

Před více než měsícem spustila městská část Praha 4 na webové adrese praha4.pincity.cz zcela novou nepolitickou platformu. Za krátkou dobu zde občané k 55 projektům radnice umístili více než 85 pomyslných připínáčků, tedy svých konkrétních návrhů pro zlepšení životního prostředí a místní rozvoj...

Radlice: Obyvatelé oceňují školství a údržbu zeleně, vadí jim nedostatečná infrastruktura pro cyklisty

22. února 2021 ve 20:58

Praha 5 uspořádala loni na podzim mezi obyvateli anketu zaměřenou na spokojenost s životem v této městské části. Do hlasování se během tří týdnů zapojilo bezmála 2 300 místních. Výsledky ankety jsou jedním z analytických výstupů Strategie rozvoje MČ Praha 5 2030+. Ke zpracování dlouhodobého plánu...

Před 98 lety zemřel Alois Rašín

21. února 2021 v 11:12

Od smrti prvního československého ministra financí Aloise Rašína, který podlehl následkům atentátu, ve čtvrtek uplynulo 98 let. Busta ministra financí, který stál za úspěšnou měnovou reformou, se nachází v prostorách úřadu druhé městské části. Jeho památku uctil místostarosta Prahy...

Další články
Nahoru