Dnes Neděle - skorojasno 14°C
Zítra Pondělí - prehanky-dest 15°C
Pondělí 17. 5. 2021
Svátek má Aneta
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Už vám nezbylo místo na záhonech? Využijte kompost, některé zelenině to vyloženě prospěje
V červenci už ani není kompostér vidět, zakryly ho listy dýně Hokkaido (uprostřed). Vpravo na snímku roste na opoře ze sušáku na prádlo okurka, vlevo bujně plodí cuketa. A zbylo místo i na meloun. Foto: JP

Už vám nezbylo místo na záhonech? Využijte kompost, některé zelenině to vyloženě prospěje

Především na malých zahrádkách ve městech nastává s pokročilým jarem problém. Plány pěstovat další plodiny zůstávají, místo na jejich realizaci už ne. Pokud se to týká i vás, ale máte k dispozici alespoň částečně zaplněnou kompostovací ohradu, zkuste ji osadit zeleninou. Některé druhy výhřevnost a výživnost tohoto místa ocení a porostou jako z vody. Tedy v tomto případě by se slušelo spíše říct, jako z kompostu. 

Dýně Hokkaido

Kompostér můžete osadit různými okrasnými dýněmi, ale proč nevysadit dýni, která bude nejen atraktivní, ale navíc jedlá? Takových druhů je vícero, vyzkoušejte třeba dýni Hokkaido. Semena si buď můžete zakoupit, nebo si schovat z plodů, které jste použili v kuchyni. Semena neztrácí klíčivost ani po letech. Mimochodem, proto není moc praktické vnitřky dýní, které nespotřebujete při vaření nebo pečení, vyhodit do kompostu. Za dva za tři roky, až použijete vyzrálý kompost na záhony, budou vám z nich vyrůstat malé rostlinky dýní. Naštěstí se tento „plevel“ dá dobře vytáhnout.

Dýně Hokkaido roste a plodí velice bujně. A speciálně z výživné půdy kompostu klidně jedna rostlina vyroste do délky i deseti metrů. Semena vám vyklíčí během pár dní. Kolem malých rostlinek je praktické položit suchou slámu, pokud máte možnost si ji sehnat. Stačí pár hrstí, které ztíží cestu plzákům, kteří by si na mladé sazeničce pochutnali. Proto je lepší vysadit po deseti centimetrech pár semínek. Kdybyste o jednu dvě rostlinky přišli, budete mít další.

Hokkaido můžete nechat „táhnout“ po zemi, svými „zelenými úchytkami“ se rádo bude plazit i po plotu. Velké žluté květy nabízí při růstu pěknou podívanou, speciálně, když do nich vlítne včela.  

Dýni často zalévejte. Čím vydatnější bude zálivka, tím bude růst a dozrávání plodů rychlejší. Plody jsou většinou oranžové, někdy žluté. Sklízet je můžete postupně, dobře se skladují. Než ale v tmavém sklepě, lépe jim bude v obýváku. Poslouží jako zajímavá dekorace. Ve sklepě by vám mohly plody zplesnivět, když je necháte v zahradní chatce, v zimě zmrznou. Takové riziko můžete snížit přikrytím dekou. Dýně vám vydrží až do jara. Čím starší, tím je sladší.

Okurky

Pěstovat na kompostu můžete i okurky nakládačky. Stejně jako dýně je můžete sázet až nyní po zmrzlých. Času, aby vyrostly a už v červenci plodily, mají dost. Pokud chcete zvýšit výnosnost, udělejte si v kompostu nějakou oporu. Vhodně poslouží třeba již vyřazený sušák. Fantazii se meze nekladou. Okurka se po nízké opoře ráda poplazí a nasadí více plodů. A v neposlední řadě se tak sníží riziko plísně v reakci na zalévání. Budete totiž moci vodu lít účelně ke kořenům, ne na listy, což okurky nemají rády.

Cuketa

Ideální pro pěstování na kompostu je cuketa. Stejně jako okurky a dýně ocení i tato rostlina jeho teplé a výživné zázemí. I zde se vyplatí okolí rostliny mulčovat slámou, nebo pokud ji nemáte, alespoň usušenou trávou. Rozměrné plody cuket díky tomu nebudou uhnívat. Kolem mladé rostlinky cukety můžete dát nějakou mechanickou ochranu proti slimákům. Třeba několikalitrová plastová nádoba, kterou v polovině seříznete, se jeví jako praktické řešení.

Brambory na slámě nebo trávě

brambory-slama Na malých zahrádkách se spousta lidí z důvodu nedostatku místa vyhne pěstování brambor, které se rády „roztahují“. Ale není nad to si v létě vychutnat vlastní vypěstované brambory, třeba jen s máslem a solí. Proto si zkuste alespoň pár rostlin vypěstovat na kompostéru. Na jeho vrch vyskládejte alespoň 20 až 30 centimetrů slámy nebo usušené trávy.

A do spodní vrstvy položte brambory s malými klíčky, nebo alespoň s jejich zárodky. A občas během růstu zalévejte. O více se starat nemusíte. Po dvou třech týdnech ukážou první listy. A můžete se pak už jen s dalšími členy rodiny sázet, jak velká bude na přelomu léta a podzimu sklizeň. Jak kdy, nečekejte zázraky, ale pár brambor to určitě bude. A za tu (ne)námahu to stojí.


Krčská nemocnice zprovozní nové porodní pokoje domácího typu

Včera v 08:35

Fakultní Thomayerova nemocnice příští týden slavnostně otevře nové porodní pokoje domácího typu s vlastním sociálním zařízením. Cílem rekonstrukce bylo umožnit budoucím maminkám porod v komfortním a v domácím prostředí, ve kterém je kladen důraz na soukromí a individuální...

Petřínská rozhledna se dnes rozsvítí do modré a bílé barvy

15. května 2021 v 18:04

Petřínská rozhledna se dnes v souvislosti s událostmi na východním pobřeží Středozemního moře rozsvítí do barev Izraelské národní vlajky. Praha tak chce vyjádřit solidaritu lidem žijícím v oblasti Izraele a Pásma Gazy, kde mezi oběma stranami v posledních týdnech stále eskaluje napětí. V jádru...

Strom v Riegrových sadech je zasažen vnitřní hnilobou

15. května 2021 v 06:46

V rámci pravidelné plošné kontroly a ošetřování vzrostlých dřevin v parcích a na veřejných dětských hřištích Prahy 2 byl zjištěn havarijní stav jednoho z javorů u dětského hřiště v Riegových sadech.

Zavítejte do severoamerické prérie nebo na Kypr

14. května 2021 v 10:39

Botanická zahrada hl. m. Prahy během uzavření pro návštěvníky připravila řadu novinek. V Horní zahradě, která se rozprostírá za vstupem ze Sídliště Bohnice, nově příchozí najdou expozici „prérie“, která je věnována trvalkám Severní Ameriky. Nedaleko odtud, v Lese, jsou také umístěné trvalky...

Informační stezka představuje projekty plánované v lokalitě Skalka

14. května 2021 v 09:13

Drážní promenáda, nová železniční zastávka u Depa Hostivař, park nebo tramvajová smyčka. Nejen tyto projekty výrazně ovlivní život obyvatel Skalky, jedné z lokalit desáté městské části. Vršovická radnice pro ně vytvořila informační stezku tvořenou šesti promopanely, které jim přímo v terénu...

Praha 1: K čemu bude sloužit dům v Truhlářské ulici?

13. května 2021 v 16:40

Rekonstrukce historického domu v Truhlářské 8 se blíží ke konci.

PVK: Ve dvacátém týdnu nepoteče voda v těchto ulicích

13. května 2021 v 16:02

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací. 

Praha 8: Vydejte se po stopách Anthropoidu

13. května 2021 v 07:44

Každoroční připomenutí vyvrcholení operace Anthropoid – aktu pomsty na katovi českého národa Reinhardu Heydrichovi v ulici V Holešovičkách tentokrát obohatí stejnojmenná QR bojová hra.

Místo vysočanského blešáku vyroste čtvrť se školami a sportovišti

12. května 2021 ve 21:36

Bleší trhy U Elektry ve Vysočanech, rozkládající se na ploše větší než 50 000 metrů čtverečních, jsou v provozu od června 2016. Největší obchod s použitým zbožím v České republice je však trnem v oku některým rezidentům a s jejich existencí v budoucnu nepočítá ani vysočanská...

Další články
Nahoru