dnes
Středa - obcasny-dest
4°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
5°C
pozítří
Pátek - snih-dest
4°C
Už to do mě nervete, potřebuji se vyprázdnit. Před radnicí stojí na zkoušku chytrý solární koš
Před radnicí Prahy 1 ve Vodičkově ulici je na zkoušku moderní koš. Foto: archiv

Už to do mě nervete, potřebuji se vyprázdnit. Před radnicí stojí na zkoušku chytrý solární koš

Před úřadem Městské části Praha 1 se objevila novinka – odpadkový koš BigBelly. Jde o odpadkový koš, který je ve světě již běžně používán. Je vhodný zejména do zatížených oblastí, na pěší i turistické zóny, vlaková a autobusová nádraží či třeba parky. Vedení Prahy 1 bude nyní usilovat o jeho umístění i do ulic centrální městské části. 

Koše BigBelly mají vlastní napájení formou solárního panelu a je v nich zabudován lis spolu s komunikační jednotkou. Na portálu jsou tak online k dispozici údaje jako je například zaplněnost košů či skutečný svoz odpadu.

Mezi výhody těchto košů patří především redukce svozu odpadu a nákladů s tím spojených, omezení nepříjemného zápachu v oblasti košů a také lepší udržování čistoty v jejich okolí.

bigbelly-richard-bures-nahled

Richard Bureš a BigBelly

„O těchto koších se jen dlouho mluvilo, a protože si myslím, že je potřeba, aby lidé viděli koš v praxi, rozhodl jsem se konat na vlastní pěst a několik košů jsem si pronajal jako fyzická osoba,“ vysvětlil původ koše před úřadem Městské části Praha 1 místostarosta pro dopravu a informatiku Richard Bureš.

Během dvou týdnů dojde k dalším zkušebním instalacím košů, které poslouží sloužit k ověření jejich funkčnosti. Budou umístěny do historické ulice, parku a před obchodní centrum.

„Budeme také čekat na reakce občanů, kterých se tyto změny bezprostředně týkají. Pokud koše v této prvotní zkoušce obstojí, prosadíme jejich další rozšíření,“ dodal místostarosta Richard Bureš.


Další články
Nahoru