Dnes Neděle - oblacno 10°C
Zítra Pondělí - obcasny-dest 3°C
Neděle 11. 4. 2021
Svátek má Izabela
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Už roky se nedaří najít někoho, kdo opraví historický kolotoč. Firmy nemají o práci na kulturní památce zájem
Koně v Letenském kolotoči před opravou. Nyní čekají na zprovoznění kulturní památky. Foto(3x): archiv NTM

Už roky se nedaří najít někoho, kdo opraví historický kolotoč. Firmy nemají o práci na kulturní památce zájem

Letenský paradox. Klidně tak by se dal nazvat stav, ve kterém se nachází historický kolotoč na Letné, který pochází z 19. století. Zatímco dvacet koní je už dlouho opraveno, stále se nedaří najít někoho, kdo by zrekonstruoval samotnou kulturní památku. Podle původních plánů to mělo být naopak, nejdřív kolotoč, pak koně.

„Aktuálně se připravuje vypsání v pořadí již pátého zadávacího řízení na dokončení obnovy kolotoče a současně proběhla další jednání s dodavateli. Pokud by byl tentokrát výběr dodavatele úspěšný, je reálné dokončení obnovy kolotoče v druhém pololetí 2021,“ sdělila serveru Pražský patriot Jana Dobisíková z PR oddělení Národního technického muzea (NTM), které kolotoč vlastní.

lkolotoc-letna-nahled Do roku 2018 se podařila oprava součástí interiéru nejstaršího podlahového kolotoče v Evropě včetně 20 figur koní, které byly obnoveny původní technologií a vystaveny v muzeu. Problém nastal s opravou stavby kolotoče. Hlavně z důvodu nezájmu vhodných dodavatelů a některých omezení vyplývající ze zákona o zadávání veřejných zakázek.

V prvním otevřeném zadávacím řízení v roce 2016 podal nabídku na obnovu stavby kolotoče jediný dodavatel, se kterým musela být ukončena smlouva v závěru roku 2017 v důsledku nedostatků v projektové dokumentaci.

Zároveň se zjistilo, že stavba je ve výrazně horším stavu, než se při zpracování projektu původně předpokládalo. Po přepracování projektové dokumentace se v letech 2018 až 2019 uskutečnila celkem tři otevřená zadávací řízení na výběr dodavatele na dokončení obnovy stavby kolotoče.

Předpokládaná hodnota zakázky byla vždy 5,5 milionu korun bez DPH. Všechna řízení byla neúspěšná, nebyla při nich podána žádná nabídka. NTM se proto rozhodlo, že zkusí jít cestou zadání zakázky na přímo. Oslovilo celkem sedm potenciálních dodavatelů, předpokládaná hodnota zakázky byla opět 5,5 milionu.

Zájem? Opět minimální, nabídku podala jen jedna společnost, jejíž nabídková cena však překročila původně předpokládanou cenu o 58 procent. „Po konzultacích s Ministerstvem kultury, které je poskytovatelem dotace, nebyla nabídka přijata a zadávací řízení muselo být zrušeno a bylo rozhodnuto vypsat nové otevřené zadávací řízení,“ popsala Dobisíková patálie se sháněním někoho, kdo legendární kolotoč konečně opraví.

Prohlédněte si legendární kolotoč na Letné (nejen) zevnitř

Muzeum podle informací serveru Pražský patriot aktuálně připravuje vypsání v pořadí již pátého zadávacího řízení na dokončení obnovy kolotoče a již proběhla další jednání s dodavateli. I kdyby se nakonec podařilo někoho najít, kolotoč nebude fungovat ještě minimálně rok. A to přitom původní ambicí bylo, že začne vozit děti v létě nebo na podzim 2018.

Celkové náklady na opravu Letenského kolotoče budou nakonec určitě vyšší, než 5,5 milionu korun bez DPH, z nichž polovinu pokryje zmíněná dotace z ministerstva a zbytek uhradí NTM ze svých zdrojů.

K sumě za opravu kolotoče bude potřeba v konečném účtování přičíst 7,2 milionu korun. což jsou náklady na etapu, která zahrnuje opravy vnitřního zařízení a figur koní. V rámci veřejné sbírky na tuto etapu se podařilo vybrat 1,8 milionu korun. Celkem 800 tisíc se sešlo na transparentním účtu, 600 tisíc dal Nadační fond Avast a částkou 400 tisíc přispěl pražský magistrát.

kolotoc-letna-opraveny-blesk Dvě desítky koní různých velikostí již byly opraveny, stejně jako několik rytířů z papírmaše a autíček. Oprava koní byla velmi náročná, zapojila se různá specializovaná pracoviště, kde byly koně opraveny technikami, pomocí kterých byly před více než 100 lety postaveny.

Většina z koní byla v tak špatném stavu, že vyžadovala opravu vlastní dřevěné konstrukce, těla byla vytvořena z tvarově upravených jutových pytlů vyplněných slámou a africkou travou, potažena jsou koňskou kůží dovezenou z Francie. Kromě čtyř koní – Poly, Flora, Blesk a Šemík – má „stádo“ nová sedla.

Uvnitř koní se dochovaly zajímavé památky na minulost – novinové články z roku 1923 a 1937, mince z doby monarchie a historické vstupenky, například do Parku kultury a oddechu Julia Fučíka Praha 7 (dnešní Výstaviště Praha).

Letenský kolotoč je unikátní památka, která byla postavena v roce 1892 a dva roky stála na Vinohradech. Pak majitel kolotoč přemístil na Letnou, kde fungoval do roku 2006, kdy musel být provoz kvůli havarijnímu stavu spouštěcího mechanismu a zabezpečovacího zařízení zastaven. 


Praha 15: Třetí ročník Participativního rozpočtu

Dnes v 19:12

Od pondělí 19. dubna mohou obyvatelé patnácté městské části podávat své návrhy do 3. ročníku Participativního rozpočtu Prahy 15.

Nová klubovna pro skauty z Prahy 8

Včera v 08:12

Klubovna pro skauty z Prahy 8 se v současné době dokončuje v areálu mateřské školy Dolákova. Skauti budou mít k dispozici zázemí k tvůrčím aktivitám včetně kuchyňky. Klubovna byla jedna z priorit radnice osmé městské části, i když cesta k vybudování nebyla...

Praha 5 chystá vlastní geoportál. Vyhledá hřiště, školy nebo volební místnosti

8. dubna 2021 v 07:36

Praha 5 plánuje spustit vlastní geoportál, interaktivní mapu, která občanům pomůže lépe se orientovat na území městské části a zjednoduší i řešení problémů v různých oblastech života.

Praha 8 nabízí granty pro rok 2021

7. dubna 2021 v 17:21

Spolky a organizace v osmé městské části mohou získat finanční příspěvek v oblastech sport, volný čas, kultura a sociální oblast. Celkově je na všechny oblasti vyčleněno 13 milionů korun.

Výzkum: Jak se na Palmovce cítíme a jak ji vnímáme

7. dubna 2021 v 07:52

To byly základní otázky sociologicko-antropologického výzkumu, který pomůže osmé městské části při plánování dalších kroků pro zklidnění a modernizaci Palmovky.

Další články
Nahoru