Dnes Pondělí - prehanky-snih 2°C
Zítra Úterý - prehanky-snih 3°C
Pondělí 30. 1. 2023
Svátek má Robin
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Už přes 200 autovraků zmizelo od loňského roku z Prahy 10
Jeden z nyní již odstraněných vraků z ulici desáté městské části. Foto: P10

Už přes 200 autovraků zmizelo od loňského roku z Prahy 10

Od loňského roku zmizelo z ulic v Praze 10 přes 200 vraků a dlouhodobě odstavených vozidel bez technické prohlídky. Za městkou část o tom informoval její mluvčí Jan Hamrník. Lepší možnost odtahů umožnila novela zákona, která vstoupila v platnost loni na jaře.

Mezi lety 2016 a 2019 bylo podle informací radnice v Praze 10 odtaženo pouze 15 vozů, od roku 2020 doposud to je už 109 aut.

„Díky tomu, že jsme vraky začali viditelně odtahovat, objevil se ještě jeden kýžený efekt. Spoustu z nich odstraňují sami jejich majitelé, protože pochopili, že to tvrdě řešíme. Jsem moc rád, že když jsme ukázali, že vraky tolerovat nebudeme, tak to občané pochopili,“ uvedl místostarosta Prahy 10 pro dopravu a parkování Martin Sekal (ODS).

Výrazně vyšší efektivita v „čištění veřejného prostoru“ souvisí s novelou zákona o pozemních komunikacích, jež vstoupila v platnost na konci loňského dubna.

„Mimo komunikace se nyní mohou odstraňovat i vozidla, která mají ,pouze´ déle než šest měsíců neplatnou technickou prohlídku. Dříve bylo možné z komunikací odstranit výhradně vraky, které jsou v zákoně definovány jako vozidla z technického hlediska zjevně nezpůsobilá k provozu, a této definici neodpovídala drtivá většina i roky odstavených vozů,“ pokračoval místostarosta.

Jen za polovinu letošního roku bylo z území Prahy 10 odtaženo pětačtyřicet nepojízdných aut. „Očekávám, že počet bude skokově narůstat. Správa služeb hl. města Prahy řeší každý měsíc desítky nových podnětů. Od samotných občanů jich přišlo 279,“ dodal Martin Sekal.

Celkem bylo od loňského jara do poloviny letošního července nahlášeno 734 vozidel k prošetření, zda splňují podmínky zákona, a mohou být odtažena. Ta, která už jsou v řešení, označí městská část speciální samolepkou, aby je už lidé nemuseli hlásit.

Odtahy v metropoli zajišťuje městská příspěvková organizace Správa služeb hlavního města Prahy. Podle loňské novely vlastník komunikace nejprve vyzve provozovatele automobilu s déle než půl roku propadlou STK k tomu, aby vozidlo podrobil technické prohlídce, nebo je odstavil jinam. Pokud dva měsíce nereaguje, je vůz na náklady města odstraněn.

Provozovatel také dostane informaci, kde si může automobil vyzvednout. V případě, že by o vozidlo nejevil zájem, vlastník komunikace je může vydražit nebo zlikvidovat. U vraků to funguje podobně.


Autor: red

Pro Euroklíč na radnici Prahy 9

26. ledna 2023 v 19:10

Euroklíč je speciálně upravený univerzální klíč, který je určen pro osoby se sníženou schopností pohybu a orientace. Slouží k otevření veřejně přístupných sociálních zařízení, výtahů, schodišťových plošin a podobných zařízení.

Praha 13 rozšířila ZŠ Mezi Školami o dvě třídy

25. ledna 2023 ve 22:44

Ve Fakultní základní škole Mezi Školami v Praze 13 vznikly dvě nové třídy pro zhruba 40 předškoláků. Radnice z nevyužitých prostor vytvořila moderní třídy i zázemí, na stavební úpravy dala deset milionů korun. Informovala o tom mluvčí městské části Lucie...

Praha 1 by měla ze Sberbanky získat zpět téměř všechny peníze

25. ledna 2023 ve 22:10

Radnice Prahy 1 je na dobré cestě získat zpět 93 až 100 procent finančních prostředků, které měla před válkou na Ukrajině uloženy ve Sberbank CZ. Informovali o tom zástupci vedení první městské části.

Další články
Nahoru