Dnes Sobota - obcasny-dest 2°C
Zítra Neděle - snih 3°C
Sobota 23. 1. 2021
Svátek má Zdeněk
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Už i Česko má první případy nákazy novým koronavirem, dva lidé jsou izolováni v pražské nemocnici
Nakažení pacienti jsou v izolaci v Nemocnici na Bulovce. Foto: Martin Šalek

Už i Česko má první případy nákazy novým koronavirem, dva lidé jsou izolováni v pražské nemocnici

Česko má první tři potvrzené případy nákazy způsobené novým typem koronaviru. Jeden muž s pozitivním testem je v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem, další dva lidé leží v pražské Nemocnici Na Bulovce. Stejně jako v Ústí se jedná o muže české národnosti, druhý pražský případ se týká americké studentky. Všichni přicestovali do Česka z Itálie. Jejich stav je podle lékařů dobrý a neodpovídá těžkému průběhu nemoci.

Ačkoli jsou výsledky vyšetření podle ředitele Státního zdravotního ústavu (SZÚ) Pavla Březovského s velkou pravděpodobností přesné, přezkoumá je laboratoř v Berlíně, sdělil na dnešní odpolední tiskové konferenci ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

V Praze je hospitalizován Čech, který byl na konferenci na univerzitě v italském Udine, a Američanka, která studuje v Miláně. V Česku je s kamarádkou z Ekvádoru, která vykazuje symptomy, ale její test byl negativní. Muž hospitalizovaný v Ústí byl s rodinou v Itálii. Rodina je nyní v karanténě. Všichni pacienti s pozitivními testy jsou izolováni na infekčních odděleních, uvedl Vojtěch.

Ministr Vojtěch uvedl, že lidé by měli zvážit cesty do rizikových regionů, pokud nejsou nezbytné. Především v severní Itálii podle něj existuje riziko nákazy. Stejnou výzvu veřejnosti již dříve několikrát zopakoval ministerský předseda Andrej Babiš (ANO).

Uzavření hranic Česka ministr Vojtěch vyloučil, šíření onemocnění by to prý nezastavilo, maximálně zpomalilo. Navíc by pravděpodobně došlo ke kolapsu dopravy.

O nových případech nákazy informovaly dnes i okolní země. V Německu se počet infikovaných oproti sobotě takřka zdvojnásobil na 117 případů. Rakousko ohlásilo čtyři nově nakažené a celkově 14 případů.

Hygienická stanice hlavního města Prahy dnes zprovoznila druhou informačně-poradenskou telefonickou ke koronaviru pro Pražany. Až do odvolání jsou k dispozici tato čísla: dosavadní 773 782 856 a nové 773 782 850. Prodloužena je jejich provozní doba, a to od 9 do 20 hodin.

Infolinky pražské hygieny jsou určeny především těm, kteří se vracejí z pobytu v rizikových oblastech výskytu koronaviru v Itálii. Linka 773 782 856 byla zprovozněna v sobotu a odborní zaměstnanci hygienické stanice vyřídili na 500 hovorů. Podle hygieniků přibližně 80 procent hovorů tvořily dotazy Pražanů vracejících se z jarních pobytů v lyžařských oblastech Itálie.  

Veškeré informace týkající se problematiky koronaviru Hygienická stanice hl. m. Prahy průběžně zveřejňuje zde: http://www.hygpraha.cz/obsah/koronavirus506_1.html.


Linka pro sluchově postižené pomůže s registrací k očkování

Dnes v 09:40

Na bezplatnou informační linku 800 160 166 mohou volat osoby se sluchovým postižením. Operátoři ŽIVOTa 90 každý den od 8 do 16 hodin pomohou s registrací k očkování v Centrálním rezervačním systému.

Praha 2 má naočkovaných dalších 240 seniorů

Včera ve 20:25

Radnice Prahy 2 pokračuje v úspěšné pomoci s očkováním seniorů 80+, kteří se radnici ozývají na infolinku. Během týdne se podařilo naočkovat ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze – VFN téměř 400 z nich, tedy téměř pětinu všech seniorů v Praze 2.

Hořel částečně devastovaný byt

Včera ve 14:40

Hodinu a dvanáct minut po dnešní půlnoci zasahovali profesionální a dobrovolní hasiči u požáru bytu obytného domu v suchdolské ulici K Háji.

Metropole chce jednat s ministrem zdravotnictví Blatným o postupu při očkování

Včera ve 13:56

Vedení hlavního města chce jednat s ministrem zdravotnictví Janem Blatným (za ANO) a zástupci ministerstva o postupu při očkování proti nemoci covid-19.

Nově odhalených případů covidu v Praze je opět méně

Včera ve 13:46

V Praze ve čtvrtek laboratoře potvrdily 651 pozitivních testů na onemocnění covid-19. V mezitýdenním srovnání je to zhruba o 80 případů méně a proti středě je denní nárůst nižší asi o 140.

Praha 3 může očkovat v Nemocnici Sv. Kříže

21. ledna 2021 v 07:03

Radnice Prahy 3 zajistila ve spolupráci Nemocnicí Sv. Kříže očkovací místo, kde lze naočkovat až 100 až 400 osob denně. 

Další články
Nahoru