dnes
Pondělí - zatazeno
11°C
zítra
Úterý - oblacno
16°C
pozítří
Středa - skorojasno
17°C
Už i Česko má první případy nákazy novým koronavirem, dva lidé jsou izolováni v pražské nemocnici
Nakažení pacienti jsou v izolaci v Nemocnici na Bulovce. Foto: Martin Šalek

Už i Česko má první případy nákazy novým koronavirem, dva lidé jsou izolováni v pražské nemocnici

Česko má první tři potvrzené případy nákazy způsobené novým typem koronaviru. Jeden muž s pozitivním testem je v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem, další dva lidé leží v pražské Nemocnici Na Bulovce. Stejně jako v Ústí se jedná o muže české národnosti, druhý pražský případ se týká americké studentky. Všichni přicestovali do Česka z Itálie. Jejich stav je podle lékařů dobrý a neodpovídá těžkému průběhu nemoci.

Ačkoli jsou výsledky vyšetření podle ředitele Státního zdravotního ústavu (SZÚ) Pavla Březovského s velkou pravděpodobností přesné, přezkoumá je laboratoř v Berlíně, sdělil na dnešní odpolední tiskové konferenci ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

V Praze je hospitalizován Čech, který byl na konferenci na univerzitě v italském Udine, a Američanka, která studuje v Miláně. V Česku je s kamarádkou z Ekvádoru, která vykazuje symptomy, ale její test byl negativní. Muž hospitalizovaný v Ústí byl s rodinou v Itálii. Rodina je nyní v karanténě. Všichni pacienti s pozitivními testy jsou izolováni na infekčních odděleních, uvedl Vojtěch.

Ministr Vojtěch uvedl, že lidé by měli zvážit cesty do rizikových regionů, pokud nejsou nezbytné. Především v severní Itálii podle něj existuje riziko nákazy. Stejnou výzvu veřejnosti již dříve několikrát zopakoval ministerský předseda Andrej Babiš (ANO).

Uzavření hranic Česka ministr Vojtěch vyloučil, šíření onemocnění by to prý nezastavilo, maximálně zpomalilo. Navíc by pravděpodobně došlo ke kolapsu dopravy.

O nových případech nákazy informovaly dnes i okolní země. V Německu se počet infikovaných oproti sobotě takřka zdvojnásobil na 117 případů. Rakousko ohlásilo čtyři nově nakažené a celkově 14 případů.

Hygienická stanice hlavního města Prahy dnes zprovoznila druhou informačně-poradenskou telefonickou ke koronaviru pro Pražany. Až do odvolání jsou k dispozici tato čísla: dosavadní 773 782 856 a nové 773 782 850. Prodloužena je jejich provozní doba, a to od 9 do 20 hodin.

Infolinky pražské hygieny jsou určeny především těm, kteří se vracejí z pobytu v rizikových oblastech výskytu koronaviru v Itálii. Linka 773 782 856 byla zprovozněna v sobotu a odborní zaměstnanci hygienické stanice vyřídili na 500 hovorů. Podle hygieniků přibližně 80 procent hovorů tvořily dotazy Pražanů vracejících se z jarních pobytů v lyžařských oblastech Itálie.  

Veškeré informace týkající se problematiky koronaviru Hygienická stanice hl. m. Prahy průběžně zveřejňuje zde: http://www.hygpraha.cz/obsah/koronavirus506_1.html.


Praha 13 upozorňuje na zákaz vstupu do údolí Motolského potoka

26. září 2020 v 11:21

Až do konce října je ve vybraných dnech od 19 do 7 hodin ráno následujícího dne uzavíráno údolí Motolského potoka z důvodu plánovaného odstřelu prasete divokého.

Praha 8 ušetří osm milionů na energiích, nakoupila je na komoditní burze

26. září 2020 v 08:26

Praha 8 a její příspěvkové organizace sníží v příštích dvou letech náklady na energie o 8 milionů korun. Plyn byl nakoupen v srpnu a elektřinu o měsíc později na Českomoravské komoditní burze Kladno za ceny, které jsou v průměru o 31 procent nižší než letošní. V rámci centrálního nákupu elektřiny...

Praha 5 ruší Pohádkový les

26. září 2020 v 07:55

Z důvodu nepříznivé epidemiologické situace a v návaznosti na plnění nařízení Ministerstva zdravotnictví a Hygienické stanice hl. m. Prahy se neuskuteční plánovaná akce Pohádkový les, která se měla konat 3. října 2020 v Zahradě Kinských.

Praha 4 přesunula některé z hromadných akcí

26. září 2020 v 07:41

Místostarosta městské části Prahy 4 Michal Hroza (TOP 09), který má v gesci kulturní akce, po seznámení s Mimořádným opatřením Ministerstva zdravotnictví ČR ze dne 23. září a po poradě s příslušnými odbory rozhodl, že budou zrušeny či přeloženy na neurčito kulturní akce, které se měly konat...

Centrum sociálních služeb v Praze 2 omezilo návštěvy

25. září 2020 ve 20:12

Centrum sociálních služeb Praha 2 bylo nuceno, s ohledem na současnou situaci, omezit v tomto týdnu návštěvy v domovech pro seniory a zároveň ukončit provoz jídelny pro seniory v Máchově ulici. 

Další články
Nahoru