dnes
Pondělí - prehanky-snih
2°C
zítra
Úterý - prehanky-snih
4°C
pozítří
Středa - jasno
6°C
Už i Česko má první případy nákazy novým koronavirem, dva lidé jsou izolováni v pražské nemocnici
Nakažení pacienti jsou v izolaci v Nemocnici na Bulovce. Foto: Martin Šalek

Už i Česko má první případy nákazy novým koronavirem, dva lidé jsou izolováni v pražské nemocnici

Česko má první tři potvrzené případy nákazy způsobené novým typem koronaviru. Jeden muž s pozitivním testem je v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem, další dva lidé leží v pražské Nemocnici Na Bulovce. Stejně jako v Ústí se jedná o muže české národnosti, druhý pražský případ se týká americké studentky. Všichni přicestovali do Česka z Itálie. Jejich stav je podle lékařů dobrý a neodpovídá těžkému průběhu nemoci.

Ačkoli jsou výsledky vyšetření podle ředitele Státního zdravotního ústavu (SZÚ) Pavla Březovského s velkou pravděpodobností přesné, přezkoumá je laboratoř v Berlíně, sdělil na dnešní odpolední tiskové konferenci ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

V Praze je hospitalizován Čech, který byl na konferenci na univerzitě v italském Udine, a Američanka, která studuje v Miláně. V Česku je s kamarádkou z Ekvádoru, která vykazuje symptomy, ale její test byl negativní. Muž hospitalizovaný v Ústí byl s rodinou v Itálii. Rodina je nyní v karanténě. Všichni pacienti s pozitivními testy jsou izolováni na infekčních odděleních, uvedl Vojtěch.

Ministr Vojtěch uvedl, že lidé by měli zvážit cesty do rizikových regionů, pokud nejsou nezbytné. Především v severní Itálii podle něj existuje riziko nákazy. Stejnou výzvu veřejnosti již dříve několikrát zopakoval ministerský předseda Andrej Babiš (ANO).

Uzavření hranic Česka ministr Vojtěch vyloučil, šíření onemocnění by to prý nezastavilo, maximálně zpomalilo. Navíc by pravděpodobně došlo ke kolapsu dopravy.

O nových případech nákazy informovaly dnes i okolní země. V Německu se počet infikovaných oproti sobotě takřka zdvojnásobil na 117 případů. Rakousko ohlásilo čtyři nově nakažené a celkově 14 případů.

Hygienická stanice hlavního města Prahy dnes zprovoznila druhou informačně-poradenskou telefonickou ke koronaviru pro Pražany. Až do odvolání jsou k dispozici tato čísla: dosavadní 773 782 856 a nové 773 782 850. Prodloužena je jejich provozní doba, a to od 9 do 20 hodin.

Infolinky pražské hygieny jsou určeny především těm, kteří se vracejí z pobytu v rizikových oblastech výskytu koronaviru v Itálii. Linka 773 782 856 byla zprovozněna v sobotu a odborní zaměstnanci hygienické stanice vyřídili na 500 hovorů. Podle hygieniků přibližně 80 procent hovorů tvořily dotazy Pražanů vracejících se z jarních pobytů v lyžařských oblastech Itálie.  

Veškeré informace týkající se problematiky koronaviru Hygienická stanice hl. m. Prahy průběžně zveřejňuje zde: http://www.hygpraha.cz/obsah/koronavirus506_1.html.


Hřiště v Praze 13 budou tento týden opatřena výstražnými cedulemi

Dnes ve 21:47

Teplé a slunné počasí vylákalo obyvatele městské části o víkendu ven a ukázalo se, že někteří nezodpovědní nedodržují na dětských a sportovních hřištích v plné míře nařízení vlády ČR. Potvrdilo se tak, že pouze upozornění na facebooku a webu nestačí.

Praha 8 pomáhá i magistrátním domovům pro seniory

Dnes ve 21:10

Dnes ráno rozhodl krizový štáb Prahy 8 o pomoci pro domov pro seniory Nová slunečnice v Bohnicích a domov pro seniory Ďáblice. Obě zařízení jsou příspěvkovými organizacemi zřízenými Magistrátem hl. m. Prahy. O pomoci rozhodl krizový štáb Prahy 8 na základě naléhavé noční prosby právě z domova...

Dnes: Desinfekce pro bytové domy v Praze 9

Dnes ve 14:04

Radnice Prahy 9 nabízí desinfekce pro bytové domy z území MČ Praha 9 – Prosek, Střížkov, Vysočany, Libeň, Hloubětín, Hrdlořezy.

Praha 8: Na účtu pro boj proti koronaviru je více než 160 tisíc korun

Dnes v 10:13

Na radnici Prahy 8 se obrátili občané s přáním pomoci v současné epidemiologické situaci formou finančního příspěvku.

Děti pomůže během karantény zabavit Abeceda peněz

Dnes v 09:54

Ulevit rodičům, zpestřit dlouhou chvíli dětem a přitom je nenásilně naučit spoustu nového o světě financí. S tím vším od tohoto týdne pomáhají nové edukativní hry a soutěže Abecedy peněz. Zabaví se v nich všechny děti bez rozdílu věku, od nejmenších školáků až po teenagery na střední. K motivaci...

Ústřední vojenská nemocnice dostala plicní ventilátor za půl milionu

Dnes v 09:39

Plicních ventilátorů pro boj s COVID 19 není v nemocnicích dostatek. Společnost Doma a.s. se rozhodla darovat jeden ventilátor za půl milionu korun Ústřední vojenské nemocnici v Praze pro boj s nemocí COVID – 19.

Další články
Nahoru