Dnes Čtvrtek - obcasny-dest 4°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 6°C
Čtvrtek 15. 4. 2021
Svátek má Anastázie
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Už i Česko má první případy nákazy novým koronavirem, dva lidé jsou izolováni v pražské nemocnici
Nakažení pacienti jsou v izolaci v Nemocnici na Bulovce. Foto: Martin Šalek

Už i Česko má první případy nákazy novým koronavirem, dva lidé jsou izolováni v pražské nemocnici

Česko má první tři potvrzené případy nákazy způsobené novým typem koronaviru. Jeden muž s pozitivním testem je v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem, další dva lidé leží v pražské Nemocnici Na Bulovce. Stejně jako v Ústí se jedná o muže české národnosti, druhý pražský případ se týká americké studentky. Všichni přicestovali do Česka z Itálie. Jejich stav je podle lékařů dobrý a neodpovídá těžkému průběhu nemoci.

Ačkoli jsou výsledky vyšetření podle ředitele Státního zdravotního ústavu (SZÚ) Pavla Březovského s velkou pravděpodobností přesné, přezkoumá je laboratoř v Berlíně, sdělil na dnešní odpolední tiskové konferenci ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

V Praze je hospitalizován Čech, který byl na konferenci na univerzitě v italském Udine, a Američanka, která studuje v Miláně. V Česku je s kamarádkou z Ekvádoru, která vykazuje symptomy, ale její test byl negativní. Muž hospitalizovaný v Ústí byl s rodinou v Itálii. Rodina je nyní v karanténě. Všichni pacienti s pozitivními testy jsou izolováni na infekčních odděleních, uvedl Vojtěch.

Ministr Vojtěch uvedl, že lidé by měli zvážit cesty do rizikových regionů, pokud nejsou nezbytné. Především v severní Itálii podle něj existuje riziko nákazy. Stejnou výzvu veřejnosti již dříve několikrát zopakoval ministerský předseda Andrej Babiš (ANO).

Uzavření hranic Česka ministr Vojtěch vyloučil, šíření onemocnění by to prý nezastavilo, maximálně zpomalilo. Navíc by pravděpodobně došlo ke kolapsu dopravy.

O nových případech nákazy informovaly dnes i okolní země. V Německu se počet infikovaných oproti sobotě takřka zdvojnásobil na 117 případů. Rakousko ohlásilo čtyři nově nakažené a celkově 14 případů.

Hygienická stanice hlavního města Prahy dnes zprovoznila druhou informačně-poradenskou telefonickou ke koronaviru pro Pražany. Až do odvolání jsou k dispozici tato čísla: dosavadní 773 782 856 a nové 773 782 850. Prodloužena je jejich provozní doba, a to od 9 do 20 hodin.

Infolinky pražské hygieny jsou určeny především těm, kteří se vracejí z pobytu v rizikových oblastech výskytu koronaviru v Itálii. Linka 773 782 856 byla zprovozněna v sobotu a odborní zaměstnanci hygienické stanice vyřídili na 500 hovorů. Podle hygieniků přibližně 80 procent hovorů tvořily dotazy Pražanů vracejících se z jarních pobytů v lyžařských oblastech Itálie.  

Veškeré informace týkající se problematiky koronaviru Hygienická stanice hl. m. Prahy průběžně zveřejňuje zde: http://www.hygpraha.cz/obsah/koronavirus506_1.html.


Praha poskytne dotace na výstavbu bytového domu a rekonstrukce bytového fondu

Dnes ve 12:28

Praha uvolní další finanční prostředky z Fondu rozvoje dostupného bydlení. Peníze budou použity na opravu 21 bytů spravovaných Prahou 3 a 32 bytů Prahy 10. Další dotace poputuje městské části Praha-Zbraslav, která na svém území plánuje výstavbu bytového domu o třinácti bytech. Materiál bude ve...

Praha 2 pomůže seniorům 65+

Včera v 17:36

Senioři 65 let a více mohou kontaktovat radnici na bezplatné informační lince 800 604 604. Linka je v provozu každý všední den od 8 hod do 16 hodin.

Další články
Nahoru