dnes
Pondělí - zatazeno
1°C
zítra
Úterý - polojasno
1°C
pozítří
Středa - zatazeno
2°C
Šesták: Už dva roky se v Praze neděje nic
Michal Šesták je v Praze 5 radním odpovídajícím za oblast školství. Foto: archiv

Šesták: Už dva roky se v Praze neděje nic

Před rokem 2010 byl sociální demokrat Milan Šesták ve vedení radnice Prahy 5 koaličním partnerem kontroverzního starosty Milana Jančíka. Ve vedení radnice je i v současnosti jako jeden z radních. Kvituje loňskou výměnu starosty, městská část se díky tomu postupně probouzí z letargie. Z té se však podle něj stále neprobudilo vedení metropole.

Jak s odstupem času hodnotíte změnu na postu starosty Prahy 5, kdy Radka Klímu nahradil Miroslav Zelený?
Byla to pozitivní změna, která umožní realizovat alespoň část věcí, které jsme v roce 2010 po volbách slíbili občanům Prahy 5. Pan Klíma se na radnici moc nevyskytoval, málo komunikoval, často měnil názory, byl nevyzpytatelný. Komplikovanější věci jen sunul před sebou, nic podstatnějšího se tu neřešilo. Místo, aby se více zajímal o věci, které se dotýkají běžného života občanů, pozornost věnoval spíše různým gigantickým projektům. Vzdušným zámkům, které nezapadaly do ekonomické reality dnešních dnů a finančních možností městské části.

Buďte konkrétnější. Jaké projekty máte na mysli?
Viděl jsem například studie a výkresy, ve kterých se zcela měnilo centrum Smíchova. Na náměstí 14. října stálo gigantické ruské kolo, jedny budovy mizely, jiné přibývaly. Pan Klíma měl na starosti územní rozvoj, developeři a architekti ho zahrnovaly nereálnými projekty tohoto typu a on se v tom zjevně utápěl.

Před rokem 2010 jste byl ve vedení radnice Prahy 5 společně s kontroverzním Milanem Jančíkem. Když jste se loni stal radním, někteří lidé vám předhazovali, že jste „Jančíkovec“. Jak hodnotíte jeho éru, lze – li to tak nazvat?
Nebudu jeho advokátem a tvrdit, že je světec. Ale nemyslím, že ten člověk má, obrazně řečeno, rohy a pojídá malé děti. Za tu dobu, kdy byl ve vedení MČ, se určitě udělala spousta chyb, ale i hodně dobrých věcí. Zrekonstruovala se spousta škol, vznikly nové stavby, radnice přispěla k výrazné přeměně Smíchova k lepšímu.

Další volby jsou za rok a půl. Co do nich chce nové vedení radnice stihnout?
Velkou prioritou je oblast školství. Kromě nutných oprav školských zařízení chceme vybudovat zhruba 300 chybějících míst ve školkách. Nebudeme však budovat nové drahé budovy, ale navýšíme kapacitu stávajících školek, například na Barrandově či v Jinonicích.

Spousta lidí si stěžuje na špatný stav chodníků. Vrátíte se k takzvanému chodníkovému programu, díky kterému v minulosti byly z rozpočtu Prahy 5 spolufinancovány opravy chodníků?
Ano. Bylo zde tradicí, že Praha 5 dala určitou částku na opravy zdejších chodníků, byť jsou ve vlastnictví města, a Technická správa komunikací pak přidala zhruba stejný díl. Bývalý starosta však chodníkový program zastavil. Na letošek jsme vyčlenili na tyto opravy 10 milionů korun, příští rok plánujeme stejný výdaj. Chceme také revitalizovat pěší zónu na Barrandově.

Veřejnosti dlouhodobě vadí nepořádek a stanující bezdomovci na pozemcích bezprostředně sousedících s autobusovým nádražím Na knížecí. Hodláte tento stav řešit?
Je to komplikovaná záležitost, tamější drážní pozemky nám vůbec nepatří. O rozvoj celého území mezi Smíchovským nádražím a Na Knížecí, které zahrnuje i zmiňované stanoviště bezdomovců, mají developeři zájem. Vše je odvislé od změny územního plánu, která se podle mne, a zde jsem skeptický, bude táhnout ještě dlouhou dobu.

Jde však o území Prahy 5, snažíte se tedy na město či České dráhy nějak tlačit, aby se něco dělo?
Upřímně, moc možností, jak změny urychlit, nemáme. Navíc se mi zdá, že rozhodnutí hlavního města jsou často namířena spíše proti snaze zdejší bezpečnostní situaci zlepšit. Například pražští radní nedávno rozhodli, i přes odmítnutí Prahy 5, že na opuštěných pozemcích za Ženskými domovy vznikne tržnice. Ta, umístěna v této oblasti, akorát zvedne kriminalitu. Obávám se, že se tam objeví stánky, které budou sloužit jako zastavárny pro ty, kteří se potřebují rychle něčeho kradeného zbavit.

S kriminalitou souvisí i hazard. Jak si s jeho regulací stojí Praha 5?
Špatně. Na území naší městské části je přes osm desítek míst, kde fungují hrací automaty. Ke konci loňského roku jsme v připomínkovém řízení k novele vyhlášky o hazardu a loteriích navrhli, aby u nás došlo k redukci těchto míst o více než polovinu. Mělo jich od začátku letošku být jen 37. Chtěli jsme, aby v této první fázi zmizely přístroje ze všech restaurací. V druhé fázi pak měla následovat jednání s provozovateli heren, aby se přihlásili k větší společenské zodpovědnosti, tedy například upravili své výrazné poutače, podporovali různé veřejně prospěšné projekty atd. Ve finále by to vedlo k redukci heren v Praze 5 na zhruba 20 míst. Bohužel město nakonec vyhlášku neschválilo a tak naše snaha přišla vniveč. Ale nevzdáváme to, příští rok se radikální snížení počtu heren pokusíme prosadit znovu.

Z vašich odpovědí je patrné, že obviňujete město z nečinnosti.
Jen popisuji realitu. Dalším důkazem budiž snaha Prahy 5 řešit neúnosný stav parkování v centrální části Smíchova. Věnovali jsme hodně času a peněz do přípravy projektu parkovacích zón, naše zastupitelstvo to schválilo a zastupitelstvo hlavního města? Nerozhodlo nic. Teď řeknu asi něco nepopulárního, ale cítím to tak. Mám dojem, že i když do roku 2010 vedení města sice spoustu věcí neudělalo dobře, tak jako občan jsem měl pocit, že se něco děje. Staví, rozvíjí, i když asi často zbytečně draze. Ale nyní? Už dva roky se neděje nic a trochu se obávám, že do dalších voleb se tento trend zásadně nezmění.


Další články
Nahoru