Dnes Pondělí - jasno 27°C
Zítra Úterý - oblacno 20°C
Pondělí 16. 5. 2022
Svátek má Přemysl
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Už čtvrtý humanitární vlak přivezl do Prahy přes 600 uprchlíků, s těmi cestovala i zvířata
Humanitární vlaky doprovází policisté. Zdroj foto: České dráhy

Už čtvrtý humanitární vlak přivezl do Prahy přes 600 uprchlíků, s těmi cestovala i zvířata

Dnes ráno dorazil do Prahy už čtvrtý humanitární vlak Českých drah (ČD) se ženami, dětmi a seniory z ukrajinského Čopu. Vlak přivezl 606 osob, z toho bylo 253 dětí. Mezi uprchlíky jsou také osoby se zdravotním handicapem. Informoval o tom mluvčí národního dopravce Petr Šťáhlavský.

Uprchlíci podle něj s sebou vzali také 13 psů, 11 koček, dva kanárky a jednoho křečka. Čtyři humanitární soupravy mířící z Čopu do Ostravy a Prahy už přepravily přibližně 2 200 uprchlíků a desítky domácích zvířat.

ČD na pomoc uprchlíkům vyčlenily už přibližně 50 osobních vozů různého typu. Mezi Čopem a Prahou nyní jezdí dvě desetivozové soupravy každá s maximální kapacitou přibližně 700 osob.

Vlaky ve směru na Ukrajinu už přepravily desítky tun humanitární pomoci. Tu lze i nadále nosit na 63 železničních stanic a díky tomu se lze zapojit do akce Železnice pomáhá, na které se podílí několik železničních firem.

Více než dvacet vozů ČD pomáhá s evakuací lidí také v Polsku, kde jsou využívány při přepravě uprchlíků z Przemyslu do polského vnitrozemí.

Uprchlíci z Ukrajiny používají také pravidelné linky drah, které národní dopravce provozuje se svými zahraničními partnery. Jejich využití během uplynulých dní stoupl zhruba na čtyřnásobek.

V posledních dnech využívá služeb pravidelných vlaků kolem dvou tisíc osob denně. Velké množství uprchlíků využívá pravidelné linky k tranzitu přes Českou republiku. Uprchlíci využívají pravidelné linky z Przemysle do Česka (2 přímé vlaky každý den), z Košic, z Humenného (spoj byl posílen o 3 vozy s kapacitou zhruba 200 míst) a z Budapešti, a také množství spojů s přestupem například v Žilině, Krakově nebo v Katovicích. Uprchlíci využívají pravidelné linky také v trase Maďarsko – Polsko nebo Maďarsko – Německo.  


Autor: Jan Puci

Střechy základních škol chce Praha 5 využít pro solární energii

14. května 2022 ve 12:25

Fotovoltaickou elektrárnu jako alternativní zdroj energie se pokusí využít městská část Praha 5. 

Praha 5 převezme soukromou mateřskou školu a zajistí kapacity pro 50 dětí

13. května 2022 v 19:14

Soukromá mateřinka Korálek na Smíchově ukončí provoz ke konci letošního června. Po nezbytných stavebně technických úpravách převezme objekt školky městská část a zřídí zde odloučené pracoviště MŠ Podbělohorská.

Kvůli osobním a finančním problémům chtěla skočit ze Štefánikova mostu

13. května 2022 ve 14:39

Ve středu v noci, krátce po třiadvacáté hodině, přijal operační důstojník na lince 158 oznámení o ženě, která stojí na Štefánikově mostě v Praze 1 za zábradlím a chce spáchat sebevraždu. Tuto informaci okamžitě předal všem hlídkám v terénu a jako první byli na místě policisté pohotovostní...

Chatbot vylepšuje komunikaci s uprchlíky z Ukrajiny

12. května 2022 v 18:58

Praha jako první v rámci Evropské unie zavedla komunikační nástroj, který má za cíl pomoci uprchlíkům z Ukrajiny řešit jejich životní situaci. 

Nové zahrádky pro děti i revitalizace vnitrobloků podpoří radnice Prahy 2

12. května 2022 v 10:15

Praha 2 poskytne finanční podporu pro oblast životního prostředí na rok 2022 a první čtvrtletí roku 2023. Podporu konkrétních devíti projektů schválili radní na svém jednání, dotace od radnice bude 250 tisíc korun.

Další články
Nahoru