Dnes Čtvrtek - zatazeno 14°C
Zítra Pátek - oblacno 15°C
Čtvrtek 29. 9. 2022
Svátek má Michal
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Už čtvrtý humanitární vlak přivezl do Prahy přes 600 uprchlíků, s těmi cestovala i zvířata
Humanitární vlaky doprovází policisté. Zdroj foto: České dráhy

Už čtvrtý humanitární vlak přivezl do Prahy přes 600 uprchlíků, s těmi cestovala i zvířata

Dnes ráno dorazil do Prahy už čtvrtý humanitární vlak Českých drah (ČD) se ženami, dětmi a seniory z ukrajinského Čopu. Vlak přivezl 606 osob, z toho bylo 253 dětí. Mezi uprchlíky jsou také osoby se zdravotním handicapem. Informoval o tom mluvčí národního dopravce Petr Šťáhlavský.

Uprchlíci podle něj s sebou vzali také 13 psů, 11 koček, dva kanárky a jednoho křečka. Čtyři humanitární soupravy mířící z Čopu do Ostravy a Prahy už přepravily přibližně 2 200 uprchlíků a desítky domácích zvířat.

ČD na pomoc uprchlíkům vyčlenily už přibližně 50 osobních vozů různého typu. Mezi Čopem a Prahou nyní jezdí dvě desetivozové soupravy každá s maximální kapacitou přibližně 700 osob.

Vlaky ve směru na Ukrajinu už přepravily desítky tun humanitární pomoci. Tu lze i nadále nosit na 63 železničních stanic a díky tomu se lze zapojit do akce Železnice pomáhá, na které se podílí několik železničních firem.

Více než dvacet vozů ČD pomáhá s evakuací lidí také v Polsku, kde jsou využívány při přepravě uprchlíků z Przemyslu do polského vnitrozemí.

Uprchlíci z Ukrajiny používají také pravidelné linky drah, které národní dopravce provozuje se svými zahraničními partnery. Jejich využití během uplynulých dní stoupl zhruba na čtyřnásobek.

V posledních dnech využívá služeb pravidelných vlaků kolem dvou tisíc osob denně. Velké množství uprchlíků využívá pravidelné linky k tranzitu přes Českou republiku. Uprchlíci využívají pravidelné linky z Przemysle do Česka (2 přímé vlaky každý den), z Košic, z Humenného (spoj byl posílen o 3 vozy s kapacitou zhruba 200 míst) a z Budapešti, a také množství spojů s přestupem například v Žilině, Krakově nebo v Katovicích. Uprchlíci využívají pravidelné linky také v trase Maďarsko – Polsko nebo Maďarsko – Německo.  


Autor: Jan Puci

Hasiči vyprostili dvě osoby po nehodě na Jižní spojce

24. září 2022 v 16:50

Hasiči ze dvou stanic zasahovali v pátek 23. září od 12:01 hodin v Praze 10, na Jižní spojce v oblasti Záběhlic, u nehody kamionu a dodávky. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Další články
Nahoru