Dnes Úterý - bourky 17°C
Zítra Středa - oblacno 22°C
Úterý 28. 5. 2024
Svátek má Vilém
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Už čtvrtý humanitární vlak přivezl do Prahy přes 600 uprchlíků, s těmi cestovala i zvířata
Humanitární vlaky doprovází policisté. Zdroj foto: České dráhy

Už čtvrtý humanitární vlak přivezl do Prahy přes 600 uprchlíků, s těmi cestovala i zvířata

Dnes ráno dorazil do Prahy už čtvrtý humanitární vlak Českých drah (ČD) se ženami, dětmi a seniory z ukrajinského Čopu. Vlak přivezl 606 osob, z toho bylo 253 dětí. Mezi uprchlíky jsou také osoby se zdravotním handicapem. Informoval o tom mluvčí národního dopravce Petr Šťáhlavský.

Uprchlíci podle něj s sebou vzali také 13 psů, 11 koček, dva kanárky a jednoho křečka. Čtyři humanitární soupravy mířící z Čopu do Ostravy a Prahy už přepravily přibližně 2 200 uprchlíků a desítky domácích zvířat.

ČD na pomoc uprchlíkům vyčlenily už přibližně 50 osobních vozů různého typu. Mezi Čopem a Prahou nyní jezdí dvě desetivozové soupravy každá s maximální kapacitou přibližně 700 osob.

Vlaky ve směru na Ukrajinu už přepravily desítky tun humanitární pomoci. Tu lze i nadále nosit na 63 železničních stanic a díky tomu se lze zapojit do akce Železnice pomáhá, na které se podílí několik železničních firem.

Více než dvacet vozů ČD pomáhá s evakuací lidí také v Polsku, kde jsou využívány při přepravě uprchlíků z Przemyslu do polského vnitrozemí.

Uprchlíci z Ukrajiny používají také pravidelné linky drah, které národní dopravce provozuje se svými zahraničními partnery. Jejich využití během uplynulých dní stoupl zhruba na čtyřnásobek.

V posledních dnech využívá služeb pravidelných vlaků kolem dvou tisíc osob denně. Velké množství uprchlíků využívá pravidelné linky k tranzitu přes Českou republiku. Uprchlíci využívají pravidelné linky z Przemysle do Česka (2 přímé vlaky každý den), z Košic, z Humenného (spoj byl posílen o 3 vozy s kapacitou zhruba 200 míst) a z Budapešti, a také množství spojů s přestupem například v Žilině, Krakově nebo v Katovicích. Uprchlíci využívají pravidelné linky také v trase Maďarsko – Polsko nebo Maďarsko – Německo.  


Autor: Jan Puci

Na Žižkově srazila tramvaj muže, přebíhal přes koleje

Včera ve 21:06

V pondělí krátce před třináctou hodinou v Seifertově ulici poblíž fotbalového stadionu klubu Viktoria Žižkov došlo k dopravní nehodě. Zhruba šedesátiletý muž přebíhal přes koleje a srazila ho tramvaj. Podle záchranářů utrpěl úraz hlavy a další poranění.

Vlak usmrtil ženu, nehoda zkomplikovala provoz příměstských i dálkových spojů

Včera v 09:36

V Roztokách u Prahy v pondělí po půl šesté ráno srazil vlak ženu, ta nehodu nepřežila. Provoz na trati mezi Prahou a Kralupy nad Vltavou byl přerušený do 8:20 hodin, informovaly České dráhy. Policisté se případem zabývají a zjišťují totožnost usmrcené ženy. Kvůli mimořádné události bylo zrušeno...

Vedení Prahy 1 jmenovalo ředitelky školek a školních jídelen

26. května 2024 v 08:00

Na 18. zasedání Rady městské části Praha 1 byly tento týden znovujmenovány dvě ředitelky mateřských škol a dvě ředitelky školních jídelen. Praha 1 o tom informovala na svém webu.

Střet vlaku s lokomotivou u hlavního nádraží způsobil velkou škodu

24. května 2024 ve 22:43

Škodu za více než 100 milionů korun v pátek dopoledne střet osobního vlaku s posunovací lokomotivou na pražském hlavním nádraží. Záchranáři ošetřili tři lidi, kteří utrpěli šok a odřeniny. Podle původních odhadů měla být materiální škoda výrazně nižší, mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal ale...

Zemřel herec a režisér Jan Kačer

24. května 2024 v 17:10

V pátek dopoledne zemřel herec a režisér Jan Kačer, bylo mu 87 let. ČTK to oznámila jeho dcera Adéla Kubačáková. Byl ikonou nové vlny československého filmu a stál u zrodu pražského Činoherního klubu. Prosadil se jako divadelní režisér, režíroval například v Divadle na Vinohradech nebo v Národním...

Další články
Nahoru