Dnes Středa - zatazeno 0°C
Zítra Čtvrtek - obcasny-dest 8°C
Středa 29. 3. 2023
Svátek má Taťána
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Už čtvrtý humanitární vlak přivezl do Prahy přes 600 uprchlíků, s těmi cestovala i zvířata
Humanitární vlaky doprovází policisté. Zdroj foto: České dráhy

Už čtvrtý humanitární vlak přivezl do Prahy přes 600 uprchlíků, s těmi cestovala i zvířata

Dnes ráno dorazil do Prahy už čtvrtý humanitární vlak Českých drah (ČD) se ženami, dětmi a seniory z ukrajinského Čopu. Vlak přivezl 606 osob, z toho bylo 253 dětí. Mezi uprchlíky jsou také osoby se zdravotním handicapem. Informoval o tom mluvčí národního dopravce Petr Šťáhlavský.

Uprchlíci podle něj s sebou vzali také 13 psů, 11 koček, dva kanárky a jednoho křečka. Čtyři humanitární soupravy mířící z Čopu do Ostravy a Prahy už přepravily přibližně 2 200 uprchlíků a desítky domácích zvířat.

ČD na pomoc uprchlíkům vyčlenily už přibližně 50 osobních vozů různého typu. Mezi Čopem a Prahou nyní jezdí dvě desetivozové soupravy každá s maximální kapacitou přibližně 700 osob.

Vlaky ve směru na Ukrajinu už přepravily desítky tun humanitární pomoci. Tu lze i nadále nosit na 63 železničních stanic a díky tomu se lze zapojit do akce Železnice pomáhá, na které se podílí několik železničních firem.

Více než dvacet vozů ČD pomáhá s evakuací lidí také v Polsku, kde jsou využívány při přepravě uprchlíků z Przemyslu do polského vnitrozemí.

Uprchlíci z Ukrajiny používají také pravidelné linky drah, které národní dopravce provozuje se svými zahraničními partnery. Jejich využití během uplynulých dní stoupl zhruba na čtyřnásobek.

V posledních dnech využívá služeb pravidelných vlaků kolem dvou tisíc osob denně. Velké množství uprchlíků využívá pravidelné linky k tranzitu přes Českou republiku. Uprchlíci využívají pravidelné linky z Przemysle do Česka (2 přímé vlaky každý den), z Košic, z Humenného (spoj byl posílen o 3 vozy s kapacitou zhruba 200 míst) a z Budapešti, a také množství spojů s přestupem například v Žilině, Krakově nebo v Katovicích. Uprchlíci využívají pravidelné linky také v trase Maďarsko – Polsko nebo Maďarsko – Německo.  


Autor: Jan Puci

Praha 6: Setkání s občany Břevnova

Včera ve 22:47

Témata, která vás zajímají, můžete probrat se zástupci radnice Prahy 6 před Galerií Kuzebauch, na rohu ulic Dvořeckého a Říčanova.

Praha 10: ZŠ Olešská ušetřila téměř 40 procent na výdajích za dodávku tepla

Včera v 10:15

ZŠ Olešská ve Strašnicích při projektu snížení energetické náročnosti školy dokázala snížit výdaje za dodávku tepla o 39,9 procenta. Projekt byl financován Prahou 10, dotacemi od EU a pražským magistrátem. Informovala o tom mluvčí desáté městské části Michaela...

Další články
Nahoru