Dnes Sobota - polojasno 12°C
Zítra Neděle - prehanky-dest 12°C
Sobota 25. 5. 2024
Svátek má Viola
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Už aby skončily v jižní Evropě prázdniny, přeje si knihovna kvůli zájmu o Idiom
Turisté stojí frontu, aby si mohli prohlédnout sloup z knih. Foto: Jan Puci

Už aby skončily v jižní Evropě prázdniny, přeje si knihovna kvůli zájmu o Idiom

Před ústřední budovou Městské knihovny v Praze na Mariánském náměstí se od konce prosince týdne tvoří fronty turistů, které zajímá takzvaný Idiom, což je sloup z 8000 knih umístěný ve vstupní hale. Tam přitom stojí už čtvrt století. Knihovna už učinila určitá provozní opatření, podle mluvčí knihovny Lenky Hanzlíkové čeká s případnými dalšími kroky na konec vánočních prázdnin v jižní Evropě, který by mohl nebývalý zájem ochladit.
idiom

Idiom ve vstupní hale knihovny. Foto: Jan Puci

Zhruba pětimetrový sloup z knih, na jehož spodní a vrchní části jsou upevněna zrcadla, stojí ve foyer už od roku 1998. Dílo slovenského umělce Mateje Kréna sice vždy budilo zájem návštěvníků, ale fronty se na něj nestály. Až nyní, kdy k propagaci přispěly sociální sítě.

Minulý týden v úterý podle Hanzlíkové počet lidí ve frontě narostl natolik, že už ji musela knihovna začít regulovat. „Opatřením je v tuto chvíli regulace fronty tak, aby alespoň jedny dveře z ulice byly pro čtenáře průchozí a zároveň jsou ve vstupní hale přítomní knihovníci, aby v případě potřeby odpovídali na dotazy a hlídali situaci,“ upřesnila Hanzlíková.

„Teď o ničem dalším neuvažujeme, protože s koncem tohoto týdne končí i vánoční prázdniny v celé jižní Evropě. Chceme počkat, zda se to na situaci nějak projeví. Pokud ne, tak samozřejmě budeme muset přijmout i jiná opatření,“ pokračovala.

Stávající situace je podle ní dlouhodobě neudržitelná jak z hlediska bezpečnosti, tak i funkčnosti celého vstupního prostoru Ústřední knihovny. „Nestojí tam jen Idiom, ale je tam také přístup k vracení výpůjček, do zápisu, pokladny, vstup do knihovny i do Pragensií,“ řekla.

„Bohužel, na rozdíl od influencerů, je naše síla k apelu na cílovou skupinu zahraničních turistů zcela minimální. A Češi ve frontě nejsou, a když, tak v jednotkách. Spíš se ta fronta samotná stává objektem zájmu lidí, kteří knihovnu běžně využívají,“ dodala.

Problém s turisty řeší i v sousední budově magistrátu, kam míří turisté za oběžným výtahem, páternosterem.


Autor: Jan Puci

Střet vlaku s lokomotivou u hlavního nádraží způsobil velkou škodu

Včera ve 22:43

Škodu za více než 100 milionů korun v pátek dopoledne střet osobního vlaku s posunovací lokomotivou na pražském hlavním nádraží. Záchranáři ošetřili tři lidi, kteří utrpěli šok a odřeniny. Podle původních odhadů měla být materiální škoda výrazně nižší, mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal ale...

Zemřel herec a režisér Jan Kačer

Včera v 17:10

V pátek dopoledne zemřel herec a režisér Jan Kačer, bylo mu 87 let. ČTK to oznámila jeho dcera Adéla Kubačáková. Byl ikonou nové vlny československého filmu a stál u zrodu pražského Činoherního klubu. Prosadil se jako divadelní režisér, režíroval například v Divadle na Vinohradech nebo v Národním...

První mikrocertifikátový kurz na Fakultě stavební ČVUT má 27 absolventů

22. května 2024 ve 22:46

První mikrocertifikátový kurz pořádaný Fakultou stavební Českého vysokého učení technického v Praze úspěšně završilo 27 zájemců. V dvousemestrálním kurzu celoživotního vzdělávání „Technická zařízení budov pro energeticky efektivní a zdravé budovy“ se věnovali tématu řešení technických systémů...

Další články
Nahoru