Dnes Čtvrtek - jasno 25°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 18°C
Čtvrtek 21. 9. 2023
Svátek má Matouš
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Už aby skončily v jižní Evropě prázdniny, přeje si knihovna kvůli zájmu o Idiom
Turisté stojí frontu, aby si mohli prohlédnout sloup z knih. Foto: Jan Puci

Už aby skončily v jižní Evropě prázdniny, přeje si knihovna kvůli zájmu o Idiom

Před ústřední budovou Městské knihovny v Praze na Mariánském náměstí se od konce prosince týdne tvoří fronty turistů, které zajímá takzvaný Idiom, což je sloup z 8000 knih umístěný ve vstupní hale. Tam přitom stojí už čtvrt století. Knihovna už učinila určitá provozní opatření, podle mluvčí knihovny Lenky Hanzlíkové čeká s případnými dalšími kroky na konec vánočních prázdnin v jižní Evropě, který by mohl nebývalý zájem ochladit.
idiom

Idiom ve vstupní hale knihovny. Foto: Jan Puci

Zhruba pětimetrový sloup z knih, na jehož spodní a vrchní části jsou upevněna zrcadla, stojí ve foyer už od roku 1998. Dílo slovenského umělce Mateje Kréna sice vždy budilo zájem návštěvníků, ale fronty se na něj nestály. Až nyní, kdy k propagaci přispěly sociální sítě.

Minulý týden v úterý podle Hanzlíkové počet lidí ve frontě narostl natolik, že už ji musela knihovna začít regulovat. „Opatřením je v tuto chvíli regulace fronty tak, aby alespoň jedny dveře z ulice byly pro čtenáře průchozí a zároveň jsou ve vstupní hale přítomní knihovníci, aby v případě potřeby odpovídali na dotazy a hlídali situaci,“ upřesnila Hanzlíková.

„Teď o ničem dalším neuvažujeme, protože s koncem tohoto týdne končí i vánoční prázdniny v celé jižní Evropě. Chceme počkat, zda se to na situaci nějak projeví. Pokud ne, tak samozřejmě budeme muset přijmout i jiná opatření,“ pokračovala.

Stávající situace je podle ní dlouhodobě neudržitelná jak z hlediska bezpečnosti, tak i funkčnosti celého vstupního prostoru Ústřední knihovny. „Nestojí tam jen Idiom, ale je tam také přístup k vracení výpůjček, do zápisu, pokladny, vstup do knihovny i do Pragensií,“ řekla.

„Bohužel, na rozdíl od influencerů, je naše síla k apelu na cílovou skupinu zahraničních turistů zcela minimální. A Češi ve frontě nejsou, a když, tak v jednotkách. Spíš se ta fronta samotná stává objektem zájmu lidí, kteří knihovnu běžně využívají,“ dodala.

Problém s turisty řeší i v sousední budově magistrátu, kam míří turisté za oběžným výtahem, páternosterem.


Autor: Jan Puci

Hořelo na střeše Lidlu v Praze 5

Včera ve 21:34 | Aktualizováno v 22:04

Tři jednotky pražských profesionálních hasičů zasahovaly ve středu 20. září před 15. hodinou v ulici K Barrandovu v Praze 5 u požáru na střeše prodejny Lidl. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Praha 6 podpořila program Trenéři ve škole dotací 1,16 milionu korun

Včera v 08:34

Zastupitelé Prahy 6 na svém jednání tento týden podpořili program Trenéři ve škole dotací 1,16 mil. korun. Program je založen na zapojení proškolených sportovních trenérů do hodin tělocviku na 1. stupni základních škol, kde v pravidelné rotaci spolupracují s učiteli na správném a pestrém pohybovém...

Další články
Nahoru