Dnes Čtvrtek - jasno 1°C
Zítra Pátek - skorojasno 3°C
Čtvrtek 9. 2. 2023
Svátek má Apolena
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Už aby skončily v jižní Evropě prázdniny, přeje si knihovna kvůli zájmu o Idiom
Turisté stojí frontu, aby si mohli prohlédnout sloup z knih. Foto: Jan Puci

Už aby skončily v jižní Evropě prázdniny, přeje si knihovna kvůli zájmu o Idiom

Před ústřední budovou Městské knihovny v Praze na Mariánském náměstí se od konce prosince týdne tvoří fronty turistů, které zajímá takzvaný Idiom, což je sloup z 8000 knih umístěný ve vstupní hale. Tam přitom stojí už čtvrt století. Knihovna už učinila určitá provozní opatření, podle mluvčí knihovny Lenky Hanzlíkové čeká s případnými dalšími kroky na konec vánočních prázdnin v jižní Evropě, který by mohl nebývalý zájem ochladit.
idiom

Idiom ve vstupní hale knihovny. Foto: Jan Puci

Zhruba pětimetrový sloup z knih, na jehož spodní a vrchní části jsou upevněna zrcadla, stojí ve foyer už od roku 1998. Dílo slovenského umělce Mateje Kréna sice vždy budilo zájem návštěvníků, ale fronty se na něj nestály. Až nyní, kdy k propagaci přispěly sociální sítě.

Minulý týden v úterý podle Hanzlíkové počet lidí ve frontě narostl natolik, že už ji musela knihovna začít regulovat. „Opatřením je v tuto chvíli regulace fronty tak, aby alespoň jedny dveře z ulice byly pro čtenáře průchozí a zároveň jsou ve vstupní hale přítomní knihovníci, aby v případě potřeby odpovídali na dotazy a hlídali situaci,“ upřesnila Hanzlíková.

„Teď o ničem dalším neuvažujeme, protože s koncem tohoto týdne končí i vánoční prázdniny v celé jižní Evropě. Chceme počkat, zda se to na situaci nějak projeví. Pokud ne, tak samozřejmě budeme muset přijmout i jiná opatření,“ pokračovala.

Stávající situace je podle ní dlouhodobě neudržitelná jak z hlediska bezpečnosti, tak i funkčnosti celého vstupního prostoru Ústřední knihovny. „Nestojí tam jen Idiom, ale je tam také přístup k vracení výpůjček, do zápisu, pokladny, vstup do knihovny i do Pragensií,“ řekla.

„Bohužel, na rozdíl od influencerů, je naše síla k apelu na cílovou skupinu zahraničních turistů zcela minimální. A Češi ve frontě nejsou, a když, tak v jednotkách. Spíš se ta fronta samotná stává objektem zájmu lidí, kteří knihovnu běžně využívají,“ dodala.

Problém s turisty řeší i v sousední budově magistrátu, kam míří turisté za oběžným výtahem, páternosterem.


Autor: Jan Puci

Praha 9: Ve svahu nad Pešlovou ulicí se budou kácet stromy

7. února 2023 v 15:00

Odbor životního prostředí radnice Prahy 9 informuje, že se od zítřka, 8. února, budou kácet stromy ve svahu nad ulicí Pešlova.

Cena plynu klesne pod vládní strop stávajícím zákazníkům innogy s produktem Standard

6. února 2023 v 11:58

Skupina innogy přijímá opatření, v jehož důsledku se stávající zákazníci, kteří mají produkt Standard, dostanou s komoditní cenou plynu pod cenový strop stanovený vládou. Opatření platí pro tyto zákazníky zpětně od 1. února 2023 až do konce letošního roku a týká se téměř 320 tisíc zákazníků, kteří...

Další články
Nahoru