dnes
Úterý - jasno
22°C
zítra
Středa - jasno
21°C
pozítří
Čtvrtek - skorojasno
19°C
Právo

Uvázaní psi u obchodů často obtěžují okolí. Lze s tím něco dělat?

Dobrý den, měla bych dotaz. Bydlím v menším městečku Uničov v okrese Olomouc, bohužel vedle obchodu, kde pejskaři uvazují u zábradlí své miláčky. Obchod otevírají v 7 hodin, lidé nechávají své psy uvázané i tři najednou 20 minut i déle, než si nakoupí a pejsci by se mohli uštěkat jak na sebe, tak i na lidi chodící kolem nich. Tyto prostory už nepatří městu, ale provozovateli obchodu, a proto úřady nic nekonají. Dá se s tím něco dělat? Když je pejsek uvázaný a opuštěný v lese, je to trestné. A co tohle? S tím nic nenaděláme? Ale myslím, že to není jen v Uničově. Děkuji za odpověď, Jordová.

Problém zvířat ponechaných před obchody, úřady či jinými institucemi je v současné době celkem častý jev. Zvířata uvázaná před různými budovami se nudí a svým štěkotem ruší lidi bydlící poblíž předmětné budovy.

Právní řád ČR na celorepublikové úrovní neřeší tento problém žádným způsobem. Jelikož se jedná o věc, která spadá do samostatně působností obcí, upravují tuto problematiku města a obce obecně závaznými vyhláškami. Například město Brno upravilo pohyb psů na veřejných prostranstvích takovým způsobem, že v případě, že je pes ponechán majitelem před obchodem, dochází tím k porušení obecně závazné vyhlášky, a proti majiteli psa mohou být uplatněné sankce (pokuty) dle vyhlášky. Jedná se o větu: „Osoba doprovázející psa na veřejném prostranství je povinna mít psa pod neustálým dohledem a přímým vlivem.“

V Uničově platí obecně závazná vyhláška č. 7/2003, ve které se upravuje pohyb se psem ve městě. V této vyhlášce však není povinnost majitele mít psa pod neustálým dohledem, ale pouze povinnost, aby byl pes veden na vodítku a aby nevcházel na určitá prostranství (např. dětská hřiště apod.). Dle této vyhlášky nemůže být majitel psa pokutován za to, že nechá psa před obchodem v době, kdy je on v obchodě, jelikož tím neporušuje žádnou povinnost uloženou zákonem nebo jiným právním předpisem (např. obecně závaznou vyhláškou).

Jak plyne z výše uvedeného, Vaše situace by mohla být vyřešena tím, že by město Uničov přijalo obecně závaznou vyhlášku, kterou by stanovilo povinnost pro majitele psů, aby na veřejném prostranství měli psa pod neustálým dohledem, a pokud by došlo k porušení této povinnosti, tedy ponechání psa před budovou, obchodem bez dozoru majitele, mohla by být takovému majiteli uložena pokuta, jejíž výše by byla stanovena v předmětné vyhlášce.

V případě, že chcete, aby majitele byli povinni dohlížet na pohyb svých psů neustále, můžete podat podnět k vydání obecně závazné vyhlášky, která by upravovala tuto problematiku. Vámi podaný podnět musí být projednán zastupitelstvem obce (města Uničov), které rozhodne o vydání či nevydání takové vyhlášky.

Autorem textu je advokát JUDr. Jan Langmeier
Langmeier & Co., advokátní kancelář s.r.o. (www.langmeier.cz)


Praha 9: Bezplatná právní poradna

28. září 2018 v 08:15

Tato služba je poskytována sociálně slabším občanům, kteří nemohou za právní služby platit a mají trvalý pobyt na území MČ Prahy 9. K poskytnutí služby je třeba doložit doklad totožnosti s trvalým pobytem na území Prahy 9– Vysočany, Libeň, Střížkov, Prosek, Hloubětín,...

Právní poradna: Kdy žádat o souhlas se zpracováním osobních údajů? Ne vždy je tento krok vhodný

17. června 2018 ve 22:32

Souhlasy kam se podíváš. Asi tak by se dala shrnout lavina mailů, které se na nás hrnuly ze všech stran od společností, které více či méně kreativně požadovaly udělení souhlasu se zpracováním osobních údajů.

Potřebujete právníka? Praha 10 nabízí bezplatné právní poradenství

31. května 2018 v 09:11

Občané městské části Praha 10, kteří se ocitnou v tíživé rodinné, bytové nebo finanční situaci, mohou využít projektu bezplatného právního poradenství. Služba je poskytována občanům MČ Praha 10, kteří se ocitli v nepříznivé sociální situaci a požádají o pomoc při řešení své situace sociální...

Přehled kontrol Úřadu pro ochranu osobních údajů za druhé pololetí roku 2017

18. dubna 2018 v 07:56

S přicházejícím nařízením GDPR a hrozbou sankcí a postihy od Úřadu pro ochranu osobních údajů (dále jen  „ÚOOÚ“) je pro představu vhodné upozornit na současný stav a počet kontrol, které proběhly za rok 2017. Obrázek nechť si každý udělá sám.

Nový nález Ústavního soudu ve věci náhrady regulovaného nájemného

15. února 2018 v 08:14

V červenci roku 2017 jsme již psali o přelomovém rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva (dále jen „ESLP“), kterým tento určil výši náhrady za omezení vlastnického práva regulací nájemného (https://www.maceklegal.cz/ceska-republika-ma-zaplatit-majitelum-bytu-miliony.html). Významnost...

Bezplatná právní poradna na radnici

12. února 2018 v 09:22

Centrum právní pomoci poskytuje občanům Prahy 13 základní právní poradenství zdarma. Je určeno pro ty, kteří se z různých důvodů ocitli v problematické situaci a nevědí si sami rady. Poskytne základní radu, jak v konkrétním případě postupovat. Poradí v oblasti rodinného a pracovního práva, náhrady...

Nová evidence skutečných majitelů právnických osob od začátku roku 2018

25. ledna 2018 v 08:21

Novelou zákona o veřejných rejstřících fyzických a právnických osob vznikla nová povinnost evidovat skutečné majitele právnických osob a svěřeneckých fondů s účinností od 1. ledna 2018.

Bezplatná Právní poradna v Praze 9

3. ledna 2018 ve 14:44

Pro sociálně slabší občany, kteří nemohou za právní služby platit a mají trvalý pobyt na území Prahy 9 je radnicí této městské části zřízena bezplatná právní poradna.

Další články
Nahoru