dnes
Neděle - oblacno
9°C
zítra
Pondělí - zatazeno
8°C
pozítří
Úterý - prehanky-dest
10°C
Právo

Uvázaní psi u obchodů často obtěžují okolí. Lze s tím něco dělat?

Dobrý den, měla bych dotaz. Bydlím v menším městečku Uničov v okrese Olomouc, bohužel vedle obchodu, kde pejskaři uvazují u zábradlí své miláčky. Obchod otevírají v 7 hodin, lidé nechávají své psy uvázané i tři najednou 20 minut i déle, než si nakoupí a pejsci by se mohli uštěkat jak na sebe, tak i na lidi chodící kolem nich. Tyto prostory už nepatří městu, ale provozovateli obchodu, a proto úřady nic nekonají. Dá se s tím něco dělat? Když je pejsek uvázaný a opuštěný v lese, je to trestné. A co tohle? S tím nic nenaděláme? Ale myslím, že to není jen v Uničově. Děkuji za odpověď, Jordová.

Problém zvířat ponechaných před obchody, úřady či jinými institucemi je v současné době celkem častý jev. Zvířata uvázaná před různými budovami se nudí a svým štěkotem ruší lidi bydlící poblíž předmětné budovy.

Právní řád ČR na celorepublikové úrovní neřeší tento problém žádným způsobem. Jelikož se jedná o věc, která spadá do samostatně působností obcí, upravují tuto problematiku města a obce obecně závaznými vyhláškami. Například město Brno upravilo pohyb psů na veřejných prostranstvích takovým způsobem, že v případě, že je pes ponechán majitelem před obchodem, dochází tím k porušení obecně závazné vyhlášky, a proti majiteli psa mohou být uplatněné sankce (pokuty) dle vyhlášky. Jedná se o větu: „Osoba doprovázející psa na veřejném prostranství je povinna mít psa pod neustálým dohledem a přímým vlivem.“

V Uničově platí obecně závazná vyhláška č. 7/2003, ve které se upravuje pohyb se psem ve městě. V této vyhlášce však není povinnost majitele mít psa pod neustálým dohledem, ale pouze povinnost, aby byl pes veden na vodítku a aby nevcházel na určitá prostranství (např. dětská hřiště apod.). Dle této vyhlášky nemůže být majitel psa pokutován za to, že nechá psa před obchodem v době, kdy je on v obchodě, jelikož tím neporušuje žádnou povinnost uloženou zákonem nebo jiným právním předpisem (např. obecně závaznou vyhláškou).

Jak plyne z výše uvedeného, Vaše situace by mohla být vyřešena tím, že by město Uničov přijalo obecně závaznou vyhlášku, kterou by stanovilo povinnost pro majitele psů, aby na veřejném prostranství měli psa pod neustálým dohledem, a pokud by došlo k porušení této povinnosti, tedy ponechání psa před budovou, obchodem bez dozoru majitele, mohla by být takovému majiteli uložena pokuta, jejíž výše by byla stanovena v předmětné vyhlášce.

V případě, že chcete, aby majitele byli povinni dohlížet na pohyb svých psů neustále, můžete podat podnět k vydání obecně závazné vyhlášky, která by upravovala tuto problematiku. Vámi podaný podnět musí být projednán zastupitelstvem obce (města Uničov), které rozhodne o vydání či nevydání takové vyhlášky.

Autorem textu je advokát JUDr. Jan Langmeier
Langmeier & Co., advokátní kancelář s.r.o. (www.langmeier.cz)


Nový nález Ústavního soudu ve věci náhrady regulovaného nájemného

15. února 2018 v 08:14

V červenci roku 2017 jsme již psali o přelomovém rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva (dále jen „ESLP“), kterým tento určil výši náhrady za omezení vlastnického práva regulací nájemného (https://www.maceklegal.cz/ceska-republika-ma-zaplatit-majitelum-bytu-miliony.html). Významnost...

Bezplatná právní poradna na radnici

12. února 2018 v 09:22

Centrum právní pomoci poskytuje občanům Prahy 13 základní právní poradenství zdarma. Je určeno pro ty, kteří se z různých důvodů ocitli v problematické situaci a nevědí si sami rady. Poskytne základní radu, jak v konkrétním případě postupovat. Poradí v oblasti rodinného a pracovního práva, náhrady...

Nová evidence skutečných majitelů právnických osob od začátku roku 2018

25. ledna 2018 v 08:21

Novelou zákona o veřejných rejstřících fyzických a právnických osob vznikla nová povinnost evidovat skutečné majitele právnických osob a svěřeneckých fondů s účinností od 1. ledna 2018.

Bezplatná Právní poradna v Praze 9

3. ledna 2018 ve 14:44

Pro sociálně slabší občany, kteří nemohou za právní služby platit a mají trvalý pobyt na území Prahy 9 je radnicí této městské části zřízena bezplatná právní poradna.

Jak je to s pořizováním a sdílením fotografií i jiných záznamů na sociálních sítích?

31. prosince 2017 v 01:16

Stále více uživatelů sociálních sítí řeší podobné otázky. Problematika sdílení cizího obsahu však není černobílá a je potřeba od sebe oddělit jednotlivé typové kategorie situací, které mohou nastat.

Ústavní soud zrušil část zákona o EET. Jaké změny nastanou?

20. prosince 2017 ve 13:18

V úterý 12. prosince 2017 zrušil Ústavní soud nálezem sp. zn. Pl. ÚS 26/16 část zákona o evidenci tržeb, zákona č. 112/2016 Sb. (dále jen „zákon o EET“). V tomto článku se dočtete, co se změní v elektronické evidenci tržeb po nálezu Ústavního soudu.

E-shopy v bezprecedentním ohrožení likvidace, státní orgány dostanou nové rozsáhlé pravomoci

20. prosince 2017 v 09:08

Nové nařízení Evropského parlamentu a Rady o spolupráci mezi vnitrostátními orgány příslušnými pro vymáhání dodržování zákonů na ochranu zájmů spotřebitele může ohrozit některé e-shopy. Úřady totiž dostanou nové rozsáhlé pravomoci, které dosud měly jen...

Nový zákon o platebním styku bude účinný od 13. ledna 2018

10. prosince 2017 v 10:04

Nařízení ePrivacy na spadnutí – zásadní změny v praxi

23. listopadu 2017 ve 21:29

Nový návrh nařízení Evropské komise ePrivacy přináší zásadní změny, které stojí za pozornost. Nařízení aktualizuje právní rámec ochrany soukromí a elektronické komunikace, resp. stává se doplňkem Obecného nařízení o ochraně osobních údajů (GDPR). Nahrazuje dosud platnou směrnici o soukromí a...

Novela zákona o elektronických komunikacích ve vztahu k operátorům

1. listopadu 2017 v 16:08

Po mnoha letech intenzivního jednání všech složek legislativního procesu a velkého tlaku veřejnosti, respektive neziskových sdružení, vešla v účinnost novela zákona o elektronických komunikacích, zaměřená primárně na problematiku ochrany spotřebitele při styku s telekomunikačními...

Další články
Nahoru