dnes
Pátek - jasno
21°C
zítra
Sobota - jasno
21°C
pozítří
Neděle - jasno
19°C
Útulky pro opuštěná zvířata Městské policie Praha slaví pětadvacetileté výročí
Radní Libor Hadrava při návštěvě útulku. Foto (3x): archiv MHMP

Útulky pro opuštěná zvířata Městské policie Praha slaví pětadvacetileté výročí

Desetitisíce zachráněných a odchycených zvířat, ale také přibližně stejný počet nových majitelů šťastných pejsků a koček. Profesionální zařízení výjimečné i z evropského pohledu, to jsou Útulky Městské policie Praha, které v letošním roce slaví pětadvacetileté výročí. 

Vznik útulků pro opuštěná zvířata se datuje od roku 1993, kdy vznikl první městský útulek pro psy, tzv. „Psí domov“ v Troji, který byl podřízen Městské policii hlavního města Prahy. Od toho to roku také začala velmi intenzivní spolupráce s odbory jednotlivých městských částí a také s Městskou veterinární správou Praha, která toto zařízení dozoruje.

Mezníkem v historii fungování útulku byly ničivé povodně v roce 2002, které se nevyhnuly ani Trojskému útulku a značně ho poškodily. Ohrožená zvířata se však zaměstnancům útulku podařilo včas evakuovat a částečně umístit v tehdy soukromém útulku v Dolních Měcholupech a mezi občany a dalších podobných zařízení. Přestože všechny objekty byly zaplaveny, provoz zařízení, poté co voda opadla, nebyl nijak omezen.

hadrava-utulek-1 V roce 2007 došlo k ukončení další části plánované výstavby trojského útulku. Bylo odstraněno torzo bývalé kotelny na pevná paliva a byly provedeny výrazné terénní úpravy. Součástí zařízení byl zřízen takvaný „ZOO koutek.“ Tento prostor je také využíván pro dočasné umístění jiných zvířat nalezených a odchycených na území hlavního města Prahy, jako jsou například kozy či třeba koně. Je zde pro ně připraveno i několik boxů a chlívků. Součástí zařízení je dále i rybníček pro umístění vodních želv a vodního ptactva, včetně kurníku a holubníku.

„Útulky pražské městské policie jsou na špičkové světové úrovni a hlavní město Praha je na jejich fungování právem hrdé. Rád bych všem zaměstnancům útulků popřál k 25. výročí vše nejlepší," uvedl Libor Hadrava, radní hl. m. Praha pro oblast bezpečnosti.

hadrava-utulek-2 V současné době mají útulky v pražské Troji a Dolních Měcholupech kapacitu více než 410 míst včetně záchytné stanice s variabilní kapacitou přes 100 míst. Za rok 2017 bylo přijato 1940 psů, 1033 koček a 238 ostatních druhů zvířat. Od začátku letošního roku pak tato zařízení přijala 484 psů, 156 koček a 46 jiných druhů zvířat, včetně exotických hadů a pavouků.

„Za nevídaný úspěch považuji skutečnost, že pracovníci Útulků Městské policie Praha, mají více než 90 procentní úspěšnost při vydávání přijatých psů. Jinými slovy, skoro každý pejsek, který je do útulku přijat, je následně předán majiteli,“ upřesnil Eduard Šuster ředitel Městské policie Praha.

V rámci útulků pro opuštěná zvířata je zřízena také tzn. asanační služba, která zajišťuje na území hlavního města Prahy sběr uhynulých zvířat. Výjimečným obdobím asanační služby byl rok 2017, kdy většinu České republiky postihla tzv. Ptačí chřipka.

praha-logo1_1

Pracovníci Městské policie Praha převezli v rámci opatření Stání veterinární správy k likvidaci více než čtyři tuny uhynulého ptactva. Což činilo jednu třetinu z celkového množství 12 tun takvaných „kadavérů“ odvezených za celý rok 2017.

Za celou dobu fungování Útulků pro opuštěná zvířata Městské policie hl. m. Prahy bylo do jeho zařízení přijato celkem 85 437 zvířat, z toho 57 714 psů, 24 826 koček a 2 897 ostatních druhů zvířat. 

 


Praha 15: Občané se poprvé mohou zapojit do participativního rozpočtu

16. dubna 2019 v 07:24

Radnice patnácté městské části včera odstartovala první ročník participativního rozpočtování. Poprvé v historii tak budou občané sami navrhovat a svým hlasováním podporovat projekty, které radnice v letošním roce zrealizuje.

Další články
Nahoru