dnes
Sobota - zatazeno
6°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
5°C
pozítří
Pondělí - obcasny-dest
6°C
Útulky městské policie letos přijaly tisíc koček a jednou tolik psů. Většina zvířat našla nový domov
Ilustrační foto: archiv MP

Útulky městské policie letos přijaly tisíc koček a jednou tolik psů. Většina zvířat našla nový domov

Více než dvacetiletá historie, desetitisíce zachráněných a odchycených zvířat, ale také přibližně stejný počet nových majitelů šťastných pejsků a koček. Profesionální zařízení výjimečné i z evropského pohledu, to jsou Útulky Městské policie Praha.

Vznik útulků pro opuštěná zvířata se datuje od roku 1993, kdy vznikl první městský útulek pro psy, takzvaný „Psí domov“ v Troji, který byl podřízen Městské policii hlavního města Prahy. Od tohoto roku začala intenzivní spolupráce s Policií ČR, s odbory jednotlivých městských částí a také s Městskou veterinární správou Praha, která toto zařízení do dnešního dne dozoruje.

Další mezníkem v historii fungování útulku byly ničivé povodně v roce 2002, které se nevyhnuly ani Trojskému útulku a značně ho poškodily. Ohrožená zvířata se však zaměstnancům útulku podařilo včas evakuovat a umístit v právě budovaném městském útulku v Dolních Měcholupech a dalších podobných zařízení. Přestože všechny objekty byly zaplaveny, provoz zařízení, poté co voda opadla, nebyl nijak omezen.

Současná kapacita je více než 430 míst

V roce 2007 došlo k ukončení další části plánované výstavby trojského útulku. Bylo odstraněno torzo bývalé kotelny na pevná paliva a byly provedeny výrazné terénní úpravy. Součástí zařízení byl zřízen takzvaný ZOO koutek. Tento prostor je také využíván pro dočasné umístění jiných zvířat nalezených a odchycených na území hlavního města Prahy, jako jsou například kozy a koně.

V současné době mají útulky v pražské Troji a Dolních Měcholupech kapacitu více než 430 míst. Od začátku letošního roku tato zařízení přijala bezmála dva tisíce psů, více než tisíc koček a bezmála dvě stě padesát jiných druhů zvířat, včetně exotických hadů a pavouků.

„Za úžasnou považuji skutečnost, že pracovníci Útulků Městské policie Praha mají 80% úspěšnost při vydávání přijatých psů. Jinými slovy, skoro každý pejsek, který je do útulku přijat, je následně předán majiteli,“ upřesnil Eduard Šuster ředitel Městské policie Praha.

Letos více než deset tun uhynulých zvířat

V rámci útulků pro opuštěná zvířata existuje také takzvaná asanační služba, která zajišťuje na území metropole sběr uhynulých zvířat. Od začátku roku jich odvezla více než deset tun.

Ještě k větší efektivitě těchto služeb by měly dopomoci dvě zbrusu nová speciální vozidla Odchytové služby Městské policie Praha, která jsou oproti stávajícím automobilům vybavena nejen více kotci pro opuštěná a toulavá zvířata, ale i speciálním boxem pro asanaci uhynulých zvířat.

Čtěte také: V opuštěném kočárku se choulilo šest prcků, hlídal je pes 


Další články
Nahoru