dnes
Sobota - skorojasno
3°C
zítra
Neděle - polojasno
3°C
pozítří
Pondělí - snih
1°C
Útok na voliče? Pražští politici otevřou tunel Blanka a nové metro těsně před volbami
Bývalý primátor Bohuslav Svoboda při křtu razícího štítu metra. Smetanu při zrovoznění podzemky slízne jeho nástupce Tomáš Hudeček. Foto: archiv MHMP

Útok na voliče? Pražští politici otevřou tunel Blanka a nové metro těsně před volbami

V dubnu příštího roku by měl být otevřen tunel Blanka. Oznámil to primátor hlavního města Prahy Tomáš Hudeček (TOP 09). V září pak část trasy metra A vedoucí do Motola. Nebylo by na tom nic zvláštního, kdyby krátce po těchto termínech neměly následovat volby. Podle politologů jsou před volbami podobné kroky běžné. Podle sociologa to na veřejnost působí.

Pokud se budou v květnu příštího roku konat řádné volby do Poslanecké sněmovny, měly by – spolu s evropskými – připadnout na konec května. Volby do Zastupitelstva hlavního města Prahy by se zase, spolu s volbami do třetiny Senátu, měly uskutečnit v říjnu 2014.

V této souvislosti není bez zajímavosti, že primátor hlavního města Prahy Tomáš Hudeček (TOP 09) oznámil, že v dubnu příštího roku by měl být otevřen tunel Blanka a v září pak část trasy metra A vedoucí do Motola.

Je otevření Blanky a části trasy metra A takto záměrně načasováno? A je standardní, že politici podobné slavnostní kroky plánují právě na dobu před volbami? Bude to reklama pro TOP 09?

Pehe: u Blanky si lidé oddechnou

„Neznám harmonogram zmíněných staveb, nemohu tedy autoritativně komentovat, jestli je to uděláno pro politický efekt. Obecně se ale politici před volbami nejraději fotografují s malými dětmi v náručí nebo přestřihávají nějaké pásky,“ uvedl pro server Pražský patriot politolog Jiří Pehe.

„Obecně to na veřejnost působí dobře. Otázkou – zejména u tunelu Blanka – ale je, zda-li to nemůže mít kontraproduktivní efekt. Lidé jsou ohledně tohoto projektu naštvaní, vadí jim, jak se to časově protahovalo a prodražovalo,“ řekl.

„Otevření tunelu proto může být spíš připomínka určité manažerské a politické neschopnosti než politické vítězství. I když – až se tunel otevře, spousta lidí si možná s nějakým časovým odstupem oddechne, že komunikace konečně funguje,“ dodal.

Dvořáková: stříhání pásek je běžné

Obdobně to vidí politoložka Vladimíra Dvořáková. „Je naprosto běžné, že se před volbami přestřihují pásky – leckdy ani ne u úplně dohotovených projektů. Nepovažovala bych to ale za něco úplně strašného, je to politický marketing,“ uvedla.

„Problém bych v takovém konání obecně viděla jen tehdy, pokud by se něco otevřelo, vzápětí to spadlo a zabilo pět lidí,“ řekla. „Nevím, jak pan primátor Hudeček bude otevírat Blanku, zda třeba pozve i bývalého primátora Béma. K tomu by mohli ještě vystavit účet, bylo by to zajímavé,“ dodala s nadsázkou.

Není si jistá, že tunel Blanka je to nejvhodnější, co by politici měli voličům před volbami připomínat. „Vedení Prahy ale může mít jinou představu,“ doplnila.

Vacek: zapůsobit to může na mimopražské

A jak podobné „přestřihování pásek“ působí na voliče? „Na lidi to působí, někdy jim to ale vytváří v hlavě zmatek. Pražáci, kteří jezdí kolem Blanky, vědí o co jde, a pozitivně ji nevnímají, takže není jasné, jak to vezmou,“ řekl sociolog Lubomír Vacek.

Jelikož by se krátce po otevření tunelu měly konat volby do Poslanecké sněmovny a Evropského parlamentu, kam volí lidé z celé ČR, zapůsobit to podle jeho názoru může na lidi mimo Prahu. „Pokud totiž nevědí o co jde, mnohdy dají na to, co říkají v televizi,“ doplnil.


Autoři: Anna Skálová, Redakce
Další články
Nahoru