dnes
Úterý - obcasny-dest
9°C
zítra
Středa - oblacno
11°C
pozítří
Čtvrtek - zatazeno
11°C
Víkendové tipy

Útěk jako paralela současnosti? Uvede Alfred ve dvoře

V neděli 5. června uvede divadlo Alfred ve dvoře premiéru představení Útěky, které vzniklo pod režijním vedením a podle scénáře Dominiky Andraškové. V době, pro niž je příznačný eskapismus všeho druhu a zároveň potřeba předstírat, že někam směřujeme, je dobré položit si otázku: Kam všechny ty úniky a útěky vlastně vedou…? 

Dominika Andrašková zvolila za předlohu životní osudy osobnosti, pro niž byl únik existenciální nutností: Albertine Sarrazinová, básnířka, zlodějka a prostitutka, strávila ve vězeních či nápravných zařízeních osm let svého ani ne třicetiletého života. Ve svém prvním románu rozvedla na pěti stech stranách několik desítek způsobů, jak utéct z vězení, z nichž ani jeden neuskutečnila.
 
„Útěk mě zajímá jako strategie, ke které se ale nehlásíme, za kterou si nestojíme. Odůvodňujeme jej, omlouváme jej, děláme z něj nutnost. Albertine Sarrazinová těch útěků popsala desítky. Okolnosti toho, proč či kam utíká, nakonec zmizí a zůstane jen samotný akt. Když se opakuje, ztrácí na významu. Zlo, od kterého jsme utíkali, a dobro, které jsme si od útěku slibovali, se najednou rovnají, a zjistíme, že jde jen o nás samotné,“ reflektuje téma autorka představení.
 
V inscenaci se sešla řada výrazných umělkyň a umělců z oblasti současného divadla, kteří jsou zvyklí hledat tvůrčí možnosti mimo tradiční divadelní výraz a tvarosloví klasické činohry. V Útěcích účinkují Julie Goetzová, Jana Kozubková, Daniela Voráčková, Miluše Hradská a Jakub Gottwald. Scénografie se ujala Ivana Kanhäuserová. Na  inscenaci se podílel také dramaturg Matěj Samec, hudbu a zvuk připravila Darya Samokhvalová.
 
Pražské divadlo Alfred ve dvoře uvádí Útěky jako jeden z projektů, jež uspěly v každoroční otevřené výzvě. Téma letošního roku znělo „Hry možných světů / Závrať z horizontů“. „K dramaturgii našeho divadla patří nejen pohybové divadlo, vizuální a multimediální představení, ale také experimentální činohra. Poctivě připravený autorský text a čerstvý inscenační tým Útěků slibují cestu do „možných světů“ za mřížemi vězení – v doslovném i přeneseném smyslu. Jak z toho ven? – to je kruciální otázka nejen v nové inscenaci, ale i pro celou společnost,“ dodává programový ředitel Alfreda ve dvoře Ewan McLaren.


Yelloween přiláká do Žlutých lázní pražská strašidla

25. října 2017 ve 13:26

Areál Žluté lázně se stane v neděli 29. října cílem všech strašidel. Malé i velké příšery čeká od 12 do 19 hodin zábavné odpoledne, kde nebude chybět strašidelná show, stezka odvahy, dlabání dýní, opékání špekáčků a mnoho dalších zajímavostí. Vstup do areálu je...

Kolčavka v Praze 9 zve na oslavy. Těšte se na zabijačku, koncert a veselici

23. října 2017 v 08:50

Pivovar Nad Kolčavkou v sobotu 28. října slaví. V 10 hodin začne pravá staročeská zabijačka. Sami si pod dozorem řeznického mistra můžete vyzkoušet, jak se dělají jitrnice.

Přivstaňte si na výlov rybníka mezi paneláky

22. října 2017 v 07:22

V sobotu 28. října se od 7 hodin koná již tradiční výlov Stodůleckého rybníka v Centrálním parku Prahy 13.

Na umisťovací výstavě ve Fénixu budou hledat nový domov kočky z ochranářských organizací

22. října 2017 v 07:00

Umisťovací výstava koček se bude konat v prostorách veterinární kliniky Fénix v sobotu 28. října od 11 do 17 hodin a v neděli 29. října také od 11 do 17 hodin.

Další články
Nahoru