dnes
Středa - zatazeno
0°C
zítra
Čtvrtek - zatazeno
0°C
pozítří
Pátek - oblacno
4°C
Utajené zkoušky kvůli covidu: Intervaly metra se večer měnily podle počtu cestujících, ti však nic netušili
Ilustrační foto: archiv DPP

Utajené zkoušky kvůli covidu: Intervaly metra se večer měnily podle počtu cestujících, ti však nic netušili

Pro cestující v pražském metru to bylo ve čtvrtek večer nepříjemné překvapení. Od 20 hodin přestaly být dodržovány jízdní řády a zhruba 60 minut vyjížděly soupravy na trať podle aktuálního počtu lidí v podzemce. Dopravní podnik (DPP) o tom neinformoval, za což se omluvil až následující den.

Mezi osmou a devátou hodinou večerní jezdí soupravy na lince A v intervalu sedm až osm minut, na linkách B a C jsou intervaly šest minut. Jízdní řády jsou k dispozici na informačních panelech v každé stanici metra, cestující si je mohou zjistit i v dopravních aplikacích nebo na webu dopravního podniku. Praktické informace se hodí hlavně pro ty, kteří si chtějí zjistit navazující autobusové či tramvajové spoje, nebo když přestupují v metru na jinou linku.

Ve čtvrtek večer se z pohledu cestujících metro „zbláznilo“ a jezdilo si „jak chtělo“. Lidé dávali najevo nespokojenost na sociálních sítích, nejčastěji jim vadilo, že nestihli navazující autobus nebo tramvaj. Večer je to o to nepříjemnější, že intervaly v povrchové dopravě jsou delší.

Pražský dopravní podnik o nečekaných změnách v intervalech metra cestující neinformoval prostřednictvím hlášení ve stanicích, navíc to neudělal ani na internetu. Žádné echo nedal lidem ani Ropid, který organizuje a plánuje pražskou MHD.

„Praha potají omezila ve čtvrtek večer provoz metra. Je správné, že interval byl o něco prodloužen v těchto dnech, kdy lidé jezdí méně, ale proč o tom dopravní podnik nebo Ropid neinformoval cestující? Zkomplikovala se tak lidem cesta z práce domů, protože omezené metro nenavazovalo na spoje tramvají a autobusů,“ stěžoval si 1. místostarosta Prahy 9 Tomáš Portlík.

„Jakou důvěru pak mají mít oficiální zprávy o omezování dopravy, když se omezuje provoz metra bez oznámení? Nevím, k čemu potom slouží jízdní řády a aplikace PID Lítačka, když MHD nejezdí podle jízdních řádů,“ dodal.

„Ve čtvrtek byl od 20:00 hodin provoz metra po dobu zhruba jedné hodiny řízen dispečersky. Intervaly byly plovoucí a pohybovaly se v rozpětí zhruba 7,5 až 10 minut v návaznosti na počet cestujících. Po dohodě s Ropidem jsme zkoušeli dispečersky řídit vypravování souprav pro případ, že bychom byli kvůli vývoji epidemie covid-19 nuceni urychleně přizpůsobit dopravu bez vypracovávání nových grafikonů, které v rámci Pražské integrované dopravy (PID) se všemi návaznostmi trvá připravit zhruba deset dnů," uvedla mluvčí DPP Aneta Řehková.

„Omlouváme se, že toto opatření nebylo cestujícím s předstihem komunikováno. Uvědomujeme si, že v současné náročné době to není vhodné, proto metro bude dále jezdit podle v současnosti platných grafikonů a až od pondělního večera s dřívějším ukončením denního provozu,“ dodala.

Kvůli zákazu vycházení po jednadvacáté hodině, který nařídila vláda v souvislosti s bojem proti šíření nemoci covid-19 od středy 28. října, bude od pondělí 2. listopadu ukončen denní provoz PID už ve 22 hodin.

Denní provoz metra, tramvají a autobusů tak skončí vždy postupně mezi zhruba 22:00 a 22:30. Současně s tím začnou vyjíždět noční linky tramvají i autobusů. Poslední spoje metra budou na všech třech linkách vyjíždět z konečných stanic (Depo Hostivař a Nemocnice Motol na lince A, Zličín a Černý Most na lince B, Letňany a Háje na lince C) v rozmezí od 22:00 do 22:04 hodin.

Znamená to, že od prvního listopadového pondělí se zkrátí oproti běžnému stavu provoz metra o dvě hodiny. Navíc intervaly ve špičkách budou prodlouženy o 10 až 45 sekund.


V úterý se vrátí provoz do uzavřeného úseku v Prosecké ulici

30. listopadu 2020 ve 20:41

Technická správa komunikací dokončila 30. listopadu práce na kompletní rekonstrukci komunikace a chodníků v Prosecké ulici v úseku od ulice Františka Kadlece po ulici Na Labuťce, a tím se nejpozději v úterý 1. prosince 2020 vrátí do toho úseku provoz v obou směrech.

Ve čtvrtek v noci neprojedete Tunelovým komplexem Blanka

25. listopadu 2020 v 06:25

Z důvodu pravidelné údržby a kontroly technologie bude Tunelový komplex Blanka od 26. listopadu od 23 hodin do 27. listopadu do 5 hodin uzavřen.

Na Ořechovce začaly platit parkovací zóny

23. listopadu 2020 ve 12:18

Na Ořechovce v šesté městské části dnes začaly platit parkovací zóny. Od 2. listopadu platí v Praze 6 zóny také na Hanspaulce.

Další články
Nahoru