Dnes Sobota - jasno 14°C
Zítra Neděle - skorojasno 23°C
Sobota 8. 5. 2021
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Utajené zkoušky kvůli covidu: Intervaly metra se večer měnily podle počtu cestujících, ti však nic netušili
Ilustrační foto: archiv DPP

Utajené zkoušky kvůli covidu: Intervaly metra se večer měnily podle počtu cestujících, ti však nic netušili

Pro cestující v pražském metru to bylo ve čtvrtek večer nepříjemné překvapení. Od 20 hodin přestaly být dodržovány jízdní řády a zhruba 60 minut vyjížděly soupravy na trať podle aktuálního počtu lidí v podzemce. Dopravní podnik (DPP) o tom neinformoval, za což se omluvil až následující den.

Mezi osmou a devátou hodinou večerní jezdí soupravy na lince A v intervalu sedm až osm minut, na linkách B a C jsou intervaly šest minut. Jízdní řády jsou k dispozici na informačních panelech v každé stanici metra, cestující si je mohou zjistit i v dopravních aplikacích nebo na webu dopravního podniku. Praktické informace se hodí hlavně pro ty, kteří si chtějí zjistit navazující autobusové či tramvajové spoje, nebo když přestupují v metru na jinou linku.

Ve čtvrtek večer se z pohledu cestujících metro „zbláznilo“ a jezdilo si „jak chtělo“. Lidé dávali najevo nespokojenost na sociálních sítích, nejčastěji jim vadilo, že nestihli navazující autobus nebo tramvaj. Večer je to o to nepříjemnější, že intervaly v povrchové dopravě jsou delší.

Pražský dopravní podnik o nečekaných změnách v intervalech metra cestující neinformoval prostřednictvím hlášení ve stanicích, navíc to neudělal ani na internetu. Žádné echo nedal lidem ani Ropid, který organizuje a plánuje pražskou MHD.

„Praha potají omezila ve čtvrtek večer provoz metra. Je správné, že interval byl o něco prodloužen v těchto dnech, kdy lidé jezdí méně, ale proč o tom dopravní podnik nebo Ropid neinformoval cestující? Zkomplikovala se tak lidem cesta z práce domů, protože omezené metro nenavazovalo na spoje tramvají a autobusů,“ stěžoval si 1. místostarosta Prahy 9 Tomáš Portlík.

„Jakou důvěru pak mají mít oficiální zprávy o omezování dopravy, když se omezuje provoz metra bez oznámení? Nevím, k čemu potom slouží jízdní řády a aplikace PID Lítačka, když MHD nejezdí podle jízdních řádů,“ dodal.

„Ve čtvrtek byl od 20:00 hodin provoz metra po dobu zhruba jedné hodiny řízen dispečersky. Intervaly byly plovoucí a pohybovaly se v rozpětí zhruba 7,5 až 10 minut v návaznosti na počet cestujících. Po dohodě s Ropidem jsme zkoušeli dispečersky řídit vypravování souprav pro případ, že bychom byli kvůli vývoji epidemie covid-19 nuceni urychleně přizpůsobit dopravu bez vypracovávání nových grafikonů, které v rámci Pražské integrované dopravy (PID) se všemi návaznostmi trvá připravit zhruba deset dnů," uvedla mluvčí DPP Aneta Řehková.

„Omlouváme se, že toto opatření nebylo cestujícím s předstihem komunikováno. Uvědomujeme si, že v současné náročné době to není vhodné, proto metro bude dále jezdit podle v současnosti platných grafikonů a až od pondělního večera s dřívějším ukončením denního provozu,“ dodala.

Kvůli zákazu vycházení po jednadvacáté hodině, který nařídila vláda v souvislosti s bojem proti šíření nemoci covid-19 od středy 28. října, bude od pondělí 2. listopadu ukončen denní provoz PID už ve 22 hodin.

Denní provoz metra, tramvají a autobusů tak skončí vždy postupně mezi zhruba 22:00 a 22:30. Současně s tím začnou vyjíždět noční linky tramvají i autobusů. Poslední spoje metra budou na všech třech linkách vyjíždět z konečných stanic (Depo Hostivař a Nemocnice Motol na lince A, Zličín a Černý Most na lince B, Letňany a Háje na lince C) v rozmezí od 22:00 do 22:04 hodin.

Znamená to, že od prvního listopadového pondělí se zkrátí oproti běžnému stavu provoz metra o dvě hodiny. Navíc intervaly ve špičkách budou prodlouženy o 10 až 45 sekund.


Most v ulici Za Černým mostem bude neprůjezdný

6. května 2021 v 15:07

Technická správa komunikací (TSK) zahájí v úterý18. května rekonstrukci mostu, který vede přes železniční trať a převádí ulici Za Černým mostem, která se dále napojuje přes komunikaci Cíglerova na Pražský okruh (Poděbradská/Chlumecká).

V noci ze čtvrtka na pátek neprojedete Brusnickým a Dejvickým tunelem

4. května 2021 ve 14:03

Z důvodu pravidelné údržby a kontroly technologie budou tunely Brusnický a Dejvický uzavřeny od čtvrtka 6. května od 23 hodin do pátku 7. května do 5 hodin.

V noci ze středy na čtvrtek neprojedete Strahovským tunelem

3. května 2021 ve 13:59

Z důvodu pravidelné údržby technologie a čištění kamer bude Strahovský tunelu od středy 5. května od 23 hodin do čtvrtka 6. května do 5 hodin uzavřen.

Patočkovu ve směru do centra uzavřou opravy

1. května 2021 v 09:03

Technická správa komunikací (TSK) zahájí 10. května souvislou údržbu ulice Patočkova ve směru do centra, v úseku ulic Bělohorská a Pod Královkou.

Pro nový tunel do Berouna hledá Správa železnic zpracovatele dokumentace

29. dubna 2021 ve 12:42

Správa železnic vyhlásila opakované výběrové řízení na zhotovení aktualizace dokumentace pro územní řízení stavby nové trati mezi Prahou-Smíchovem a Berounem. Její součástí bude přibližně 24 kilometrů dlouhý tunel.

Praha 9: Nově otevřené parkoviště pro rezidenty

27. dubna 2021 v 11:35

Od úterý 27. dubna je řidičům k dispozici rezidentské parkoviště za Poliklinikou Prosek.

Další články
Nahoru