Dnes Pondělí - oblacno 14°C
Zítra Úterý - zatazeno 15°C
Pondělí 20. 9. 2021
Svátek má Oleg
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Utajené zkoušky kvůli covidu: Intervaly metra se večer měnily podle počtu cestujících, ti však nic netušili
Ilustrační foto: archiv DPP

Utajené zkoušky kvůli covidu: Intervaly metra se večer měnily podle počtu cestujících, ti však nic netušili

Pro cestující v pražském metru to bylo ve čtvrtek večer nepříjemné překvapení. Od 20 hodin přestaly být dodržovány jízdní řády a zhruba 60 minut vyjížděly soupravy na trať podle aktuálního počtu lidí v podzemce. Dopravní podnik (DPP) o tom neinformoval, za což se omluvil až následující den.

Mezi osmou a devátou hodinou večerní jezdí soupravy na lince A v intervalu sedm až osm minut, na linkách B a C jsou intervaly šest minut. Jízdní řády jsou k dispozici na informačních panelech v každé stanici metra, cestující si je mohou zjistit i v dopravních aplikacích nebo na webu dopravního podniku. Praktické informace se hodí hlavně pro ty, kteří si chtějí zjistit navazující autobusové či tramvajové spoje, nebo když přestupují v metru na jinou linku.

Ve čtvrtek večer se z pohledu cestujících metro „zbláznilo“ a jezdilo si „jak chtělo“. Lidé dávali najevo nespokojenost na sociálních sítích, nejčastěji jim vadilo, že nestihli navazující autobus nebo tramvaj. Večer je to o to nepříjemnější, že intervaly v povrchové dopravě jsou delší.

Pražský dopravní podnik o nečekaných změnách v intervalech metra cestující neinformoval prostřednictvím hlášení ve stanicích, navíc to neudělal ani na internetu. Žádné echo nedal lidem ani Ropid, který organizuje a plánuje pražskou MHD.

„Praha potají omezila ve čtvrtek večer provoz metra. Je správné, že interval byl o něco prodloužen v těchto dnech, kdy lidé jezdí méně, ale proč o tom dopravní podnik nebo Ropid neinformoval cestující? Zkomplikovala se tak lidem cesta z práce domů, protože omezené metro nenavazovalo na spoje tramvají a autobusů,“ stěžoval si 1. místostarosta Prahy 9 Tomáš Portlík.

„Jakou důvěru pak mají mít oficiální zprávy o omezování dopravy, když se omezuje provoz metra bez oznámení? Nevím, k čemu potom slouží jízdní řády a aplikace PID Lítačka, když MHD nejezdí podle jízdních řádů,“ dodal.

„Ve čtvrtek byl od 20:00 hodin provoz metra po dobu zhruba jedné hodiny řízen dispečersky. Intervaly byly plovoucí a pohybovaly se v rozpětí zhruba 7,5 až 10 minut v návaznosti na počet cestujících. Po dohodě s Ropidem jsme zkoušeli dispečersky řídit vypravování souprav pro případ, že bychom byli kvůli vývoji epidemie covid-19 nuceni urychleně přizpůsobit dopravu bez vypracovávání nových grafikonů, které v rámci Pražské integrované dopravy (PID) se všemi návaznostmi trvá připravit zhruba deset dnů," uvedla mluvčí DPP Aneta Řehková.

„Omlouváme se, že toto opatření nebylo cestujícím s předstihem komunikováno. Uvědomujeme si, že v současné náročné době to není vhodné, proto metro bude dále jezdit podle v současnosti platných grafikonů a až od pondělního večera s dřívějším ukončením denního provozu,“ dodala.

Kvůli zákazu vycházení po jednadvacáté hodině, který nařídila vláda v souvislosti s bojem proti šíření nemoci covid-19 od středy 28. října, bude od pondělí 2. listopadu ukončen denní provoz PID už ve 22 hodin.

Denní provoz metra, tramvají a autobusů tak skončí vždy postupně mezi zhruba 22:00 a 22:30. Současně s tím začnou vyjíždět noční linky tramvají i autobusů. Poslední spoje metra budou na všech třech linkách vyjíždět z konečných stanic (Depo Hostivař a Nemocnice Motol na lince A, Zličín a Černý Most na lince B, Letňany a Háje na lince C) v rozmezí od 22:00 do 22:04 hodin.

Znamená to, že od prvního listopadového pondělí se zkrátí oproti běžnému stavu provoz metra o dvě hodiny. Navíc intervaly ve špičkách budou prodlouženy o 10 až 45 sekund.


Autor: Jan Puci

Rada rozhodla o výběru zhotovitele P+R Nové Butovice

16. září 2021 v 07:50

Rada hl. m. Prahy rozhodla o výběru dodavatele stavby P+R záchytného parkoviště Nové Butovice. Jedná se výstavbu vícepodlažního parkovacího objektu z poloviny určeného rezidentům a z poloviny určeného jako P+R záchytné parkoviště o celkové kapacitě...

Rekonstrukce Žalovské ulice

10. září 2021 v 11:51

Technická správa komunikací (TSK) zahájí v pondělí 20. září rekonstrukci Žalovské ulice v úseku ulic Drahanská – Čimická. Stavební práce by měly skončit 30. listopadu.

Ve čtvrtek bude uzavřen Bubenečský tunel

7. září 2021 ve 21:07

Z důvodu pravidelné údržby a kontroly technologie tunelů bude Bubenečský tunel od 9. září od 23 hodin do 10. září do 5 hodin uzavřen.

Úprava dopravy kvůli opravě v Národní

6. září 2021 ve 21:03

Z důvodu usnadnění průjezdu vozidel centrem Prahy a ve snaze vyhnout se případným problémům v dopravě byla ve spolupráci s městskou částí Praha 1 od pondělí 6. září upravena organizace dopravy v okolí ulice Národní v souvislosti s opravou mostu. Opatření potrvá podle předpokladů do 14. listopadu...

Uzavření tunelu Mrázovka od 7. září

6. září 2021 ve 20:57

Od 7. do 8. září od 23 hodin do 5 hodin bude uzavřen západní tunelový tubus A (směr Barrandovský most) a druhý tubus bude jednosměrný s původním směrem provozu.

Nové záchytné parkoviště Hostivař 3 – sever

6. září 2021 v 05:40

Technická správa komunikací (TSK) začne 6. září se stavbou nového záchytného parkoviště „P+R Hostivař 3 – sever“ u komunikace Dolnoměcholupská, 300 metrů podél nádraží Hostivař.

Rozšíření části komunikace Bulovka

1. září 2021 ve 20:05

Technická správa komunikací (TSK) bude od 6. září rekonstruovat a rozšiřovat část ulice Bulovka, v úseku 120 metrů od křižovatky s komunikací Povltavská. Stavební práce by měly skončit k 31. října.

Další články
Nahoru