Dnes Sobota - oblacno 15°C
Zítra Neděle - polojasno 11°C
Sobota 21. 5. 2022
Svátek má Monika
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Utajené zkoušky kvůli covidu: Intervaly metra se večer měnily podle počtu cestujících, ti však nic netušili
Ilustrační foto: archiv DPP

Utajené zkoušky kvůli covidu: Intervaly metra se večer měnily podle počtu cestujících, ti však nic netušili

Pro cestující v pražském metru to bylo ve čtvrtek večer nepříjemné překvapení. Od 20 hodin přestaly být dodržovány jízdní řády a zhruba 60 minut vyjížděly soupravy na trať podle aktuálního počtu lidí v podzemce. Dopravní podnik (DPP) o tom neinformoval, za což se omluvil až následující den.

Mezi osmou a devátou hodinou večerní jezdí soupravy na lince A v intervalu sedm až osm minut, na linkách B a C jsou intervaly šest minut. Jízdní řády jsou k dispozici na informačních panelech v každé stanici metra, cestující si je mohou zjistit i v dopravních aplikacích nebo na webu dopravního podniku. Praktické informace se hodí hlavně pro ty, kteří si chtějí zjistit navazující autobusové či tramvajové spoje, nebo když přestupují v metru na jinou linku.

Ve čtvrtek večer se z pohledu cestujících metro „zbláznilo“ a jezdilo si „jak chtělo“. Lidé dávali najevo nespokojenost na sociálních sítích, nejčastěji jim vadilo, že nestihli navazující autobus nebo tramvaj. Večer je to o to nepříjemnější, že intervaly v povrchové dopravě jsou delší.

Pražský dopravní podnik o nečekaných změnách v intervalech metra cestující neinformoval prostřednictvím hlášení ve stanicích, navíc to neudělal ani na internetu. Žádné echo nedal lidem ani Ropid, který organizuje a plánuje pražskou MHD.

„Praha potají omezila ve čtvrtek večer provoz metra. Je správné, že interval byl o něco prodloužen v těchto dnech, kdy lidé jezdí méně, ale proč o tom dopravní podnik nebo Ropid neinformoval cestující? Zkomplikovala se tak lidem cesta z práce domů, protože omezené metro nenavazovalo na spoje tramvají a autobusů,“ stěžoval si 1. místostarosta Prahy 9 Tomáš Portlík.

„Jakou důvěru pak mají mít oficiální zprávy o omezování dopravy, když se omezuje provoz metra bez oznámení? Nevím, k čemu potom slouží jízdní řády a aplikace PID Lítačka, když MHD nejezdí podle jízdních řádů,“ dodal.

„Ve čtvrtek byl od 20:00 hodin provoz metra po dobu zhruba jedné hodiny řízen dispečersky. Intervaly byly plovoucí a pohybovaly se v rozpětí zhruba 7,5 až 10 minut v návaznosti na počet cestujících. Po dohodě s Ropidem jsme zkoušeli dispečersky řídit vypravování souprav pro případ, že bychom byli kvůli vývoji epidemie covid-19 nuceni urychleně přizpůsobit dopravu bez vypracovávání nových grafikonů, které v rámci Pražské integrované dopravy (PID) se všemi návaznostmi trvá připravit zhruba deset dnů," uvedla mluvčí DPP Aneta Řehková.

„Omlouváme se, že toto opatření nebylo cestujícím s předstihem komunikováno. Uvědomujeme si, že v současné náročné době to není vhodné, proto metro bude dále jezdit podle v současnosti platných grafikonů a až od pondělního večera s dřívějším ukončením denního provozu,“ dodala.

Kvůli zákazu vycházení po jednadvacáté hodině, který nařídila vláda v souvislosti s bojem proti šíření nemoci covid-19 od středy 28. října, bude od pondělí 2. listopadu ukončen denní provoz PID už ve 22 hodin.

Denní provoz metra, tramvají a autobusů tak skončí vždy postupně mezi zhruba 22:00 a 22:30. Současně s tím začnou vyjíždět noční linky tramvají i autobusů. Poslední spoje metra budou na všech třech linkách vyjíždět z konečných stanic (Depo Hostivař a Nemocnice Motol na lince A, Zličín a Černý Most na lince B, Letňany a Háje na lince C) v rozmezí od 22:00 do 22:04 hodin.

Znamená to, že od prvního listopadového pondělí se zkrátí oproti běžnému stavu provoz metra o dvě hodiny. Navíc intervaly ve špičkách budou prodlouženy o 10 až 45 sekund.


Autor: Jan Puci

Rekonstrukce křižovatky Na Petřinách – Na Větrníku

Dnes v 10:01

Technická správa komunikací (TSK) zahájí v pondělí 23. května 2022 rekonstrukci křižovatky ulice Na Petřinách a Na Větrníku, která bude nově osazena semaforem. Celá stavební akce skončí do konce srpna 2022.

V souvislosti s koncerty skupiny Rammstein připravila policie opatření

14. května 2022 v 07:10

V neděli 15. května a v pondělí 16. května se uskuteční dva koncerty skupiny Rammstein. Z důvodu zajištění veřejného pořádku a dopravy, připravila pražská policie adekvátní bezpečnostní opatření, na kterém se bude podílet několik desítek pražských policistů. Opatření se dotknou především...

Další články
Nahoru