Dnes Čtvrtek - mlha 11°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 9°C
Čtvrtek 25. 2. 2021
Svátek má Liliana
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Utajené zkoušky kvůli covidu: Intervaly metra se večer měnily podle počtu cestujících, ti však nic netušili
Ilustrační foto: archiv DPP

Utajené zkoušky kvůli covidu: Intervaly metra se večer měnily podle počtu cestujících, ti však nic netušili

Pro cestující v pražském metru to bylo ve čtvrtek večer nepříjemné překvapení. Od 20 hodin přestaly být dodržovány jízdní řády a zhruba 60 minut vyjížděly soupravy na trať podle aktuálního počtu lidí v podzemce. Dopravní podnik (DPP) o tom neinformoval, za což se omluvil až následující den.

Mezi osmou a devátou hodinou večerní jezdí soupravy na lince A v intervalu sedm až osm minut, na linkách B a C jsou intervaly šest minut. Jízdní řády jsou k dispozici na informačních panelech v každé stanici metra, cestující si je mohou zjistit i v dopravních aplikacích nebo na webu dopravního podniku. Praktické informace se hodí hlavně pro ty, kteří si chtějí zjistit navazující autobusové či tramvajové spoje, nebo když přestupují v metru na jinou linku.

Ve čtvrtek večer se z pohledu cestujících metro „zbláznilo“ a jezdilo si „jak chtělo“. Lidé dávali najevo nespokojenost na sociálních sítích, nejčastěji jim vadilo, že nestihli navazující autobus nebo tramvaj. Večer je to o to nepříjemnější, že intervaly v povrchové dopravě jsou delší.

Pražský dopravní podnik o nečekaných změnách v intervalech metra cestující neinformoval prostřednictvím hlášení ve stanicích, navíc to neudělal ani na internetu. Žádné echo nedal lidem ani Ropid, který organizuje a plánuje pražskou MHD.

„Praha potají omezila ve čtvrtek večer provoz metra. Je správné, že interval byl o něco prodloužen v těchto dnech, kdy lidé jezdí méně, ale proč o tom dopravní podnik nebo Ropid neinformoval cestující? Zkomplikovala se tak lidem cesta z práce domů, protože omezené metro nenavazovalo na spoje tramvají a autobusů,“ stěžoval si 1. místostarosta Prahy 9 Tomáš Portlík.

„Jakou důvěru pak mají mít oficiální zprávy o omezování dopravy, když se omezuje provoz metra bez oznámení? Nevím, k čemu potom slouží jízdní řády a aplikace PID Lítačka, když MHD nejezdí podle jízdních řádů,“ dodal.

„Ve čtvrtek byl od 20:00 hodin provoz metra po dobu zhruba jedné hodiny řízen dispečersky. Intervaly byly plovoucí a pohybovaly se v rozpětí zhruba 7,5 až 10 minut v návaznosti na počet cestujících. Po dohodě s Ropidem jsme zkoušeli dispečersky řídit vypravování souprav pro případ, že bychom byli kvůli vývoji epidemie covid-19 nuceni urychleně přizpůsobit dopravu bez vypracovávání nových grafikonů, které v rámci Pražské integrované dopravy (PID) se všemi návaznostmi trvá připravit zhruba deset dnů," uvedla mluvčí DPP Aneta Řehková.

„Omlouváme se, že toto opatření nebylo cestujícím s předstihem komunikováno. Uvědomujeme si, že v současné náročné době to není vhodné, proto metro bude dále jezdit podle v současnosti platných grafikonů a až od pondělního večera s dřívějším ukončením denního provozu,“ dodala.

Kvůli zákazu vycházení po jednadvacáté hodině, který nařídila vláda v souvislosti s bojem proti šíření nemoci covid-19 od středy 28. října, bude od pondělí 2. listopadu ukončen denní provoz PID už ve 22 hodin.

Denní provoz metra, tramvají a autobusů tak skončí vždy postupně mezi zhruba 22:00 a 22:30. Současně s tím začnou vyjíždět noční linky tramvají i autobusů. Poslední spoje metra budou na všech třech linkách vyjíždět z konečných stanic (Depo Hostivař a Nemocnice Motol na lince A, Zličín a Černý Most na lince B, Letňany a Háje na lince C) v rozmezí od 22:00 do 22:04 hodin.

Znamená to, že od prvního listopadového pondělí se zkrátí oproti běžnému stavu provoz metra o dvě hodiny. Navíc intervaly ve špičkách budou prodlouženy o 10 až 45 sekund.


V pražské MHD se změní hlášení o povinnosti mít zakrytý nos a ústa

23. února 2021 v 15:17

Pražský dopravní podnik (DPP) upraví hlášení o povinnosti mít v MHD zakrytý nos a ústa. Učiní tak kvůli vládnímu nařízení nosit respirátor, nanoroušku či dvě chirurgické roušky přes sebe. Hlášení začne vysílat od čtvrtka 25. února. Na dotaz ČTK to dnes uvedla mluvčí DPP Aneta Řehková. Dosud mohli...

Po zimní přestávce začíná rekonstrukce mostu ve Švehlově ulici

22. února 2021 v 16:50

Technická správa komunikací začne v pondělí 1. března s pracemi na rekonstrukci mostu, který převádí ulici Švehlova přes Měcholupský potok.

Od března budou pokračovat stavební práce na Chodovské

21. února 2021 v 07:35

Technická správa komunikací (TSK) zahájí v pondělí 1. března další práce na ulici Chodovská, které byly přerušeny zimní přestávkou. Stavba potrvá do 15. června. 

V Praze 9 probíhá výdej parkovacích oprávnění pro rozšířené zóny

17. února 2021 ve 14:37

Od dubna letošního roku budou rozšířeny zóny placeného stání Praze 9. Parkovací oprávnění se v současnosti vydává v Poliklinice Prosek a na radnici ve Vysočanech.

Oprava mostu v ulici Nedokončená

17. února 2021 v 11:18

Technická správa komunikací (TSK) zahájí v úterý 23. února opravu mostu X670, který převádí ulici Nedokončená jako nadjezd Štěrboholské radiály v MČ Praha – Štěrboholy. Stavba bude dokončena nejpozději 9. dubna 2021.

První trafostanice pro dobíjení elektromobilů v Praze 11

16. února 2021 v 09:56

Starosta Prahy 11 Jiří Dohnal (Piráti) spolu s Martinem Duškou, radním pro dopravu a otevřenou radnici (Piráti) a zástupci Pražské energetiky se zúčastnili slavnostního uvedení do provozu první trafostanice pro dobíjení elektromobilů.

Sníh v Praze vyřadil třetinu příměstských vlaků City Elephant, zamrzají výhybky

10. února 2021 v 11:29

V Praze a okolí od rána nejezdí třetina elektrických jednotek příměstských vlaků City Elephant. Organizátor dopravy Ropid na twitteru uvedl, že příčinou je vniknutí prachového sněhu do elektroinstalace.

Další články
Nahoru