dnes
Čtvrtek - skorojasno
11°C
zítra
Pátek - polojasno
13°C
pozítří
Sobota - zatazeno
9°C
Utáhli jste uzdu hazardu? Dostanete méně z vybraných peněz, oznámila radnicím Praha
Pražská herna. Ilustrační foto: archiv

Utáhli jste uzdu hazardu? Dostanete méně z vybraných peněz, oznámila radnicím Praha

Praha rozdělí radnicím část peněz, které od dubna do konce září získala na poplatcích z hazardních her. Celkem se vybralo přes 233 milionů korun, rada hlavního města dnes rozhodla o rozdělení téměř 89 milionů korun.

Radní dnes odsouhlasili a postoupili pražskému zastupitelstvu návrh na poskytnutí dotace městským částem z rezervy vytvořené v rozpočtu hl. m. Prahy, a to ve výši jedné poloviny z obdrženého odvodu z výherních hracích přístrojů a jiných technických herních zařízení za první dvě čtvrtletí letošního roku.

Za toto období získala metropole z výherních automatů, loterií a podobných her dohromady více než 233 miliony korun. Z toho přímo z výherních automatů přes 177 milionů, polovinu této částky rozdělí městským částem.

25 procent z těchto peněz je určeno úzce na podporu činnosti nestátních neziskových organizací působících na území městských částí, které zajišťují dlouhodobě organizovanou sportovní výchovu mládeže. Další čtvrtina jde formou účelové dotace na sport obecně.

„V tomto směru dostanou městské části o něco větší prostor ve svém rozhodování a nebudou tak napevno svázány, což by mělo finanční tok do oblasti sportu v Praze urychlit,“ řekl 1. náměstek primátora Jiří Vávra.

Zbylých 50 procent je jako dosud navrhováno k rozdělení formou účelové neinvestiční dotace určené na kulturu, školství, zdravotnictví a sociální oblast.

Může to být demotivující, připustil náměstek Vávra

Procento, kterým se jednotlivé městské části podílejí na části odvodu z výherních hracích přístrojů a jiných technických herních zařízení, se stanoví v závislosti na počtu povolených přístrojů a zařízení umístěných na území dané městské části.

„Chápu, že tento zavedený způsob přerozdělování peněz z hazardu mohou městské části s nulovou tolerancí chápat jako nespravedlivý a demotivující. Snažíme se ho změnit," uvedl Jiří Vávra. Ke změnám by mělo dojít od začátku příštího roku. „V současné době, kdy může patologický hráč sedět doma u počítače, je však sama o sobě nulová tolerance hazardu nedostatečná,“ vysvětlil 1. náměstek.

Pražskými radními navrhované využití prostředků obdržených jako podíl na odvodech z loterií za II. a za III. čtvrtletí 2013 bude projednáno na zasedání Zastupitelstva hl. m. Prahy 12. prosince. K návrhu lze jistě očekávat bouřlivou diskusi, o jejímž průběhu a výsledcích bude server Pražský patriot podrobně informovat.


Pirátům v pražském zastupitelstvu byla zamítnuta možnost vzdát se odměn

2. listopadu 2017 v 15:15

Pražští zastupitelé dnes nesouhlasili s tím, aby se jejich kolegové za Piráty zvolení do Sněmovny mohli vzdát odměn za výkon funkce v zastupitelstvu. Pro návrh Pirátů hlasovalo 13 z celkem 65 zastupitelů. Piráti mají v pražském zastupitelstvu čtyři členy. Ve volbách do Sněmovny získala strana...

Další články
Nahoru